Skuteczna samoobrona – co może nam pomóc wyjść z opresji?

0

Możemy skutecznie chronić się przed napastnikami za pomocą dostępnych środków, które nie wymagają zezwolenia. Wybrany do samoobrony przedmiot musi być współmierny do tego, jakim zostaliśmy zaatakowani.

Na rynku dostępna jest broń, którą możemy bez problemu kupić i legalnie posiadać. Trzeba jednak wiedzieć jak posługiwać się każdym jej rodzajem. Warto wcześniej przejść kurs lub obejrzeć instruktaż i przetestować wybrany przez nas środek.

Gaz pieprzowy

Gaz pieprzowy jest tanim i skutecznym środkiem do samoobrony. Występuje pod dwiema postaciami – chmury gazu oraz żelu. Żel jest bardziej precyzyjny i bezpieczniejszy dla samego miotającego (nie ma obawy, że gaz zostanie skierowany przez wiatr w stronę ofiary). Po użyciu gazu trzeba pamiętać, aby nie przecierać oczu. Niektóre miotacze są zakamuflowane – przypominają brelok do kluczy lub szminkę.

Paralizator

Paralizator elektryczny jest polecany przez specjalistów równie często, jak gaz pieprzowy. Urządzenie wykazuje dużą skuteczność, a także charakteryzuje się bezpieczeństwem stosowania (nie zostaniemy porażeni prądem). Paralizator nie wyrządzi napastnikowi krzywdy, ale na chwilę go obezwładni. Dużym plusem jest skuteczność – prąd przejdzie nawet przez grubą kurtkę. Urządzenie wydaje również dźwięk iskrzenia, który często wystarczy do odstraszenia atakującego.

Pałka teleskopowa

Proste rozwiązania, do których potrzebna jest siła fizyczna, również są skuteczne. Przykładem takiej broni jest pałka teleskopowa, zwana „batonem”. Pałka jest rozkładana teleskopowo, a po złożeniu można ją schować do torby, kieszeni lub przypiąć do paska. Zbudowana jest z połączonych ze sobą rurek lub ze sprężyny zakończonej twardym elementem. To jedna ze skuteczniejszych metod samoobrony – specjaliści twierdzą, że przy pomocy pałki jesteśmy w stanie wygenerować dużą siłę oraz zwiększyć dystans do napastnika.

Alarm akustyczny

Alarm akustyczny emituje dźwięki o wysokiej częstotliwości – około 110 decybeli. To niewielkie urządzenie przyda się również wtedy, gdy trafimy na agresywnego, bezdomnego psa. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre zwierzęta w szale bojowym mogą nie zareagować na hałas, dlatego taka forma samoobrony będzie przydatna na niezbyt duże psy.

Paralizator wielofunkcyjny

Ten rodzaj paralizatora nie wymaga bliskiego kontaktu z napastnikiem, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych modeli. Urządzenie wystrzeliwuje ładunek elektryczny przy pomocy diod. W ten sposób możesz obezwładnić napastnika nawet z odległości 7 metrów. Wystrzelony ładunek powoduje paraliż układu nerwowego. Minusem urządzenia jest jego wysoka cena (około 2000 zł), jednak warto zainwestować w taki gadżet, jeżeli często musisz poruszać się w niebezpiecznym terenie.

Paralizator w lasce

Paralizator działa na podobnej zasadzie, jak tradycyjne modele (czyli wymaga kontaktu z napastnikiem). Laska przydaje się szczególnie w czasie ataku psa, kiedy bardzo ważne jest utrzymanie dystansu między ofiarą a zwierzęciem.

Długopis – kubotan

Mały gadżet, który można wykorzystać do pisania, ale także do samoobrony. Posługiwanie się tym gadżetem wymaga jednak wprawy, umiejętności i wiedzy, dlatego nie obejdzie się tutaj bez odpowiedniego szkolenia. Długopis można jednak wnieść na pokład samolotu, co czyni go bardzo funkcjonalnym przedmiotem do obrony. Kubotan umożliwia wykonanie obezwładnienia i różnego rodzaju dźwigni.

Wyrzutnia pocisków pieprzowych

Wyrzutnia jest ukryta w latarce, dzięki czemu możemy użyć jej nawet poruszając się po zmroku. Latarka rozjaśni trasę, po której się poruszamy, a wyrzutnia pomoże uchronić się przed atakiem. Urządzenie miota kulami pieprzowymi, które po zderzeniu z przeszkodą (w tym wypadku z napastnikiem) rozpadają się i uwalniają ostry środek. Gadżet ma wbudowany laser, dzięki któremu trafimy bez problemu do celu. Światło latarki jest tak silne, że dodatkowo oślepia agresora.

Broń hukowa

W sprzedaży są również pistolety na naboje hukowe, które odstraszają głośnym dźwiękiem, podobnym do tego, jaki wydaje broń ostra. To z kolei może w pewnym stopniu oszołomić agresora, a na pewno zawiadomi otoczenie o niebezpieczeństwie.

Jak przygotować deskę snowboardową do sezonu?

0

Wraz z nadejściem pierwszych chłodnych dni fani sportów zimowych zaczynają przygotowywać się do sezonu. Jednak planowanie nowych tras to nie jedyne ich zajęcie, konieczne jest także przygotowanie sprzętu. Przygrywanie deski snowboardowej do sezonu sprawi, że zimą będzie można liczyć na płynną i gładką jazdę po śniegu. O odpowiednie przygotowanie deski muszą zadbać wszyscy snowboardowy, nawet ci, którzy posiadają drogi i ekskluzywny sprzęt. Nawet ten bowiem może mieć stępione krawędzie czy ubytki w ślizgu. Zobacz jak przygotować deskę snowboardową do sezonu.

Profesjonalny serwis snowboardowy

Najprostszym sposobem przygotowania deski snowboardowej do sezonu jest oddanie jej do profesjonalnego serwisu, w którym zajmą się wszystkimi usterkami i ubytkami. Ceny serwisu zaczynają się od 80 zł za drobne naprawy np. ostrzenie krawędzi i idą w górę. Średnio za cały pakiet należy zapłacić ok. 200 zł. Przygotowaniem deski do sezonu można się zająć również samodzielnie.

Jak samodzielnie przygotować deskę snowboardową do sezonu?

Pierwszym krokiem do samodzielnego przygotowania deski do sezonu jest wybór odpowiedniego stanowiska. Dobrze, jeśli ma ono dostęp do prądu i dobre oświetlenie. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie specjalnych imadeł do snowboardu, które pozwalają na zamocowanie deski i pionie i poziomem. Jeśli takimi się nie dysponuje, snowboard można też oprzeć na dwóch krzesłach. Stanowisko najlepiej przygotować w miejscu, w którym podłoga jest zmywalna lub wyłożyć ją folią zabezpieczającą.

Naprawa ślizgu deski

Pierwszym krokiem przygotowania snowboardu do sezonu jest oczyszczenie ślizgu z brudu i starego smaru. Czyszczenie ślizgu wykonuje się przy pomocy cykliny, służy ona też do usunięcia wystających fragmentów ślizgu (do tego zadania można też wykorzystać ostry nożyk). Odsłonięte i zlokalizowane dziury należy odtłuścić  za pomocą specjalnego zmywacza do smaru lub benzyny ekstrakcyjnej, a następnie spalić pałeczkę p-texu nad dziurami, tak aby kapiące  tworzywo je wypełniono. Po zalaniu dziur w ślizgu deski, nadmiar tworzywa, należy  zebrać używając do tego stalowej cykliny. Na koniec naprawiane miejsca dobrze jest przetrzeć papierem ściernym.

Ostrzenie krawędzi deski snowboardowej

Kolejny krokiem przegotowaniu snowboardu do sezonu to ostrzenie krawędzi. Należy zadbać, aby był one odpowiednio wyprofilowane – standardowo dolna płaszczyzna jest ustawiana w jednej linii z powierzchnią ślizgu, natomiast boczna pod kątem 90 stopni do niej. Zmniejszenie lub wyostrzenie kąta bocznej płaszczyzny spowoduje lepsze trzymanie się krawędzi, ale i będzie wymagała zaawansowanej techniki i precyzji jazdy. Jeśli chce się ułatwić prowadzenie deski, dobrze jest podnieść kąt dolnej płaszczyzny.

Ostrzenie krawędzi deski snowboardowej rozpoczyna się od dolnej płaszczyzny. Do tego zadania używa się pilnika lub specjalnej ostrzałki.  Po dolnej płaszczyźnie przystępuje do ostrzenia krawędzi bocznej, w tym celu trzeba ustawić deskę pionowo i krawędzią do góry. Ostrzenie krawędzi należy zakończyć wypolerowaniem ich kamieniem ceramiczny – dzięki czemu będą twardsze i bardziej odporne na uszkodzenia.

Smarowanie deski snowboardowej

Na koniec konieczne jest smarowanie deski snowboardowej. Pozwoli to na uzyskanie właściwego poślizgu na śniegu. Smarowanie rozpoczyna się od odtłuszczenia ślizgu smarem lub benzyną.

Kolejnym zadaniem jest rozgrzanie żelazka (tego, którym prasuje się ubrania) do temperatury, w której smar będzie się topił i ustawienie go nad ślizgiem w pozycji pionowej. Do żelazka przykłada się kostkę smaru i polewa się nią ślizg równomiernie całej długości. Następnie ślizg trzeba wyprasować, rozprowadzając smar po całej powierzchni.  Na typ etapie należy zadać o to, aby żelazko nie miało zbyt wysokiej temperatury i nie przegrzało ślizgu. Jeśli tak się stanie, powstaną na nim wybrzuszenia i odklejenia. Po wyprasowaniu ślizgu deskę należy odstawić do ostygnięcia, a następnie za cyklinować.

 

Sporty i sytemy walki – który wybrać?

0

Obecnie systemy i sztuki walki to jedne z najpopularniejszych sportów. Ćwiczą je zarówno panie, panowie, jak i dzieci. Wiele osób jednak  myli te dwa pojęcia i wszystkie sztuki walki oraz systemy walki kwalifikuje jako te podobne do karate. Tymczasem systemy walki od sztuk różnią się pozycjami, mechanizmami obrony i ataku, a także charakterem. Zobacz jakie sporty zaliczamy do sztuk, a jakie do systemów walki oraz czym się one charakteryzują.

Czym są sztuki walki?

Jeżeli myślimy o sztukach walki o zazwyczaj na myśli mamy te wschodnie.  Sztuki walki to sporty, które skupiają się wokół motto, jakim jest mądre posługiwanie się siłą, która wypływa nie tylko ze sprawności fizycznej, ale i życiowego doświadczenia i mądrości. Wschodnie sztuki walki to dyscypliny, które odżegnują się od agresji i stawiają na zapanowanie nad własnymi emocjami i odruchami. Co więcej, oprócz technik obrony i ataku uczą one swoich adeptów postaw życiowych oraz bardzo duży nacisk kładą na duchowość.  Większość sztuk walki wywodzi się z Dalekiego Wschodu – Japonii, Chin, Tajlandii czy Korei.

Najpopularniejsze  sztuki walki

Sztuki walki są bardzo popularne w Polsce. Ich szkół jest bardzo dużo, a w treningach mogą uczestniczyć nawet 3 latki. Wbrew powszechnym opiniom sztuki te znacznie się od siebie różnią i wprawne oko od razu może odróżnić adepta aikido od karate.

Do najpopularniejszy sztuk walki zalicza się pochodzące z Chin kung-fu. Jego popularności rozpoczęła się wraz z epoką filmów z Brucee’em lee i trwa do dziś. Sport ten opiera się na wykonywaniu ruchów podobnych do tych, które w walce wykorzystują dzikie zwierzęta: lampart, wąż, żuraw, tygrys i smok. Treningi kung-fu są niezwykle widowiskowe.

Kolejną znaną sztuką walki jest karate, które powstało w Japonii. Kratę skupia się przede wszystkim na samoobronie, a w trakcie treningu nie używa się broni. Pierwotnie było używane przez chłopów, którzy bronili się przed Samurajami. Najbardziej znanymi ciosami karate są wykopy i uderzenia, a także sam towarzyszący im okrzyk kiai. W Japonii powstało również judo. Celem tej sztuki walki jest doskonalenie samego siebie i czerpanie z siły z szybkości i zwinności ciała. Wschodnią sztuką walki również pochodzącą z Japonii jest też aikido. Stawia ono na synchronizowanie ruchów z oddechem oraz wydobycie wewnętrznej energii. Jego celem jest doskonalenie ducha i ciała.

Do sztuk walki zalicza się także tai-chi, będące reakcyjną i medyczną gimnastyką, ju-jitsu, które opiera się na ustępliwości, łagodność oraz miękkości ruchów, taekwondo – sztuka walki stosowana w celach militarnych, muay thai znany jako tajski boks oraz capoeira, która jest przykładem sztuki walki pochodzącej z Brazylii.

Jakie są systemy walk?

Systemy walk silnie nastawione są na atak i obronę przed przeciwnikiem. W odróżnieniu od sztuk walki nie kładą dużego nacisku na duchowość i samorozwoju, a skupiają się głównie na sile, zwinności, szybkości. Wśród najpopularniejszych systemów walk wyróżnia się: MMA, czyli mieszankę sztuki walki, które łączą w sobie wszystkie techniki sportów bez użycia broni, krav magę, combat, boks i pięściarstwo,  a także zapasy.

 

Pierwsza randka – gdzie warto zabrać kobietę?

0

Pierwsza randka zawsze wiąże się z dużym stresem. Chcąc wypaść jak najlepiej przed drugą osobą, dokładnie się do niej przygotowujemy. Sam dobór stroju na pierwszą randkę to nie wszystko, konieczne jest również ustalanie miejsca, gdzie ona się odbędzie. Wybór jest dość spory, jednak zawsze sprawia problemy. Miejsce na pierwszą randkę powinno być bezpieczne i na neutralnym gruncie oraz nie wprowadzać zbyt intymnej atmosfery na spotkaniu. Zatem, gdzie warto zabrać kobietę na pierwszą randkę? Zobacz sam!

Pierwsza randka w domu

Większość osób jest zgodna pierwsza randka w domu to nie najlepszy pomysł. Panuje tam zbyt intymna atmosfera, która może wywołać u drugiej osoby poczucie skrępowania. Co więcej, kobieta zaproszona do domu już na pierwszym spotkaniu może uznać, że nie jesteś nastawiony na dłuższą znajomość i zależy ci tylko na pójściu do łóżka na pierwszej randce. Minusem pierwszej randki w domu jest również to, że jeśli twój gość okaże się nieciekawy, a spotkanie będzie się przedłużać, problemem będzie wyproszenie niechcianego gościa.

Pierwsza randka w kawiarni

Najbezpieczniejszym wyborem jest zabranie kobiety na pierwszą randkę do kawiarni na mieście. Dobrze jest wybrać uniwersalne miejsce, które nie kojarzy ci się ani pozytywnie, ani negatywnie. Pozwoli to zachować neutralny grunt. Kawiarnia na pierwszą randkę to ta, gdzie panuje umiarkowany ruch i nie gra głośna muzyka – pozwoli to na swobodną rozmowę. Pamiętaj też, aby na pierwszą randkę nie wybierać miejsca, w którym nigdy nie byłeś. Nie ma nic gorszego nie nieporadność i godzinne zastanawianie się co zamówić z karty.

Na pierwszą randkę do restauracji

Pierwsza randka może odbyć się również w restauracji. Dobra kolacja to idealne towarzystwo dla interesujących rozmów. Tutaj dobrze jest stosować się do tych samych zasad, które dotyczą kawiarni. Polecane są miejsca neutralne, bez zbytniego romantyzmu oraz przesadnego luksu. Droga restauracja może sprawić, że wybranka poczuje się niepewnie.

Pierwsza randka w kinie

Kolejnymi miejscami polecanymi na pierwszą randkę są wystawy, koncerty, teatry i kina. Wspólne wybranie się na film może być ciekawym początkiem znajomości. Takie miejsce, polecane są szczególnie osobom nieśmiałym, którym idea small talk jest obca. Film, wystawa czy koncert zapewnią naturalne tematy do rozmowy przez cały wieczór oraz pozwolą od razu  poznać zainteresowania drugiej osoby. Wybierając takie miejsce na pierwszą randkę, dobrze jest wcześniej uzgodnić z panterką, gdzie dokładnie i na co się wybierzecie.

Pierwsza randka na spacerze

Jeżeli zamiast zamkniętych pomieszczeń wolisz świeże powietrze,  a pogoda temu sprzyja, dobrym pomysłem na pierwszą randkę będzie spacer. W tym wypadku dla bezpieczeństwa dobrze wybrać znane i uczęszczane trasy, na których można znaleźć ławeczki. Pozwolą one odpocząć i przysiąść na chwilę rozmowy.

Pierwsza randka to spotkanie, które ma pokazać cię z jak najlepszej strony, dlatego ważne jest. jakie atrakcje zaproponujesz na niej oraz w jakim miejscu się ona odbędzie. Twój wybór wiele powie o tobie i będzie jednym z elementów, które pozwolą zdecydować, czy kobieta będzie zainteresowana tą drugą. Pamiętaj jednak, że pierwsza randka to nie czas na ekstremalne eskapady czy imponowanie drogimi restauracjami, takie zachowanie może nie być dobrze odebrane.

 

Aplikacje randkowe – czy warto z nich korzystać?

0

Coraz szybsze tempo życia sprawia, że na poznawanie nowych osób ma się niewiele czasu. W odpowiedzi na ten problem społeczny przyszły portale randkowe. Wyrastają one jak grzyby po deszczu. Dostępne są zarówno w tradycyjnej formie jako strony www, jak i jako aplikacje randkowe na telefon czy też inne urządzenia mobilne. Z ich usług korzysta coraz więcej osób. Są też i tacy, którzy sceptycznie podchodzą do poznawania ludzi w sieci. Wiele osób, chociaż ma do nich sceptyczne nastawienie, przynajmniej raz próbowało znaleźć miłość przez Internet. Czy warto korzystać z aplikacji randkowych? Zobaczcie sami.

Przede wszystkim rozpoczynając swoją przygodę z aplikacjami randkowymi, należy podejść do całego wydarzenia rozsądnie. Nie warto nastawiać się tylko negatywie lub tylko pozytywnie. Jak mówią sami użytkownicy portali randkowych, znalezienie tam wartościowej osoby jest trudne, czyli zupełnie tak jak w realnym życiu. Nie wszyscy, z którymi podejmuje się kontakt, a nawet spotka na żywo, mogą być tymi jedynymi.

Zalety randkowania w sieci

Powszechnie uważa się, że aplikacje randkowe to idealne rozwiązanie dla osób nieśmiałych, które boją się kogoś zaczepić czy zagadać na żywo. Sieć stanowi barierę, która pozwala na łatwiejsze otworzenie się i poznanie kogoś bez stresu, że będziemy oceniani. Co więcej, aby kogoś poznać, nie trzeba wychodzić na głośne imprezy czy szalone tańce, z którymi to problem mają introwertycy. Trzeba jednak wspomnieć, że z aplikacji randkowych korzystają też osoby, które nie mają problemów z nawiązywaniem znajomości. Jak same przyznają, taki sposób poznawania nowych ludzi jest szybszy i daje więcej możliwości – w jednej chwili można korespondować nawet z kilkoma osobami.

Portale randkowe pozwalaj też już na wstępnie sprawdzić, czy dana osoba nam odpowiada. Mowa tu nie tylko o wyglądzie fizycznym, który oceniamy po zdjęciu, ale i zainteresowaniach, hobby czy poglądach na życie, które umieszczane są w opisie profilu. Dzięki temu można ocenić, czy  druga osoba spełnia nasze wymagania oraz jest podobna do nas. Wspólne zainteresowania są natomiast świetnym początkiem niezobowiązującej rozmowy.  Do zalet aplikacji randkowych wiele osób zalicza również to, że istnieje możliwość szybkiego zerwania niechcianego kontaktu. Krótka wiadomość, czy też zaprzestania ich wymieniania nie niesie za sobą konieczności poważnych rozmów lub tłumaczenia drugiej osobie, dlatego nie chcemy się z nią spotykać.

Czy warto umawiać się na randki przez Internet? Wady randkowania w sieci

Niestety randkowanie w sieci ma też swoje wady. Do tych, które są najczęściej wymieniane przez użytkowników aplikacji randkowych, należy zaliczyć rozczarowanie drugą osobą. Kontakt przez Internet to nie to samo co na żywo, często więc przy pierwszym spotkaniu dochodzi do rozczarowania, gdy okazuje się, że rzeczywista osoba różni się od tej z naszej wyobraźni.

Wiele osób dostrzega również, że na aplikacjach randkowych można znaleźć mnóstwo nieprawdziwych informacji. Podanych danych nie jest się w stanie zweryfikować, a więc cały kontakt musi opierać się na zaufaniu. Niektórzy użytkownicy aplikacji randkowych wykorzystują ten fakt i od samego początku oszukują rozmówców. Mowa tu nie tylko o wieku czy wrzucaniu zdjęć, na których wyszło się korzystanie, ale np. o statusie związku.

 

Lotnia, paralotnia czy motolotnia – co wybrać?

0

Latanie od dawien dawna fascynuje ludzi. Wzbicie się w powietrze zawsze jest niezapomnianą przygodą. Stąd tak dużą popularnością cieszą się skoki ze spadochronem czy loty na lotni, paralotni czy motolotni. Szczególnie te ostatnie budzą duże zainteresowaniem. Cena lotu na lotni lub pozostałych sprzętach tego typu z instruktorem jest stosunkowo niewysoka, dlatego też amatorów takich ekstremalnych przeżyć nie brakuje. Wiele osób, zanim jednak kupi lekcję latania, zastanawia się, co wybrać lotnie, paralotnie czy motolotnie. Często dylematy te związane są, z tym że nie wie, czym różni się paralotnia od motolotni czy lotni. Wbrew pozorom różnica jest dość znaczna, a co więcej wpływa ona na sam lot oraz odczucia w jego trakcie.

Lot lotnią – dla kogo?

Lotnia to statek powietrzny, który utrzymuje się na powietrzu za sprawą aerodynamiki, czyli siły nośnej. Lotnia zbudowana jest z lekkiej konstrukcji w kształcie trójkąta z wierzchołkiem, lekkiego poszycia oraz uprzęży, która mocuje pilota do statku. Uprząż lotni pozwala również na sterowanie nią. Pilot podczas lotu przyczepiony jest do wyglądającej jak kokon uprzęży. Aby wystartować, musi on znaleźć się na wniesieniu i oderwać od ziemi siłą swoich nóg lub też zostać wciągnięty wyciągarką z lina na odpowiednią wysokość. Lot lotnią trwa od kilku do kilkunastu minut, a jego długość uzależniona jest od warunków pogodowych.

Na czym polega lot motolotnią?

Kolejnym statkiem powietrznym, który pozwala się wzbić w powietrze, jest motolotnia. Jest ona połączeniem lotni i silnika. Posiada duże skrzydła oraz motor zamocowany na specjalnym wózku. Wózek ten wykorzystywany jest do startu. Motolotnia przy oderwaniu się od ziemi nie skorzysta z siły nóg pilota. Sterowanie motolotnią odbywa się za pomocą poziomej belki zamocowanej przy konstrukcji wózka i polega na zmianie ciężkości motolotni. W wózku oprócz pilota może znajdować się również pasażer. Stąd też loty motolotnią są często pomysłem na oryginalny prezent dla fanów ekstremalnych wrażeń.

Jak wygląda lot paralotnią?

Paralotnia to statek powietrzny powiązany ze spadochronem. Składa się ona ze skrzydła i miękkiego płata nośnego. Jej cechą charakterystyczną jest duża powierzchnia. Jednoosobowa paralotnia liczy nawet do 30m2, natomiast dwuosobowa może mieć powierzchnię i 40 m2. Do skrzydeł paralotni przymocowana jest uprzęż oraz deska umożliwiająca sterowanie statkiem. Sterowanie paralotnią odbywa się za pomocą balansu ciała. Paralotnia można latać zarówno w  górach, jak i na równinach. Aby oderwać się od ziemi, wystarczy ok. 30 metrowe wzniesienie. Długość lotu paralotni uzależnione jest od wysokości zbocza, wiatru oraz termiki. Lot na paralotni jest wolniejszy niż ten na motolotni i osiąga prędkości ok. 50 km.

Co to jest motoparalotnia?

Osoby, które chcą się wzbić w powietrze, mogą skorzystać również z lotów paraplanem, czyli motoparalotnia. Jest to statek łączący paralotnię z silnikiem napędzającym. Podczas lotu motoparalotnią pilot nie jest wyposażony w uprząż, natomiast siedzi w wózku (podobnym jak wykorzystywany jest przy motolotni).

 

Apteczka, gaśnica, kamizelka – co trzeba mieć w samochodzie?

0

Jazda samochodem wiąże się z przestrzeganiem przepisów drogowych, ale nie tylko. Kierowca powinien również mieć ze sobą podstawowe dokumenty takie jak prawo jazdy oraz dowód rejestracyjnych. Przepisy prawa określają również jakie wyposażenie powinno znaleźć się w samochodzie. Należy pamiętać, że w przepisy dotyczące wyposażenia samochodu są odmienne dla innych krajów, nawet tych będących w Unii Europejskiej. Oznacza to, że wybierając się na wakacje samochodem poza Polskę, trzeba sprawdzić jakie zobowiązania nakładane są na właścicieli samochodów. Zobacz, co trzeba mieć w samochodzie, aby uniknąć mandatu.

Na podstawie prawa

W Polsce podstawowe wyposażenie samochodu określone jest Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdu oraz zakresu ich niezębnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 roku. Rozporządzenie to określa nie tylko podstawowe wyposażenie auta, ale również kary, jakie ponosi kierowca za ich brak.

Podstawowe wyposażenie samochodu

Zgodnie z rozporządzeniem w każdym samochodzie jeżdżącym po polskich drogach musi znaleźć się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homolokalizacji. Za brak gaśnicy w samochodzie grozi mandat od 20 do 500 zł. Policja może ukarać mandatem również tego kierowcę, który samochodową gaśnicę umieści  w nieodpowiednim miejscu np. bagażniku. Mandatu nie otrzyma się natomiast, jeśli będzie się w posiadaniu gaśnicy nieprzydatnej do użycia. W tym miejscu należy przypomnieć, że samochodowe gaśnice powinny być poddawane przeglądowi minimum raz w roku, a zawartość środka gaśniczego nie może być mniejsza niż 1 kilogram.

W przypadku braku trójkąta ostrzegawczego kierowca może otrzymać mandat w wysokości 150 zł. Trójkąt na wyposażeniu samochodu musi posiadać ważną hololokalizację. Kary finansowe grożą również tym kierowca, którzy nieprawidłowo sygnalizują postój na autostradzie lub drodze ekspresowej, a także tym, którzy nie oznakują trójkątem holowanego pojazdu.

Czy apteczka w samochodzie jest konieczna?

Zgodnie z polskimi przepisami samochodu nie trzeba wyposażać w apteczkę. Jest ona sprzętem dodatkowym,  jej brak nie spowoduje mandatu. Jednak policjanci polecają zaopatrzyć się w nią dla własnego bezpieczeństwa. Apteczka samochodowa powinna być wyposażona w bandaże, kompresy gazowe, plastry z opatrunkiem, plastry bez opatrunku, opaski uciskowe, środek dezynfekujący, ustnik do resuscytacji, rękawiczki ochronne, chustę trójkątną, koc termoizolacyjny, nożyczki, agrafki oraz instrukcje udzielania pierwszej pomocy.

Kamizelki odblaskowe w samochodzie

Kierowcy poruszający się po polskich drogach nie muszą także na wyposażeniu samochodu posiadać kamizelek odblaskowych. Jednak tak, jak w przypadku apteczki zalecany jest ich zakup. Będą one pomocne w razie wypadku lub dokonywana drobnych naprawa na poboczu. Kamizelki odblaskowe będą też niezbędne jeśli wyjeżdża się na wakacje do Francji, Węgier czy Chorwacji. Tam takie wyposażenie samochodu jest obowiązkowe.

Wyposażenie samochodu – w co warto zainwestować?

Oprócz wyżej wymienionych rzeczy do podstawowych, choć nie obowiązkowych elementów wyposażenia samochodu można zaliczyć linę holowniczą, dodatkowy komplet żarówek do świateł czy też uchwyt do telefonu z nawigacją.

 

Kamper – czy warto go kupić?

0

Kupno kampera można porównać do kupna domu lub mieszkania. Nic zresztą dziwnego, bo kamper jest swoistym domem, tylko, że na kółkach. Połączenie domu i samochodu umożliwia swobodne podróżowanie po Polsce i Europie, bez konieczności zakupu biegów lotniczych i rezerwacji noclegów. Podróże kamperem większości kojarzy się jedynie z amerykańskimi filmami, w których przez wiele miesięcy przemierza się bezkresy Stanów Zjednoczonych. Tymczasem użytkownicy tego samochodu przekonują, że jego zakup jest równie dobrym rozwiązaniem, jeśli zwyczajnie gustuje się  w wakacjach na kempingu. Zobacz, kiedy warto kupić kampera i jak przygotować się do tego zakupu.

Caravaning – co to jest?

Caravaning jest forma turystyki motorowej, która opiera się na podróżowaniu pojazdami kempingowymi w celach krajobrazowych i wypoczynkowych. Aby ją uprawiać, konieczne jest posiadanie odpowiedniego pojazdu, który może zostać wynajęty lub kupiony na własność.

Kiedy warto kupić kampera?

O zakupie własnego kampera, warto pomyśleć, jeśli caravaning jest dominującą formą uprawianej przez nas turystyki, a także wtedy kiedy jeździ się dużo i często. Zanim da się uwieść posiadaniu kampera, dobrze jest wybrać się na kilka campingów i sprawdzi, czy ten typ wypoczynku nam odpowiada. To właśnie przez takie doświadczenia poznaje się zalety jazdy kamperem oraz trudności jak np. ograniczone możliwości parkowania, niemożność dojechania do wszystkich miejsc czy konieczność obsługi pojazdu w zakresie, chociażby wywozu nieczystości. Na początku przygody z caravaningiem lepiej jest postawić na wypożyczenie samochodu. Jego zakup jest kosztowy, nie ma więc co kupować sprzętu, który będzie stał nieużywany.

Jak kupić kampera?

Kiedy już zdecydujesz się na zakup kampera, konieczne jest znalezienie odpowiedniego modelu. Najlepiej, jeśli masz możliwość wypróbowania wybranego modelu w praktyce, czyli np. wypożyczenia jego z wypożyczalni kamperów  i sprawdzenia jak spisuje się na wyprawach.

Ponieważ kampery nie są zbyt popularnymi samochodami w Polsce, kupując go, dobrze jest wybierać popularne modele dużych marek. Sprawi to, że łatwo będzie znaleźć do niego części zamienne w przypadku awarii.

Obowiązkowym elementem zakupu jest również sprawdzenie stanu technicznego samochodu. Obywa się to na takich samych zasadach jak w przypadku zakupu samochodu osobowego. Dodatkowo należy też zwrócić uwagę na łączenia poszczególnych elementów karoserii, okna i szyberdach – te miejsca narażone są na wrogość i korozje, które powinny być ostrzeżeniem przy zakupie.

Kto może prowadzić kampera?

Istotną kwestią przy zakupie kampera jest jego waga. Posiadacze prawa jazdy kategorii B nie mogą kierować pojazdami, które przekraczają 3,5 tony. Masa ta odnosi się nie tylko do samego samochodu, ale także współtowarzyszy podróży, bagażu oraz wyposażenia kampera.

Wyposażenie kampera

Przy zakupie kampera dobre jest również zastanowić się nad przeznaczeniem pojazdu. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie i kiedy zamierzasz go wykorzystywać oraz co będzie ci potrzebne podczas wypraw. Kamper, którym jeździ się latem, powinien być wyposażony w klimatyzację oraz dużą lodówkę, natomiast ten używany zimą koniecznie powinien mieć wydajne ogrzewanie.

 

Uniwersalny i praktyczny nowy telefon Huawei

0

Huawei to czołowy producent telefonów komórkowych na świecie. Oferowane przez firmę urządzenia są nadzwyczaj funkcjonalne i użyteczne.

Jak wycenić auto przed sprzedażą?

0

Przygotowując się do sprzedaży samochodu prędzej czy później staniemy przed zdaniem ustaleniem jego ceny. Zadanie to nie jest łatwe, ponieważ zbyt wysoka – odstraszy klienta, a zbyt niska sprawi, że to my stracimy na transakcji. Znalezienie złotego środka jest tu kluczowe. Wyceniając samochód na sprzedaż, warto pod uwagę wziąć kilka obiektywnych czynników i nie kierować się przywiązaniem i sentymentem do czterech kółek. Na co jeszcze zwrócić uwagę ustalając cenę samochodu? Sprawdź nasz poradnik: jak wycenić auto przed sprzedażą.

Na jakiej podstawie ustalić cenę samochodu?

Ustalając cenę samochodu na sprzedaż, pod uwagę należy brać jego markę, model, rocznik, przebieg, stan techniczny, stan wizualny, wersję silnikową, wyposażenie, historię użytkowania, historię wypadków i kolizji drogowych, historie własności, wykonywane naprawy, kraj pochodzenia, kolor oraz kwestie związane z eksploatacje np. spalanie. Złota zasada mówi, że im auto jest nowsze i bardziej zadbane, tym wyższą cenę można za nie ustalić. Jednak nawet biorąc pod uwagę wszystkie te elementy wyceny samochodu, wielu właścicieli waha się, jaką cenę podać w ogłoszeniu.

Cena samochodu, a oferty konkurencji

Jeśli na podstawie wyżej podanych kryteriów nadal nie wiesz, jak wycenić samochód, pora na przejrzenie ofert konkurencji i zorientowanie się w sytuacji rynnowej. Oferty sprzedaży aut używanych możesz znaleźć w Internecie oraz prasie branżowej. Na potrzeby badania rynku lepiej skupić się tylko na tych internetowych. Na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych można sprawdzić, jak podobny do twojego modelu wyceniają inni sprzedawcy. Wyciągając średnią cenę samochodu, można ustalić swoją. Należy mieć jednak na uwadze to, że ceny z ogłoszeń samochodowych często bywają dalekie od tych rzeczywistych. W tym sektorze handlu negocjacje są powszechne. Pamiętaj też, że jeżeli decydujesz się na wycenę samochodu na podstawie analizy ofert konkurencji, porównaj nie tylko model i rocznik, ale również i wyposażenie oraz stan techniczny pojazdu.

Wycena samochodu w komisie

Dobrą opcją potwierdzenie ceny ustalonej na podstawie analizy internetowych ogłoszeń jest dodatkowa wycena samochodu w komisie. Pozwala ona poznać opinie specjalisty w zakresie wartości samochodu. Cena, jaka zostanie zaproponowana przez właściciela komisu, będzie ta najniższa, a więc oznacza to, że sprzedając samochód bez pośredników, możemy liczyć na kilka tysięcy więcej. Pozyskana przy wycenie auta w komisie wiedza pozwoli na prowadzenie negocjacji z kupcami.

Internetowe kalkulatory wartości pojazdów

Kolejną opcją wyceny samochodu przed sprzedażą jest skorzystanie z internetowych kalkulatorów wyceny. Wpisując do nich dane auta i za niewielką opłatą można poznać proponowaną cenę samochodu. Korzystając z tego rozwiązania, trzeba pamiętać, aby wszystkie dane wpisywać dokładnie.

Wycena auta a ubezpieczenie

Duża część osoba sprzedających samochód podczas jego wyceny kieruje się również informacjami otrzymywany z zakładu ubezpieczeń. Należy jednak pamiętać, że szacunki firmy ubezpieczeniowej są zazwyczaj o wiele wyższe niż w rzeczywistości. Dzięki temu i składki ubezpieczeń OC i AC są wyższe. Dlatego też specjaliści podpowiadają, aby tych danych, raczej nie brać pod uwagę wyceniając samochód.