Dobry DJ jest gwarancją udanej uroczystości weselnej

0

Wesele to chyba jedyna uroczystość w której nie ma miejsca na gafy. Doskonale wie o tym popularny DJ Jerzman oferujący kompleksową obsługę muzyczną oraz wodzirejską. Jaki charakter mają współczesne imprezy weselne? Czym się odznaczają i co tak naprawdę jest ważne podczas ich organizacji? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań warto poszukać w znakomitej ofercie wspomnianego na wstępie Michała Jerzyka znanego jako DJ Jerzman – https://djjerzman.pl/.

Diabeł tkwi w szczegółach

Na sukces uroczystości weselnej składa się mnóstwo detali od których zależy powodzenia całej imprezy. Jednym z nich jest oświetlenie. Ma ono wpływ nie tylko na jakość obrazu zarejestrowanego przez filmowca, ale także na aurę oraz charakter całego przedsięwzięcia. Sprawdźmy zatem z jakiego oświetlenia korzysta popularny Dj Jerzman. Podstawą oprawy jest dynamiczne oświetlenie parkietu oraz specjalistyczna rampa oświetleniowa sterowana przez operatora. Istotną rolę odgrywają także profesjonalne programy, które gwarantują moc rozmaitych efektów świetlnych, które dostosowywane są do rodzaju utworu i symbolicznych części uroczystości. Warto dodać, iż Michał Jerzyk korzysta także z programów emitujących szeroką paletę barw i odcieni. Ceniony DJ dba o nawet najdrobniejszy szczegół mając pełną świadomość wpływu oświetlenia na to wyjątkowe wydarzenie.

DJ to także wodzirej

Zaletą Dj Jerzmana jest fakt, że łączy on w swej barwnej i charyzmatycznej postaci zarówno rolę DJ, performera oraz wodzireja, co sprawia, że impreza nabiera nowego wymiaru. Atrakcyjne konkursy, kreatywne zabawy oraz mnóstwo zwrotów akcji wywołują wiele radości na twarzach osób zaproszonych. W opinii Michała – co zdają się potwierdzać opinie gości największą popularnością cieszy się Quiz Młodej Pary. Jego autorski pomysł powstał na wzór popularnego teleturnieju Familiada i z miejsca zyskał uznanie w oczach organizatorów, pary młodej oraz zgromadzonych gości. Oczywiście pomysłów na rozkręcenie wesela jest znacznie więcej – sztuką jest odpowiednie ich dopasowanie, co Dj Jerzman doskonale potrafi czynić.

Podsumowanie oraz kontakt

Osoby oczekujące obsługi artystycznej wesela na najwyższym poziomie mogą skontaktować się z DJ Jerzmanem poprzez oficjalną stronę internetową oraz profil artysty na FB – https://www.facebook.com/djjerzman. O sukcesach, dokonaniach oraz profesjonalnej obsłudze świadczą setki pozytywnych komentarzy oraz opinii. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty – satysfakcja jest gwarantowana.

Gdzie znaleźć korzystne oferty pożyczek prywatnych?

0

W internecie można znaleźć bardzo wiele ciekawych artykułów, informacji i porad dotyczących różnych sfer naszego życia. Również gdy chodzi o sprawy finansowe i o to, by nie przepłacać, a zrobić dobry interes – powinniśmy poszukać fachowego doradztwa w sieci.

Jak znaleźć dobrą pożyczkę prywatną

Nie zawsze istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu bankowego. Nie zawsze też jest taka potrzeba – na decyzje banku czeka się czasem tygodniami, a gdy zależy nam na czasie – nie możemy sobie pozwolić na tak długie weryfikowanie naszej zdolności kredytowej. Aby znaleźć dobrą pożyczkę prywatną, warto zerknąć na dobre strony i fora poświęcone tematyce finansowej, a szczególnie – finansowania swoich nagłych potrzeb. Dobre pożyczki to te, które da się spłacić bez większego ubytku dla naszego portfela. Takich należy szukać.

Forum kredytowe

Oferty pożyczek prywatnych na SOSKredyt.pl to zdecydowanie najlepsza opcja w sieci, jeśli poszukujemy rzetelnego zestawienia firm pożyczkowych, którymi warto sobie w ogóle zawrócić głowę. Znajdziemy tam rzetelne zestawienia firm pożyczkowych w postaci wygodnych rankingów. Są one aktualizowane, dlatego też można śmiało zdawać się na ich prawdziwość. Za pośrednictwem portalu można również złożyć wniosek o pożyczkę w interesującym nas miejscu – to tylko kwestia kilku kliknięć, ponieważ całą procedurę otrzymywania pożyczki online można załatwić w ciągu kilku minut, łącznie z weryfikacją naszej zdolności pożyczkowej. To naprawdę korzystna i uczciwa propozycja zdobycia wygodnych środków na dowolne wydatki.

Więcej informacji o pożyczkach pozabankowych przeczytasz na forum http://www.soskredyt.pl/forum/6-po%C5%BCyczki-pozabankowe-opinie/page-3

Rankingi kantorów

0

Mając większą kwotę waluty do wymiany, warto pomyśleć o alternatywach dla klasycznych, stacjonarnych kantorów „w budce przy granicy”. Kantory internetowe są idealną platformą wymiany waluty pozwalającą zrobić to z większą korzyścią finansową, a przy tym wygodniej.

Jak wybrać najlepszy kantor

Obecnie coraz więcej jest na rynku kantorów internetowych oferujących wygodną wymianę walut po obowiązującym oficjalnym kursie, aktualizowanym co kilka minut. To, który kantor będzie dla nas najkorzystniejszy, zależy głównie od tego, jaką walutę chcemy wymienić i w jakim banku ją trzymamy, a także – jak dużo jej mamy. Istotne jest również to, czy zależy nam na jak najszybszej transakcji. Ranking kantorów jest narzędziem bardzo pożytecznym, pozwalającym szybko oszacować, gdzie najbardziej opłaca się nam wykonać transakcję.

Gdzie poczytam o wymianie walut

Zanim zaczniemy inwestowanie w waluty lub choćby wymianę grubszej gotówki na złotówki, poczytajmy artykuły na temat wymiany walut. Kilkanaście minut wnikliwej lektury pozwoli nam przekonać się, że wybraliśmy najkorzystniejszą dostępną na rynku opcję wymiany waluty. Dowiemy się, jak skutecznie poruszać się w temacie wymiany walut, a nawet – jak na tym zarabiać. Inwestowanie w waluty jest coraz powszechniejszym, a także dość opłacalnym sposobem inwestowania, więc warto o tym pomyśleć przy następnej okazji, gdy trafi nam się większa gotówka. Zanim jednak zaczniemy robić jakiekolwiek transakcje z walutą, poczytajmy co nieco na ten temat.

Czym są opaski kompresyjne i kiedy warto je stosować?

0
Opaski kompresyjne

Szybki rozwój nowoczesnych technologii materiałowych zaowocował pojawieniem się na rynku nowej kategorii akcesoriów sportowych, które zawładnęły wyobraźnią tysięcy sportowców na całym świecie. Opaski kompresyjne, bo właśnie o nich mowa, to prawdziwy hit ostatnich sezonów w świecie amatorskiego i profesjonalnego sportu. Tego typu sprzęt pozwala wycisnąć maksimum możliwości z pracy ludzkich mięśni, wpływając na zwiększenie wydajności ich działania i tym samym przyczyniając się do poprawy osiąganych wyników sportowych.

Opaski kompresyjne – co to takiego?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj opasek zakładanych na ręce lub nogi, wykonanych z materiałów o właściwościach kompresyjnych – ściągających. Celem opasek jest kompresja tkanek, która służy lepszemu ukrwieniu wybranych partii ciała – głównych grup mięśniowych. Dzięki lepszemu ukrwieniu do komórek mięśniowych dociera więcej tlenu, przez co same mięśnie wydajniej pracują i wolniej się męczą. Lepsze krążenie krwi w obrębie mięśnia to także szybsze usuwanie toksyn będących efektem procesów metabolicznych zachodzących w komórkach. Sportowcy korzystający z opasek kompresyjnych potwierdzają, że dzięki nim czas regeneracji po treningu staje się krótszy, a dolegliwości bólowe związane z długotrwałym wysiłkiem fizycznym, mniejsze. Co warte podkreślenia, markowe opaski kompresyjne eliminują również część drgań i wstrząsów docierających w głąb struktur mięśniowych, dzięki czemu same mięśnie są w mniejszym stopniu narażone na przypadkowy uraz – to ważny argument dla osób wracających do treningów po przebytym urazie, a także dla tych osób, które decydują się na start w zawodach pomimo dolegliwości bólowych związanych z jakiegoś rodzaju urazem lub delikatnym naciągnięciem mięśnia.

Rodzaje opasek kompresyjnych

Najpopularniejsze rodzaje opasek ściągających to opaski na nogi, na podudzia (łydki) i uda oraz opaski na ręce, na ramiona i przedramiona. Opaski mają wspomagać pracę głównych mięśni podczas ekstremalnego wysiłku fizycznego, a zatem najczęściej sięgają po nie osoby uprawiające szczególnie obciążające dyscypliny sportowe. Z opasek kompresyjnych korzystają m.in. osoby uprawiające bieganie, kolarstwo czy triathlon. W przypadku tych ostatnich osób, użycie opasek kompresyjnych może przynieść najbardziej spektakularne efekty – z uwagi na czas ekspozycji mięśni na duże obciążenia.

Kiedy warto stosować opaski?

Kiedy warto stosować opaski

Z uwagi na rosnącą dostępność tego typu akcesoriów, sięga po nie coraz więcej osób. W tradycyjnym treningu sportowym o średnio-niskiej intensywności, używanie opasek w znaczny sposób nie wpłynie na wyraźną poprawę osiąganych wyników sportowych. Oczywiście wciąż warto z nich korzystać, zwłaszcza wtedy, gdy obawiamy się odnowienia kontuzji mięśniowej, gdy dochodzimy do pełni sprawności po przebytym urazie lub gdy decydujemy się wziąć udział w zawodach sportowych. Opaski kompresyjne w większym stopniu sprawdzą się w przypadku osób trenujących bardziej intensywnie, uprawiających biegi długodystansowe lub triathlon. W przypadku takich osób delikatne odciążenie mięśni, zwłaszcza na czas startu w zawodach sportowych, wydaje się jak najbardziej zasadne.

Cierpisz na przedwczesny wytrysk? Sprawdź, jak wydłużyć stosunek

0

Przyczyn przedwczesnego wytrysku może być tak wiele, jak wielu jest mężczyzn dotkniętych tym problemem. Stres, nadwrażliwość żołędzi, krótkie wędzidełko, zapalenie prostaty – to tylko niektóre czynniki wywołujące zbyt wczesną ejakulację. Istnieją jednak sposoby na przedłużenie stosunku, które pozwalają trzymać męskość w ryzach.

Biżuteria jako prezent dla niej, czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć przed dokonaniem dobrego wyboru

0

Wybór biżuterii dla niej jest niezwykle trudny i wymaga pewnych umiejętności. Warto jednak dobrze je poznać aby móc podarować jej coś pięknego. Jak powszechnie wiadomo, kobiety uwielbiają być zaskakiwane prezentami ze złota czy srebra. Jak dobrać biżuterię, aby nie okazała się porażką i nie spaliła Cię w jej oczach?

Urlop tacierzyński na czym polega?

0

Tacierzyństwo jest trendy. Ojcowie coraz częściej decydują się na przejście na urlop ojcowski. Jednak niewielu panów wie, na czym dokładnie polega urlop ojcowski, jak o niego się starać i ile trwa. Na początek warto zaznaczyć, że panowie, którzy zostali tatą, mogą wykorzystać dwie firmy urlopu tzw. tacierzyńskie i ojcowskie. Zobacz, czym różnią się te formy.

Czym jest urlop ojcowski?

Urlop ojcowski przysługuje pracownikom – mężczyzną zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Jest to urlop, który można wykorzystać jednorazowo, do ukończenia przez dziecko 2. roku życia. Urlop ojcowski wynosi 14 dni kalendarzowych. Wolne dni można wykorzystać w całości lub w dwóch częściach, każda po tydzień. Z urlopu ojcowskiego nie trzeba korzystać, jeśli jednak nie weźmie się go w dwóch pierwszych latach życia dziecka, świadczenie przepada. Należy zaznaczyć, że urlop ojcowski jest niezależnym od tego, który otrzymuje matka dziecka, oznacza to, że jego wykorzystanie nie zmniejsza dni urlopowych matki dziecka.

Jak otrzymać urlop ojcowski?

Aby otrzymać urlop ojcowski, należy złożyć odpowiedni wniosek u pracodawcy. Winien on być złożony nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem się urlopu. Jeśli złoży się go później, to od pracodawcy zależy czy go uwzględni, czy też nie. Za urlop ojcowski przysługuje 100% wynagrodzenia.

Czym jest urlop tacierzyński?

Osobnym świadczeniem, które przysługuje mężczyźnie, któremu urodziło się dziecko, jest urlop tacierzyński. Pod tym stwierdzeniem kryje się możliwość wykorzystania przez mężczyznę części urlopu macierzyńskiego przysługującego matce nowonarodzonego dziecka oraz całości urlopu rodzicielskiego. Mężczyzna ma prawo wykorzystać 6 ostatnich tygodni z 20 urlopu macierzyńskiego. Ojciec dziecka może także wykorzystać cały urlop rodzicielski, wtedy nie przysługuje on matce dziecka. Urlop rodzicielski wynosi w sumie 38 tygodni w przypadku jednego dziecka.

Na jakich zasadach poznawany jest urlop tacierzyński?

Z urlopu tacierzyńskiego mogą skorzystać tylko i wyłącznie pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Odbywa się on na takich samych zasadach jak urlop macierzyński. Oznacza to, że mężczyzna, który na nim przebyta nie może otrzymać wypowiedzenia od pracodawcy, a po swoim powrocie musi otrzymać to samo lub równorzędne stanowisko. Urlop tacierzyński, a dokładnie jego długość jest zależna od tego, jak długo na macierzyńskim będzie przebywać matka dziecka. Jeśli więc z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego postanowiła skorzystać kobieta w całości, mężczyzna nie może się na niego wybrać. Świadczenie to przysługuje jednemu z rodziców.

Jak starać się o urlop tacierzyński?

Podobnie jak w przypadku urlopu ojcowskiego, aby otrzymać to świadczenie, należy złożyć wniosek u pracodawcy. Do wniosku najczęściej trzeba dołączyć zaświadczenie z pracy kobiety mówiące o tym, jaką część urlopu macierzyńskiego ona wykorzystała. Kobieta, która po 20 tygodniach chce wrócić do pracy, powinna złożyć wniosek o rezygnacji z tego urlopu i przekazaniu go na rzecz ojca dziecka. Wniosek powinno się złożyć nie później niż 7 dni przed planowanym powrotem do pracy. Warto do niego dołączyć zaświadczenie z zakładu pracy, w którym zatrudniony jest ojciec dziecka o zobowiązaniu się przez niego do przejęcia opieki nad dzieckiem. Urlopu tacierzyńskiego nie można dzielić na części i jest on płatny tak samo, jak macierzyński, mężczyzna przebywający na nim otrzymuje tzw. zasiłek tacierzyński.

Dieta białkowa w czasie treningu

0

O diecie w czasie treningów można przeczytać bardzo wiele. Specjaliści radzą, co jeść po i przed ćwiczeniami. Jednym z często poruszanych tematów jest dieta białkowa. Jest  ona szczególnie istotna podczas treningów nakierowanych na budowę masy mięśniowej. To w ich czasie organizm potrzebuje więcej białka, ale także i węglowodanów, szczególnie tych złożonych. Posiłki w czasie treningu na masę mięśniową muszą być kaloryczne, lekkostrawne i o niezbyt dużej objętości. Sprawdź, na czym polega dieta białkowa i kiedy ją stosować.

Czym jest i kiedy stosować dietę białkową?

Dieta białkowa przede wszystkim kojarzy się z tą opracowana przez Dukana. Należy jednak jasno zaznaczyć, że dieta Dunkana jest nieodpowiadania w czasie treningów na masę. Zawiera zbyt mało węglowodanów, których zadaniem jest dostarczenie energii. Dieta białkowa dla sportowców powinna opierać się więc na odpowiednim skomponowaniu jadłospisu tak, aby zawierał on białko, węglowodany i aminokwasy. Posiłki spożywane przed treningiem powinny zawierać jak najwięcej węglowodanów, a przed snem białek. Dieta białkowa powinna opierać się na chudym mięsie z drobiu, rybach, owocach morza, wołowinie, produktach mlecznych i jajach, warzywach, owocach oraz produktach pełnoziarnistych.

Ile białka potrzeba do budowy masy mięśniowej?

Trenerzy kulturystyczni zalecają spożywanie ok. 2-2,5 g białka na każdy kilogram masy ciała dziennie. Jednak ta dawka nie jest zalecana przez fizjologów żywienia, przypominają oni, że zapotrzebowanie organizmu na białko u osoby dorosłej wynosi 0,9 g na kilogram masy ciała i lepiej tej dawki znacząco nie przekraczać. Tyczy się to również osób, które uprawiają sport. Nadmiar białka w organizmie może być dla niego szkodliwy. Wiąże się on z obciążeniem pracy nerek i utrata wapnia. Duża ilość białka oznacza również, że posiłki powinny być bardzo obfite, co wpływ na wydolność w trakcie ćwiczeń.

Odżywki białkowe w trakcie treningu

Pomocą w dostarczaniu do organizmu białka w czasie treningów na masę są odżywki białkowe. Są to proszki, które zawierają aminokwasy. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe spożywanie odżywek białkowych również szkodzi. Zakwaszają one orgiazm, co w efekcie powoduje jego nieprawidłowe pH. W odżywkach białkowych mogą też znajdować się antybiotyki czy resztki środków ochrony roślin. W formie poszkodowanej ich stężenie może być bardzo duże i również negatywnie wpływać na organizm.

Dieta dla sportowców, o czym pamiętać?

Przechodząc na dietę białkową, należy pamiętać, aby dostarczać do organizmu dużą ilość wody. Będzie ona regulować pracę nerek. W diecie dla sportowców oprócz ilości białka ważne jest również zastosowanie odpowiedniej ilości kalorii. Powinna być ona zwiększona, ponieważ dużo energii spala się podczas ćwiczeń. Posiłki dla sportowców powinny zawierać od 3000 do 3500 kalorii. Oprócz tego muszą też dostarczać do organizmu substancje o działaniu antyoksacyjnym, takie jak witaminy A, C, E oraz selen i flawonoidy. Komponowanie diety wysokobiałkowej dla sportowców powinno odbyć się w oparciu o tabele kaloryczne.

 

Jak sobie radzić ze stresem?

0

Można zaryzykować stwierdzenie, że nie ma życia bez stresu. Każdy w mniejszym czy większym stopniu narażony jest na sytuacje stresowe. Dopadają nas one i w domu i w życiu zawodowym. Sztuka jest nie dać się im zdominować i znaleźć sposób na radzenie sobie ze stresem. Takich jest dość dużo. Pomysłów na rozładowywanie stresu należy szukać w głębi siebie. Dla jednych będzie to sport, dla innych popołudnie w SPA. Niemniej jednak niekiedy są sytuacje, kiedy stresu należy pozbyć się szybko np. przed ważnym spotkaniem biznesowym. Jak to zrobić? Poznaj skuteczne sposoby na rozładowanie stresu.

Sposób na stres: dmuchanie kciuka

Zapewne jak to czytasz, wydaje ci się to niemożliwe, ale zanim zupełnie odrzucisz taki pomysł rozładowywania napięcia, spróbuj i dopiero rozjedź dalej do lektury artykułu. Działa? To dobrze, tak ma większość osób. Proces nabierania powietrza i powolnego wypuszczenia go przy jednoczesnej kontrakcji na kciuku odpręża i relaksuje. Dzieje się tak dlatego, że dostarczamy do organizmu więcej tlenu niż przy normalnym oddychaniu, w efekcie czego akcja serca staje się spokojniejsza, a ciśnienie spada.

Sposób na stres: pozycja superbohatera

Przybranie odpowiedniej pozycji ciała wywołuje zmiany behawioralne oraz neuroendokrynalne, a  także wspomaga wzrost testosteronu i spadek kortyzolu, hormonu stresu. Pozycja superbohatera wzmaga poczucie mocy i gotować do podjęcia ryzyka. Otwarta postawa ciała oznacza pewność siebie i duże możliwości. Przybierając ją, czujemy się odważni i pełni siły. Pozycja superbohatera to ta, kiedy staje się w delikatnym rozkroku, ręce opiera na biodrach, ściąga łopatki, wypina pierś i podnosi głowę do góry. Sposobem na stres jest pozostać w tej pozycji ok. 5 minut, łącząc ją z harmonijnym oddychaniem.

Sposób na stres: śmiech

Szybkim sposobem na pozbycie się stresu jest także śmiech. Oglądanie śmiesznych obrazków czy filmów aktywuje w mózgu obszary, które są odpowiedzialne za wyciszenie i spokój. W efekcie nasz poziom lęku się zmniejsza i redukujemy napięcie.

Sposób na stres: muzyka

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na pozbycie się stresu jest muzyka.  Chwila ze słuchawkami na uszach potrafi odprężyć w nawet najbardziej stresogennej sytuacji. Jak jednak przekonują naukowcy, jeśli jest się zestresowanym najlepiej postawić na muzykę klasyczną. Już po kilku minutach jej słuchania odczuje się, że układ nerwowy zwalnia i organizm wycisza się.

Jak rozładowywać stres?

Podane wyżej sposoby pozwolą na szybkie rozładowywanie napięcia, nie oznacza to jednak, że nie należy szukać tych długotrwałych. Przy większej ilości czasu warto poszukać tych, które łagodzą napięcia i pozwolą zapanować nad stresem. Do takich zalicza się, chociażby sport, akupresura, masaże czy terapia dźwiękami tybetańskimi. Warto również świadomość sobie co wywołuje u nas stres i wyeliminować to ze swojego otoczenia, może to być np. zbyt głośny telewizor.  Należy też pamiętać, że sposobem na stres nie jest tłumienie własnych emocji. Warto o nich mówić i je pokazywać, co nie oznacza, że koniecznie należy krzyczeć na innych. W tym zakresie warto nauczyć się asertywności.

 

Praca za granicą- jak się do niej przygotować?

0

Polacy od wielu już lat wyjeżdżają do pracy za granicę. Ich kierunkami nie jest tylko Wielka Brytania, ale także i Holandia, Niemcy czy daleka Australia. Zagraniczne doświadczenie zawodowe powoli staje się więc już standardem. Często do pracy za granicą wyjeżdżaj bardzo młode osoby, zaraz po szkole średniej. Ten rodzaj zarobkowania popularny jest również wśród studentów, którzy chcą zarabiać na rok akademicki. Jednak praca za granicą to nie tylko tymczasowe zajęcia, niektórzy otrzymują wysoko płatne stanowiska i kontrakty managerskie. Bez względu jednak na to, jaką formę przybiera praca za granicą, należy się do niej odpowiednio przygotować. Zobacz, jak to zrobić.

Wyjazd do pracy za granicę – gdzie wyjechać?

Pierwszą rzeczą, jaką należy ustalić, wyjeżdżają do pracy za granicę, jest to, gdzie się pojedzie. Jeśli na emigracji zarobkowej zamierza zostać się dłużej niż miesiąc czy dwa warto rozważyć kraje, które mają dobre i tanie połączenia z Polską. Dzięki temu nie będzie tracić się znacznych funduszy i czasu na przyjazd na święta czy weekendowe odwiedziny rodziny. Jako miejsce pracy za granicą warto wybierać również ten kraj, o którym coś się wie. Wybór dobrze jest poprzedzić rozeznaniem się w sytuacji na rynku pracy, nieruchomości, ogólnymi kosztami życia, czy zwyczajami i tradycjami. Jako miejsce docelowe można też wybrać państwo, w którym ma się kogoś znajomego, kto pomoże w pierwszych krokach na obczyźnie.

Wyjazd na własną rękę czy praca przez agencję?

Kolejna kwestia jest zdecydowanie czy wyjeżdża się na własną rękę i samodzielnie szuka pracy, czy korzysta z agencji pośrednictwa zatrudniania. Pierwsza opcja dobra jest dla osób odważnych, znających języka lub posiadających rodzinę/znajomych na miejscu, którzy mogą pomóc w znalezieniu pracy. Drugą warto zastosować, gdy jedzie się po raz pierwszy i nie zna się ani języka, ani nikogo na miejscu. Agencje zazwyczaj wysyłają do konkretnej pracy, gwarantując przy tym transport i nocleg. Jest to więc w miarę bezpieczna opcja. Ofert pracy za granicą można szukać na serwisach poświęconych tym zagadnieniom. Przed wyjazdem należy jednak gruntownie sprawdzić agencje pośrednictwa i poczytać o niej opinie w sieci.

Dokumenty potrzebne do pracy za granicą

Wybierając się do pracy za granicą, należy zorientować się jakie dokumenty będą potrzeb. Podstawy to oczywiście dowód osobisty lub paszport. Niekiedy wymagany jest też akt urodzenia. Polacy w krajach UE nie muszą starać się o pozwolenie na pracę, jeśli jednak marzy się o karierze w USA, Kanadzie czy Australii taki dokument trzeba już zdobyć. Należy też pamiętać, że przebywając powyżej (średnio) 90 dni na terenie kraju Unii Europejskiej, należy zgłosić się do wyznaczonego urzędu i poinformować o stałym miejscu pobytu.

Ubezpieczenie zdrowotne

Przed wyjazdem do pracy za granicę należy również zadbać o ubezpieczenie. W przypadku krótkoterminowych wyjazdu konieczne jest wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pozwala ona na korzystanie z pomocy medycznej za granicą na terenie Europy. Wystawiana jest na nazwisko posiadacza i wydawana bezpłatnie.