Wynajem lawety – wszystko, co warto wiedzieć

0
Wynajem lawety – wszystko, co warto wiedzieć

Sprowadzenie samochodu z zagranicy, przetransportowanie uszkodzonego auta z miejsca wypadku do naprawy lub na złom, czy nawet przewiezienie większej ilości materiałów budowlanych lub mebli – w takich sytuacjach laweta okazuje się zazwyczaj niezbędna. Większości kierowców zakup tego rodzaju platformy po prostu się nie opłaca – bardziej racjonalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z wypożyczalni lawet. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na wynajem lawety?

Trzy rodzaje męskich koszul, które musisz mieć w szafie, aby być gotowym na każdą okazję!

0
Trzy rodzaje męskich koszul, które musisz mieć w szafie, aby być gotowym na każdą okazję!

Odpowiednio dobrana męska koszula jest bardzo często najważniejszym elementem stylizacji. Podkreśla jej elegancję lub odwrotnie – sprawia, że staje się mniej formalna, a tym samym luźniejsza i swobodniejsza. Aby być przygotowanym na każdą sytuację, w szafie mężczyzny musi znaleźć się koszula formalna, półformalna i nieformalna. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje? Jak zestawiać je z innymi elementami garderoby? Na jakie okazje najlepiej się sprawdzają? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, koniecznie zapoznaj się z poniższym poradnikiem.

Koszula formalna – elegancka i na wyjątkowe okazje

W garderobie każdego mężczyzny powinna znaleźć się z całą pewnością koszula formalna, czyli taka, którą zakłada się do garnituru lub smokingu. Elegancka koszula męska zawsze powinna być biała i wykonana z najwyższej jakości materiału. Powinna być również gładka – bez żadnych wzorów, zdobień, ]czy dodatków. Elegancja formalnej koszuli wynika bowiem z jej prostoty, użytego materiału, a także dodatków – krawata lub muszki czy spinek. Wybierając elegancką męską koszulę formalną, trzeba jednak pamiętać o tym, jakie dodatki chce się włożyć. Jeśli wyborem jest krawat, wówczas guziki mogą być odkryte. Jeśli natomiast wybór padnie na muszkę, plisa, czyli linia guzików, powinna być zasłonięta. Spinki mogą być dodatkiem, który sprawi, że stylizacja będzie jeszcze elegantsza, jednak nie jest to wymóg konieczny, a elegancka koszula może mieć mankiety zapinane na guziki. Ważne jest jednak, żeby zarówno rękawy, jak i cała koszula miały odpowiednią długość. Biały rękaw powinien trochę wystawać spod rękawa garnituru lub smokingu. Długość całej koszuli powinna z kolei gwarantować, że ta nie wysunie się ze spodni – to nie tylko kwestia elegancji, ale również swobody ruchów.

Męskie koszule wizytowe, czyli półformalne

Kolejnym typem męskich koszul, które koniecznie trzeba mieć w szafie, są tak zwane koszule półformalne, często można spotkać się też z określeniem koszule wizytowe. Jak sama nazwa wskazuje, są mniej eleganckie od koszul formalnych, ale wciąż sprawdzą się idealnie w wielu sytuacjach bardziej wymagających pod względem stylizacji, jak spotkanie biznesowe czy przyjęcie. Przy ich wyborze panuje większa swoboda – szerszy jest między innymi zakres kolorów. Koszula wizytowa może być błękitna, różowa, granatowa lub biała. Dodatkowo może być pokryta delikatną kratką, jednak im większy wzór, tym mniej formalna koszula. Taka koszula męska sprawdzi się świetnie jako dodatek do garnituru na mniej wytworne okazje lub nawet do sportowej marynarki na co dzień. Elementem, który może dodatkowo wpłynąć na formalność stylizacji, jest odpowiednio dobrany krawat (rzadziej mucha). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zrezygnować z tego dodatku i rozpiąć najwyższy guzik koszuli.

Koszula męska nieformalna, czyli duża swoboda, ale…

Najliczniejszą grupę koszul stanowią tak zwane koszule nieformalne. Panuje tutaj duża swoboda, zarówno pod względem kolorów, jak i wzorów. Modne koszule mogą mieć mniej stonowane, odważniejsze kolory, a także grubszą kratkę czy prążki. Warto pamiętać też o tym, że materiał nie musi być gładki sam w sobie – nic nie stoi na przeszkodzie, aby miał wyraźnie widoczną i wyczuwalną fakturę. Taką koszulę można założyć pod sportową marynarkę lub nosić samą. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem byłoby dopasowanie jej do figury, aby przylegała do ciała, ale nie była opięta. Panowie szczupli mogą zdecydować się na koszulę typu slim, czyli lekko zwężaną na torsie, aby podkreślić ładną sylwetkę. Koniecznie trzeba jednak pamiętać, że nieformalność nie oznacza braku elegancji i dobrego smaku. Trudno jednoznacznie wskazać czynniki, które należy brać pod uwagę, oceniając koszulę w tym zakresie. Na pewno jednak trzeba uważać na przesadne zdobienia, bardzo odważną kolorystykę, czy krótki rękaw, który być może jest bardziej komfortowy, ale na pewno również mocno ryzykowny w kontekście dobrego stylu.

Elegancka męska koszula – podstawowe ubranie każdego mężczyzny

Powyższe informacje należy traktować jako wskazówki i warto stosować je przy zachowaniu własnego wyczucia i stylu. Nie ulega jednak wątpliwości, że koszula jest najważniejszym elementem garderoby każdego mężczyzny. Posiadanie różnych typów koszul w swojej szafie jest oznaką tego, że ma się nie tylko wyrobiony gust, ale również świadomość tego, że dopasowanie stroju do sytuacji nie może być dziełem przypadku. Oferta na rynku jest bardzo duża (przykład ciekawych propozycji można znaleźć pod tym linkiem: https://www.lancerto.com/kolekcje/koszule.html), ale to od indywidualnych decyzji każdego mężczyzny będzie zależał ostateczny wybór i dostosowanie koszuli do pozostałych elementów stylizacji oraz okoliczności.

Artykuł sponsorowany.

Telewizja 8K czy 4K – jaką rozdzielczość wybrać?

0
Telewizja 8K czy 4K – jaką rozdzielczość wybrać?

Nadchodzi czas na rozdzielczość 8K! Mimo że już 4K została okrzyknięta rewolucją w elektronicznym świecie, producenci ponownie podnieśli jakość obrazu. Już zmiana rozdzielczości DVD na Full HD była rewolucją, następnie pojawiła się 4K, a teraz świat opanowuje rozdzielczość 8K. Dowiedz się więcej o tej technologii i zdecyduj, czy kupić model 4K czy telewizor, który generuje obraz 8K.

Czym jest uzależnienie od alkoholu?

0
Pijany mężczyzna leżący na stole

W Polsce zdiagnozowanych jest 2% alkoholików, potrzebujących terapii w profesjonalnym ośrodku odwykowym. Jednak według Ministerstwa Zdrowia wśród osób dorosłych w naszym kraju jest ok 12% osób nadużywających alkohol. Roczne spożycie czystego alkoholu w grupie dorosłych wynosi 10 litrów. Bardzo niepokojący jest również fakt, że coraz więcej młodzieży sięga po alkohol.

Jak widać problemem alkoholowym, jest dotkniętych wielu obywateli naszego kraju. Dlatego tak ważne jest odpowiednie rozpoznanie tego problemu. Większość osób uzależnionych nie wie niestety, jak skutecznie rozpocząć leczenie oraz kto może im w tym pomóc.

Alkoholizm- dowiedz się czym jest

Pojęcie to ma wiele definicji, według popularnej internetowej encyklopedii jest to „zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu”. Jeżeli spotkałeś osobę uzależnioną na pewno, stwierdzisz, że alkoholizmu nie da się opisać w jednym zdaniu.

Istotą tej choroby jest zarówno psychiczne, jak i fizyczne uzależnienie od alkoholu, który jest środkiem narkotycznym. Osoba uzależniona traci kontrolę nad ilością wypitego trunku oraz nad swoimi emocjami i odczuciami odnośnie picia. Czasami pije z powodu wewnętrznego przymusu. Uzależnienie psychiczne to potrzeba spożycia alkoholu dla poprawy samopoczucia. Uzależnienie fizyczne natomiast wiąże się ze wzrostem tolerancji na alkohol.

Alkoholicy często potrafią przez dłuższy czas ukrywać symptomy swojej choroby. Możesz jednak rozpoznać objawy u bliskiej osoby. Czytając dalej, dowiesz się jak zauważyć, pierwsze symptomy uzależnienia, u bliskiej Ci osoby.

Dlaczego tak trudno dostrzec problem

Jak pisaliśmy wcześniej alkoholicy potrafią dobrze się maskować, ze swoim problemem. Zwróć uwagę również, że alkohol jest praktycznie wszechobecny w naszym kraju. Zastanów się przez chwilę przy jak wielu okazjach w życiu towarzyszył Ci alkohol?

Dlatego granica pomiędzy piciem towarzyskim a chorobowym jest płynna i zależy od wielu czynników, dodatkowo każdy człowiek reaguje na alkohol inaczej. Są osoby które latami nie odczuwają fizycznych skutków picia. Dlatego tak trudno jest odróżnić kogoś kto ma prawdziwy problem od osoby która od czasu do czasu wypije kilka drinków.

Wstępne objawy alkoholizmu

Osoby uzależnione często piją na zewnątrz, aby ukryć nałóg

Niektóre objawy mogące świadczyć o uzależnienia od alkoholu to:

 • zwiększona ilość lub częstotliwość picia alkoholu,
 • wysoka tolerancja na alkohol lub brak objawów „kaca”,
 • szukanie okazji do picia w niewłaściwym miejscu i czasie, np. przed południem lub w pracy,
 • osoba uzależniona lubi przebywać w miejscach gdzie podawany jest alkohol,
 • zmiana towarzystwa; osoba uzależniona od alkoholu może wybrać przyjaciół, którzy również dużo piją,
 • unikanie kontaktu z bliskimi,
 • ukrywanie alkoholu,
 • uzależnienie od alkoholu w codziennym życiu,
 • problemy emocjonalne, depresja,
 • problemy prawne lub zawodowe, takie jak aresztowanie lub utrata pracy.

Uzależnienie z czasem się pogardza, ważne jest, aby szukać wczesnych znaków ostrzegawczych. W przypadku wczesnego rozpoznania oraz leczenia, osoba uzależniona
może być w stanie uniknąć naprawdę poważnych konsekwencji choroby.

Choroby jakie powoduje alkohol

Alkohol systematycznie przy każdym spożywaniu, wyniszcza organizm pijącego. Jeśli picie zdarza się sporadycznie, organizm ma szansę w pewnym stopniu się zregenerować. Przy częstym piciu, szansy na odbudowę uszkodzonych przez alkohol komórek, nie ma. Uzależnienie od alkoholu może powodować choroby serca i wątroby. Oba mogą być śmiertelne. Alkoholizm może również powodować:

 • wrzody,
 • powikłania cukrzycy,
 • problemy seksualne,
 • wady wrodzone,
 • utrata kości,
 • problemy ze wzrokiem,
 • zwiększone ryzyko raka,
 • tłumiona funkcja immunologiczna,

Picie wiąże się również ze zwiększoną ilością zaburzeń psychicznych, których następstwem mogą być samobójstwa i zabójstwa.

Gdzie szukać pomocy

Aby podjąć świadome leczenie alkoholizmu, najlepiej zacząć od wewnętrznego przekonania i chęci podjęcia leczenia. Niestety najczęściej decyzja o terapii alkoholizmu pojawia się, gdy konsekwencje są trudne do udźwignięcia. Dlatego tak ważne jest wsparcie rodziny i przyjaciół. To właśnie oni mogą być źródłem cennego wsparcia, jednak aby leczenie było skuteczne ostateczna i najważniejsza decyzja musi należeć do samego uzależnionego.

Leczenie uzależnienia od alkoholu jest skomplikowane i wymagające ogromnej determinacji od pacjenta. Aby leczenie zadziałało, osoba uzależniona musi chcieć zachować trzeźwość. Nie możesz zmusić ich, by przestali pić, jeśli nie są gotowi. Sukces zależy od silnej woli i motywacji uzależnionego.

Proces powrotu do zdrowia jest zobowiązaniem na całe życie. Nie ma szybkiej drogi do naprawy. Jak już pisaliśmy “proces” uzależniania się nie trwa jeden dzień, tak więc i skuteczne leczenie będzie trwało. Leczenie wymaga codziennej pracy. Dlatego wiele osób uważa, że uzależnienie nigdy nie jest wyleczone do końca

Podstawową formą leczenia jest psychoterapia uzależnienia. Jak pisaliśmy wcześniej jest to ciężka i żmudna praca, na którą składa się wiele różnorodnych działań, których efektem powinny być trwałe zmiany. Program rehabilitacji prowadzony jest przez okres kilku miesięcy, a nawet lat. Leczenie zazwyczaj zaczyna się kilkudniowymi intensywnymi zajęciami prowadzonymi w warunkach stacjonarnych, bądź intensywne programy ambulatoryjne.

Prawidłowe leczenie powinno przebiegać zgodnie z przygotowanym przez terapeutę indywidualnym planem psychoterapii. Większość ośrodków leczenia uzależnień poleca również uczestnictwo w spotkaniach wspólnoty AA. Jest to bardzo ważne gdyż wymiana doświadczeń pomiędzy osobami które borykały się z tym samym problemem może przynieść lepsze efekty. Również Centra leczenia uzależnień przygotowując materiały pomocnicze często korzystają z doświadczenia pacjentów.

Program stacjonarny może trwać od 30 dni do roku. Może pomóc komuś poradzić sobie z objawami odstawienia i wyzwaniami emocjonalnymi. Leczenie ambulatoryjne zapewnia codzienne wsparcie przy jednoczesnym umożliwieniu osobie życia w domu.

Poradnia leczenia odwykowego

Psychoterapię związaną z leczeniem należy rozpocząć w poradniach leczenia odwykowego. Najczęściej prowadzona jest 2-3 razy w tygodniu w godzinach popołudniowych. Etap ten może trwać 1-2 kwartałów. W poradniach udziela się również pomocy rodzinom alkoholików.

Hospitalizacja

W przypadku leczenia uzależnienia od alkoholu czasami konieczna jest hospitalizacja. W sytuacjach w których występują objawy:

 • majaczenia alkoholowego
 • głęboka depresja
 • próby samobójcze
 • halucynacja alkoholowa
 • stany padaczkowe

W powyższych przypadkach konieczna jest bezwzględna hospitalizacja pacjenta.

Leczenie odwykowe

Leczenie odwykowe przyczynia się znacząco do utrzymania abstynencji. Podstawową metodą stosowaną w centrach leczenia uzależnienia jest psychoterapia, która często wspomagana jest farmakologią, która jest bardzo pomocna jedynie w leczeniu zespołu abstynencyjnego. Zespół ten pojawia się po odstawieniu alkoholu. Choremu podaje się leki nawadniające, witaminę B1 oraz benzodiazepin.

Podjęcie decyzji o poddaniu się terapii alkoholowej jest bardzo ciężka, a samo leczenie alkoholizmu to bardzo trudna droga. Aby leczenie było skuteczne osoba uzależniona musi podjąć o nim świadomą decyzję. Dlatego tak ważne jest wsparcie najbliższych, nie tylko podczas terapii ale również po niej.

Kalkulator leasingowy pokaże korzystną ratę nawet przy aucie klasy premium

0
Kalkulator leasingowy pokaże korzystną ratę nawet przy aucie klasy premium

Kto z nas nie chciałby jeździć na co dzień autem z wyższej półki? Obecnie ich dostępność jest o wiele większa, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu, a to za sprawą nowoczesnych produktów finansowych. Kalkulator leasingowy pozwoli znaleźć ratę na każdą kieszeń, nawet za auto premium, chociażby w ramach programu Leasing EasyDrive z oferty Volkswagen Financial Services.

Jak wybrać narzędzia dobrej jakości?

0
Jak wybrać narzędzia dobrej jakości

Wiele czynności remontowych Polacy wykonują własnym sumptem. Ma to wiele przyczyn, z których najważniejsza jest chyba ta ekonomiczna: po co płacić fachowcom za coś, co można z powodzeniem zrobić we własnym domu własnymi rękami? Dochodzi do tego dość powszechne przekonanie, że kto pracuje sam dla siebie, ten wykona pracę staranniej niż ktoś obcy za pieniądze.

Polak naprawia, modernizuje i remontuje

Wielu rodaków ma wykształcenie techniczne lub budowlane – oni nawet nie wyobrażają sobie, że mogliby nie zrobić czegoś własnymi rękami. Nie brak też takich, którzy mają „smykałkę” do majsterkowania i po prostu lubią zakasać rękawy, gdy coś jest do zrobienia. W końcu są też pozostali, którzy starają się ocenić własne możliwości, przeczesując Internet w poszukiwaniu porad i filmów objaśniających, jak się daną czynność wykonuje.

Naprawdę wiele rzeczy we własnym domu mogą wykonać nawet ludzie pozornie mający dwie lewe ręce. Dotyczy to także czynności wykonywanych pierwszy raz w życiu, jak choćby układanie podłogi z paneli czy gładziowanie ścian i sufitów. Przy odrobinie samozaparcia można się tego szybko nauczyć i zyskać nie tylko oszczędności na robociźnie, ale i ogromną satysfakcję.

Ach, te markety…

Żeby jednak coś w domu wymienić, naprawić czy wyremontować, trzeba dysponować narzędziami i materiałami, a te najczęściej kupujemy w marketach budowlanych. Większość klienteli stanowią tam jednak fachowcy, często podjeżdżający na parking samochodami dostawczymi i ładujący je niemal do pełna. Tacy chodzą między regałami jak po sznurku, bo doskonale wiedzą, czego szukają. Nie pytają o radę pracowników marketu, bo o sprzedawanych towarach wiedzą nierzadko więcej od nich.  

Człowiek spoza szeroko rozumianej branży może się natomiast czuć ciut nieswojo, nawet pytając sprzedawcę. Zdarza się wręcz, że człowiek z marketu ma wyraźne trudności z ukryciem zdziwienia, że „jak to, mężczyzna, a nie wie, jakiej średnicy rurkę ma kupić”. To trochę jak w warsztacie samochodowym, w którym mechanik od razu wyczuwa, że kierowca nie ma pojęcia o tym, co znajduje się pod maską i niekiedy nawet to wykorzystuje.

Market budowlany to także miejsce położone z reguły poza centrum miasta, a więc trzeba do niego jakoś dojechać i znaleźć miejsce na parkingu. Potem klienta czekają długie wędrówki między regałami, bo towaru jest tyle, że zaiste niełatwo jest szybko odnaleźć wszystko to, co potrzebne.  

W Internecie łatwiej i wygodniej

Można jednak przedremontowe zakupy zrobić całkowicie bezstresowo w Internecie, na przykład pod adresem stukpuk.pl. Każdy towar jest tu szczegółowo opisany, a przecież można też szukać poza sklepem dodatkowych informacji i opinii na jego temat. W razie wątpliwości do dyspozycji jest telefon, adres e-mail, a nawet chat na żywo. Owszem, czasem trzeba chwilę pomyśleć, bo nie każdy wie, że kombinerki to „szczypce uniwersalne”, a klucz szwedzki to „klucz nastawny”. Prędzej czy później każdy znajdzie jednak to, czego szuka. Sporym ułatwieniem, zwłaszcza dla niezmotoryzowanych, jest też dostawa towaru firmą kurierską do domu lub wybranego punktu odbioru.   

Renault Clio – doświadczenie, bezpieczeństwo, komfort jazdy

0
Renault Clio - doświadczenie, bezpieczeństwo, komfort jazdy

W dzisiejszym świecie każdy z nas jest zabiegany I każdemu z nas cały czas gdzieś się śpieszy, gdyż zależy nam na czasie. Trzeba dojechać do pracy, zawieść i odebrać dzieci ze szkoły, zrobić coś dla siebie: jechać na siłownię, czy na fitness, odwiedzić dalekich krewnych, wyjechać na wakacje albo po prostu jechać przed siebie. Dlatego poszukujemy samochodu , który pomoże nam szybko i bezpiecznie przemieścić się punktu A do punktu B. Z racji tego że spędzamy w nim znaczą cześć dnia, powinien być on dostosowany do osobistych potrzeb oraz odzwierciedlać nasz charakter i osobowość. Naszemu przyszłemu samochodowi, kompanowi w podróży, stawiamy bardzo wysokie wymagania. Tym samochodem, może być właśnie nowe Clio!

Męski weekend inaczej?

0
Męski weekend inaczej

Masz dość weekendowego imprezowania, rajdy przestały cię interesować, a bieganie to rozrywka dobra do końca października, bo w zimnie się już tak fajnie nie biega? Kobiety mają swoje zakupy, spa, plotki z przyjaciółkami, pilates i jogę. A mężczyźni? Ich świat jest równie ciekawy. Wśród „męskich” rozrywek może znaleźć się wiele ciekawych sportów, których jeszcze nie próbowałeś.

Sprawność

Dla wielu z nas rozrywka oznacza aktywność. Męskie spotkanie na piwo jest jak najbardziej okej, ale od czasu do czasu. Na co dzień, w weekend wolelibyśmy się nieco poruszać, zamiast okupować kanapę. Nie zawsze jednak zdrowie, kondycja i wytrzymałość pozwalają na uprawianie sportów mocno wysiłkowych. Z pewnością od zakrapianej imprezy okaże się crossfit albo wyciskanie sztangi. Każda wizyta na siłowni liczy się na plus. Śmiejemy się z kobiet, że mają bzika na punkcie trzymania sylwetki, ale prawda jest taka, że sportowa aktywność 2-3 razy w tygodniu to gwarancja dłuższego i bardziej satysfakcjonującego życia. Jeśli więc tylko możesz, wyciskaj na siłowni siódme poty, spróbuj biegania, crossfitu lub bardziej obciążających ćwiczeń.

Siła plus koncentracja

Jeśli jednak nie jesteś w stanie pracować wysiłkowo, albo po prostu chciałbyś spróbować czegoś, co łączy sport z umiejętnościami koncentracji, techniką, skupieniem i odpowiednią czujnością, postaw na naukę strzelania. Niekoniecznie w celu samoobrony, choć taka motywacja też jest absolutnie rozumiała, a dobrej rozrywki. Sportu, który wymaga nieco innych kompetencji niż bieganie i sztanga albo kettlebell. Liczy się refleks, dobre oko, trening techniki. Na warszawskiej strzelnicy pod okiem doświadczonych instruktorów można spróbować swoich sił w strzelaniu z różnych rodzajów broni palnej. Na tego typu obiekcie można zorganizować ciekawą, męską imprezę w oryginalnej oprawie. Dla tych, którzy zapałają miłością do strzelania, ciekawą propozycją z pewnością okaże się możliwość uczestniczenia w profesjonalnych szkoleniach strzeleckich. Tego typu szkolenia prowadzą z reguły byli lub obecni funkcjonariusz wydziałów AT czy CBŚ. Ich wiedza i doświadczenie mogą sprawić, że takie szkolenie okaże się naprawdę niesamowitym i prawdziwie męskim przeżyciem. Cenne jest również to, że profesjonalne strzelnice zapewniają możliwość korzystania z broni klubowej, na samym początku nie musisz więc inwestować we własny sprzęt. Szczególnie, że jeszcze nie wiesz, czy to właśnie strzelanie stanie się twoją weekendową lub wieczorną formą relaksu. Napewno jednak warto spróbować.

Więcej informacji o warszawskiej strzelnicy na https://strzelnicawarszawianka.pl/

Najpopularniejsze modele wśród męskich modeli Nike

0
Najpopularniejsze modele wśród męskich modeli Nike

Nike to bez wątpienia jeden z największych graczy na rynku obuwia sportowego. Mierzyć z nim może się jedynie potężny adidas. Co ciekawe, historia Nike jest zdecydowanie krótsza i uboższa niż dzieje jej niemieckiego konkurenta, a mimo to amerykański producent zdołał podbić serca i portfele ludzi na całym świecie. Jak to się stało? Popularność Nike wynika przede wszystkim ze sztandarowej kolekcji marki, czyli Air Max. To seria, która na zawsze odmieniła oblicze obuwia sportowego poprzez rewolucję systemu amortyzacji. Dziś w każdym zakątku świata korzysta się z tego innowacyjnego dobrodziejstwa. Warto się więc zastanowić, które modele Nike cieszą się największym uznaniem. W tym tekście weźmiemy na warsztat rynek butów męskich.

Po co korygować pit i jak to zrobić?

0
Po co korygować pit i jak to zrobić?

W deklaracjach rocznych PIT pojawiają się błędy i zdarza się ich być bardzo dużo. Nic więc dziwnego, że już teraz wiele osób zastanawia się, po co składać korektę deklaracji PIT za 2017 rok, a jeżeli tak, to jak to zrobić. Odpowiedź na pierwsze powinna zachęcić niezdecydowanych do rozpoczęcia pracy nad korektą – jeżeli zauważyli błędy w swoim druku podatkowym. Korekta PIT pozwala uniknąć negatywnych skutków błędów popełnionych w pierwotnym zeznaniu podatkowym. Możliwe, że uchroni podatnika nawet przed odpowiedzialnością karno- skarbową.

Po co korygować PIT – obowiązek deklaracyjny

Każdy podatnik jest zobowiązany do złożenia odpowiednich dokumentów do organów podatkowych, w określonych w przepisach terminach. Jest to obowiązek deklaracyjny. W przypadku najpopularniejszych formularzy, takich jak PIT-36 i PIT-37, podatnicy powinni złożyć odpowiednie, prawidłowe i bezbłędne deklaracje podatkowe do 30 kwietnia 2018 roku. Ciężko więc powiedzieć, że w chwili obecnej złożenie tych deklaracji, nawet w formie korekt jest w terminie – termin minął. Podatnik powinien bezbłędnie wypełnić PIT wcześniej. Nie można więc uznać, że przygotowanie czy złożenie korekty deklaracji podatkowej umożliwia „omijanie” przepisów powszechnie obowiązujących. Ustawodawca przewidział jednak, że jako ludzie podatnicy mają prawo się mylić. Dlatego przewidział wyjątkową formę dokonywania zmian w błędnych deklaracjach PIT. Jest to korekta PIT, która może pozwolić uniknąć negatywnych konsekwencji prawno – podatkowych wcześniejszych błędów. Należy złożyć ją jak najszybciej, po dowiedzeniu się o błędach.

Po co korygować PIT – obowiązek podatkowy

Drugim z obowiązków podatników, jest uiszczanie odpowiednich zobowiązań podatkowych na rachunki bankowe organów podatkowych. W uproszczeniu – obowiązkiem podatnika jest zapłacić podatek. Wysokość podatków, które powinni zapłacić podatnicy, zależy między innymi od ich wyliczeń. A dokładniej – wyliczenie wskazuje ile podatku należy uiścić. Jeżeli podatnik popełnił błędy w deklaracji PIT za 2017 rok i są to pomyłki kalkulacyjne lub finansowe możliwe, że zapłacił złą kwotę podatku. W tym momencie okazuje się, że zwykła pomyłka w deklaracji PIT, powoduje dalsze problemy dla podatnika, łącznie z możliwymi konsekwencjami karno-skarbowymi.  Dlatego, tak ważne jest odpowiednie przygotowanie i złożenie deklaracji korekty. Po jej przygotowaniu podatnik, razem ze złożeniem korekty pit za 2017 rok, jest również zobowiązany do uiszczenia brakującego zobowiązania podatkowego, wraz z odpowiednimi odsetkami.

Jak przygotować i złożyć korektę PIT

Korekta PIT to nic innego, jak ponowne złożenie formularza PIT, takiego samego jak pierwotnie. Różnica polega na konieczności oznaczenia innego celu złożenia PIT 2017 – czyli korekty. Druk można przygotować oraz złożyć w tych samych formach co standardowy PIT, czyli zarówno w  opcji tradycyjnej oraz e-deklaracji przygotowanej na komputerze.

Podsumowanie i rekomendacje

Podatnik powinien wypełnić prawidłowo oficjalne dokumenty przekazywane do organów podatkowych. Niestety czasami zdarza się, że popełni błędy. Długie terminy przedawnienia roszczeń podatkowych skłaniają do rekomendacji, aby korzystać z korekt PIT. Niestety, podatnik nie powinien liczyć, że urząd skarbowy pominie jego błędy.