Dobieranie odpowiednich spinek

Spinki to formalny dodatek do koszul o podwójnym mankiecie. Zakłada się je głównie na podniosłe okazje, takie jak np. ślub czy bankiet. Spinki do mankietów stanowią eleganckie dopełnienie każdej uroczystej stylizacji. Zastanawiasz się, czym się kierować przy ich wyborze? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak prezentować się z klasą oraz co zrobić, by uniknąć modowej wpadki.

Męskie spinki do mankietów – historia

Męskie koszule ozdabiano już w średniowieczu. Początkowo używano do tego kolorowych wstążek, a później guzików. By nadać mankietom i kołnierzom bardziej formalny wygląd, z czasem zaczęto je krochmalić. Jednak zabieg ten spowodował, że tkanina stała się zbyt sztywna, przez co guziki przestały utrzymywać mankiety na swoim miejscu tak, by nie przeszkadzały w codziennych czynnościach, nie brudziły się oraz chroniły ręce przed zimnem. Wtedy właśnie pojawiły się spinki do mankietów. Obecny kształt zyskały pod koniec XVIII wieku. W tamtych czasach były symbolem zamożności – wykonywano je ze szlachetnych metali, niekiedy wysadzano je drogimi kamieniami.

Rodzaje spinek

spinki srebrne

Obecnie, rynek oferuje spinki o zróżnicowanym kształcie, jedno- i dwustronne, zarówno błyszczące, jak i matowe. Najbardziej klasyczne modele w kształcie prostokąta są wykonywane zazwyczaj z metali szlachetnych – złota, srebra lub platyny, choć można spotkać także spinki wysadzane szlachetnymi kamieniami oraz tzw. węzełki, czyli spinki jedwabne – ciekawe urozmaicenie półformalnych lub casualowych stylizacji. Wysokiej jakości spinki powinny charakteryzować się subtelnym kształtem i wzornictwem. Panuje zasada, że im prostsza forma, tym większy stopień formalności. Dlatego na wyjątkowo uroczyste okazje (bal sylwestrowy, uroczyste gale, ślub, wręczenia nagród itp.) styliści polecają spinki w monochromatycznej kolorystyce o nieskomplikowanym wzornictwie.

Jak zakładać?

Spinki zakłada się do koszul z podwójnie wydłużonymi mankietami typu double cuff lub french cuff. Formalne mankiety koszuli powinny być usztywnione i skrojone pod kątem prostym. Mniej formalne mogą mieć ścięty narożnik lub być lekko zaokrąglone. Aby założyć spinkę, należy złożyć mankiet na pół, po czym jego dwa brzegi złożyć do siebie w taki sposób, aby stykały się w stożek. Przesz tak ułożony mankiet wystarczy przeciągnąć spinkę oraz zapiąć ją z drugiej strony. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że spięte spinkami mankiety powinny wystawać poniżej mankietów marynarki.

Czego unikać

Niedopuszczalnym faux pax jest założenie spinek do koszuli bez krawata, albo co gorsza z rozpiętym kołnierzykiem. Eleganckie spinki nie prezentują się dobrze z niechlujnie rozpiętą koszulą i wskazują na nieznajomość podstawowych zasad dobrego stylu. Równie nieeleganckie są modele bogato zdobione, które są wyrazem złego gustu.

Jak dobierać męskie spinki?

Przy wyborze męskich spinek do mankietów, warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór kolorów. Spinki jako element biżuteryjny powinny korespondować z innymi elementami stroju, jak chociażby zegarek czy obrączka. Styliści radzą, aby kolorystyka spinek nawiązywała także do klamry paska od spodni lub poszetki.

Dawniej, spinki do mankietów uważano za typowo formalny element garderoby. Obecnie, producenci oferują bardziej zróżnicowane wzory i kolory, dzięki czemu spinki można przemycić również do stroju casualowego, np. mniej oficjalnej koszuli i sportowej marynarki. Szukasz efektownych spinek do mankietów? Z bogatym asortymentem możesz zapoznać się poniżej:

https://www.lancerto.com/akcesoria/spinki.html

[Głosów:3    Średnia:4.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ