Drinki molekularne

Kuchnia molekularna, ze względu na swoją nieco obco brzmiącą nazwę budzi skojarzenia z czymś niebezpiecznym i być może chemicznym. Nic bardziej mylnego. Kuchnia molekularna to inaczej kuchnia kreatywna, w której wykorzystuje się interdyscyplinarną wiedzę z wielu dziedzin nauki. Głównym celem kuchni molekularnej jest zaskakiwanie konsumentów nietypowymi smakami, formami i sposobami przygotowania potraw oraz drinków molekularnych.

Mistrzowie kuchni molekularnej

Początki kuchni molekularnej sięgają 1988 roku, kiedy to w wyniku współpracy węgierskiego fizyka Nicholasa Kurti oraz francuskiego chemika Herve Thisa, którzy żywili również zamiłowanie do kuchni, powstała nowa dziedzina. Obecnie na świecie jest wielu utytułowanych mistrzów kuchni molekularnej, a wśród nich znajdują się  m.in. Hiszpan Ferran Adria, prowadzący restaurację El Bulli, i właściciel restauracji „The Fat Duck” – Heston Blumenthal. W Polsce kuchnia molekularna, w której dużo miejsca zajmują także drinki molekularne, reprezentowana jest przez Jean Bos i Wojciecha Modesta Amaro.

Czym są drinki molekularne?

Jak ze wszystkim co nowe i nieznane, drinki molekularne budzą wśród konsumentów mieszane uczucia. U jednych wywołują skrajny zachwyt, a u innych przerażenie. Mimo nietypowej nazwy, nie ma czego się bać. Przy produkcji drinków molekularnych wykorzystywane są różne procesy fizyczne i biochemiczne, na skutek których można uzyskać bardziej wyrazisty smak i zdecydowanie nie klasyczną formę.

Drinki molekularne powstają głównie dzięki prawom fizyki oraz wykorzystaniu alkoholi. Ta wyrafinowana sztuka kulinarna stawia na niepowtarzalne smaki podane w niestandardowy sposób. Wśród najpopularniejszych i cieszących się największym uznaniem przykładów drinków molekularnych znajdują się: whisky w postaci pianki, martini jako galaretka, drinki w postaci wulkanu, lub fluorescencyjne napoje. Miłym dodatkiem do takiego drinka będzie również sferyczny kawior.

Przepisy na drinki molekularne

W sieci można znaleźć wiele ciekawych przepisów na wyróżniające się i niestandardowe drinki molekularne. Do najciekawszych należą przepisy na: Molekularny Cosmopolitan w formie galaretki z pianką cytrynowo-pomarańczową oraz Winter Delight czy Kir Royal Moléculaire na bazie musującego wina z kawiorem z likieru z czarnych porzeczek.

Głodny i spragniony nowych wrażeń? Jeżeli zainteresowała Cię opisywana tutaj kuchnia molekularna, koniecznie odwiedź stronę firmy kulinarnej TheFood: thefood.pl. Ekipa najzdolniejszych kucharzy w Polsce od kilku lat zajmuje się już kuchnią molekularną oraz nieszablonową obsługą eventów kulinarnych. Jeżeli masz ochotę na drinki molekularne, nietypowe potrawy molekularne lub pokaz możliwości tej nietypowej kuchni, skontaktuj się z zespołem i zaproś go na swoje wydarzenie. Zespół z TheFood Jako jedyny w kraju dostarcza kompleksową obsługę wydarzeń zapewniając takie elementy jak: modułowe podświetlane bary molekularne, nagłośnienie, oświetlenie, branding stanowiska itd. Sprawdź ich ofertę już dziś!

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ