W dzisiejszych czasach rynek inwestycji oferuje wiele dróg dla tych, którzy chcą pomnażać swój kapitał. Podstawowym wyznacznikiem ich jakości jest potencjalny zysk, jaki inwestor może osiągnąć. Nie można oczywiście zapominać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem, jednak realna maksymalizacja zysków to szukanie własnej, odpowiedniej drogi, dzięki której uda się nam osiągnąć sukces.

Jedną z ciekawszych form inwestowania jest inwestowanie w waluty. Rynek walutowy bywa kapryśny, a wahania związane z kursami mogą zniechęcić wielu potencjalnych graczy, jednak dzięki zapoznaniu się z kilkoma zasadami tam panującymi, możemy osiągnąć sukces przy odrobinie wiedzy, cierpliwości i szczęścia.

Podstawy inwestowania

Każdy z inwestorów powinien posiadać podstawową wiedzę makroekonomiczną i zdawać sobie sprawę z tego, że każde państwo działa na zasadzie podobnej do działania przedsiębiorstwa. Każde emituje swoją walutę, która w pewnym uproszczeniu jest wyznacznikiem kondycji ekonomicznej danego kraju. Można więc w skrócie powiedzieć, że im lepiej funkcjonujące państwo, tym silniejsza jego waluta.

W jaki sposób określić, czy gospodarka państwa ma się dobrze, czy wręcz przeciwnie?

Jednym z podstawowych wskaźników, które o tym świadczą jest poziom stóp procentowych. Im wyższe jest oczekiwane oprocentowanie tej waluty, tym (potencjalnie) będzie ona bardziej drożeć. Oczywiście musi się to również wiązać ze wzrostem PKB oraz inflacji, aby uzyskać pełen obraz waluty z dużym potencjałem wzrostu. Innymi znaczącymi czynnikami będzie stabilność polityczna, sytuacja na rynku pracy danego państwa i wszystkie inne wskaźniki świadczące o jego „sile”. Musimy oczywiście pamiętać, że teoria ta ma największe odzwierciedlenie w przypadku silnych i stabilnych gospodarek, gdzie przewidywanie wahań kursów nie jest aż tak skomplikowane, jednak i same wahania na ogół nie są zbyt wielkie.

Nieco inaczej może zachowywać się waluta państwa rozwijającego się, gdzie zmiany, zarówno makroekonomiczne, jak i bezpośrednio związane z kursem waluty, mogą być bardziej gwałtowne i trudniejsze do przewidzenia.

Technika carry trade

Jak właściwie działa rynek handlu walutami? Zazwyczaj nie przychodzimy przecież do kantoru i nie wymieniamy całych naszych oszczędności na inną walutę, żeby po kilku dniach wymienić je na kolejną. To po prostu nie działa. Aby skutecznie handlować na rynku walut, wymyślono technikę carry trade, stosowaną na dobrze wszystkim znanym rynku walutowym forex. Polega to na tym, że zadłużamy się w walucie państwa o niskiej stopie procentowej, a uzyskane środki lokujemy w walucie kraju o wysokiej stopie procentowej. Różnica w oprocentowaniu tych walut nazywana jest SWAPem i na tym właśnie zarabiamy (różnica zostaje dopisana do naszego rachunku).

Musimy jednak pamiętać, że wszystkie wyżej opisane techniki i porady dotyczą rynków o stabilnej sytuacji makroekonomicznej, a teoria w przypadku dużych zawirowań na rynkach może znacząco rozmijać się z praktyką. Inwestowanie na rynkach walutowych wiąże się więc ze sporym ryzykiem i wymaga znaczącej wiedzy ekonomicznej.

http://www.odpowiedzialne-inwestowanie.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ