Wcale nie zarabiasz źle, ale wszystkie pieniądze gdzieś Ci się rozchodzą. Przyłapujesz się na tym, że chociaż wcale nie kupiłeś nic specjalnego, wydajesz na co dzień dużo pieniędzy. Jak to możliwe? I czy można zaradzić coś takiej sytuacji? Zacznij oszczędzać! Zaplanuj domowy budżet i dowiedz się, w jaki sposób zaoszczędzić pieniądze. Warto to zrobić, bez względu na to, czy zarabiamy dużo, czy mało. Podpowiadamy, jak zaplanować domowy budżet.

Jak zaplanować domowy budżet? Krok pierwszy – wypisz i podlicz podstawowe wydatki

Na początku powinniśmy wypisać wszystkie podstawowe wydatki, którego każdego miesiąca musimy ponosić. Przydadzą nam się w tym celu najważniejsze rachunki i paragony za większe zakupy. Jeśli płacisz przy pomocy karty, znaczna część wydatków jest już udokumentowana na Twoim koncie. W pierwszej kolejności wypiszmy i podsumujmy wszystkie stałe wydatki – takie jak czynsz, opłaty za wodę, prąd, gaz, za telefon, telewizję i internet, za telefon itp. W tej kategorii powinniśmy zawrzeć również wydatki paliwo lub przejazdy komunikacją miejską.

W drugiej kolejności powinniśmy podliczyć, ile w miesiącu kosztuje nas jedzenie, ubrania, kosmetyki oraz wydatki na kulturę lub rozrywkę. Bardzo ważne jest, by łączna kwota wydatków w tych pierwszych dwóch kategoria była mniejsza niż dochody w Twoim gospodarstwie. Jeżeli je przekracza, będzie to powodowało zadłużanie się. W takim razie powinniśmy zastanowić się, z których wydatków możemy zrezygnować lub je ograniczyć. Optymalnie, jeśli podstawowe i stałe wydatki w budżecie nie przekraczają poziomu 60%.

Podlicz sporadyczne wydatki, które raz na jakiś czas pojawiają się w Twoim budżecie

W drugiej kolejności powinniśmy podliczyć, ile pieniędzy przeznaczamy na inne wydatki, które sporadycznie pojawiają się w naszym budżecie. Mogą być to na przykład pieniądze na lekarzy, na prezenty, na wyjazd wakacyjny czy zakup i naprawy sprzętu komputerowego. Tego rodzaju wydatki powinniśmy liczyć w okresie rocznym. Jeżeli ich poziom jest zbyt wysoki, powinniśmy zastanowić się, z których wydatków możemy zrezygnować.

Zaplanuj swój budżet i stwórz „poduszkę finansową”

Dobrze zaplanowany budżet powinien skutkować tym, że w każdym miesiącu zostaje nam w nim choćby drobna kwota pieniędzy i nie mamy potrzeby zadłużania się. Warto oszczędzać pieniądze – w pierwszej kolejności na swoją poduszkę finansową.

Terminem poduszki finansowej określamy pieniądze w wysokości kilku miesięcznych wynagrodzeń, które w razie potrzeby pomogą nam pokryć nagłe wydatki. Jeżeli posiadamy „poduszkę finansową”, a zepsuje nam się pralka, nie musimy zadłużać się czy kupować nowej na drogie raty – po prostu sięgamy po pieniądze ze swojej „poduszki finansowej”.. „Poduszka finansowa” pomoże nam również w sytuacji, gdy stracimy pracę. Dzięki niej będziemy mieć pieniądze na utrzymanie, które pozwolą nam na przeżycie zanim znajdziemy nową pracę.

Pamiętaj, że to nie drogie, markowe ciuchy i zbędne elektroniczne gadżety świadczą o bogactwie – a przemyślany, zrównoważony budżet.

http://www.360money.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ