Jak wyciąć katalizator

Oryginalny katalizator, ustanowiony w samochodzie w momencie jego sprzedaży ma ograniczoną żywotność – przebieg powinien wynosić nie więcej niż 100 tys. Kilometrów, a następnie część potrzebuje wymiany. W tym artykule zebraliśmy porady ekspertów, za pomocą których szybko dokonasz wycięcia starego katalizatora oraz dokonasz jego wymiany na nowy (pamiętaj, że posiadanie tej części w samochodzie jest wymagane przez prawo unijne!).

Czy można wyciąć katalizator z samochodu na zawsze?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, można. Bez katalizatora samochód nie będzie jeździł gorzej, co więcej, samochód bardziej wykorzysta swoje możliwości, gdyż zniknie przepona w tłumiku, na którą tracona jest część energii silnika. Należy jednak pamiętać, że pełne usunięcie tej części jest niezgodne z zasadami prawa europejskiego i uruchomienie niektórych z najnowszych samochodów nie jest możliwe do momentu aż nie zostanie w nich zainstalowany nowy i sprawnie funkcjonujący reaktor katalityczny. Odpowiedni model można wybrać w sklepie z częściami samochodowymi lub kupić wybierając najlepsze rozwiązanie na giełdzie https://autocatalystmarket.com/pl/pl.

Jak poprawnie wyciąć katalizator?

Jeśli katalizator zaprzestaje sprawnego funkcjonowania, jego powierzchnia topi się lub część ulega zatkaniu. Wówczas pojawia się informacja typu check engine, co świadczy o potrzebie pilnej wymiany części. Eksperci zaznaczają, że jeśli nie zostanie to zrobione, będzie miało miejsce pogorszenie dynamicznych wskaźników samochodu, zwiększone zużycie paliwa, może także wystąpić niestabilna praca elektrowni.

Aby pomyślnie wyciąć katalizator, należy po kolei podjąć następujące działania:

  1. Dokonaj diagnostyki układu wydechowego, czujników i innych elementów, aby upewnić się, że to właśnie katalizator jest niesprawny. Jeśli masz z tym problemy, najlepiej skontaktuj się ze specjalistą;
  2. Usuń część układu wydechowego, by dostać się do katalizatora;
  3. Wydostań wnętrze katalizatora. Najprostszą metodą jest wybicie kilku otworów wiertarką udarową, wiertłem o średnicy 23 mm lub większej. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba pamiętać, by działać ostrożnie, szczególnie jeśli katalizator jest z ceramiki. Eksperci zalecają jednak inną metodę, polegającą na rozcięciu katalizatora i dokładnym oczyszczeniu go od środka.
  4. Zainstaluj nowy katalizator i następnie dokonaj spawania układu wydechowego. W tym celu będa potrzebne specjalne narzędzia, a więc najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalistów.

Mamy nadzieję, że te porady pomogą ci zadbać o własny samochód i stan ekologii oraz w razie potrzeby szybko i bez problemów wyciąć katalizator z twojego samochodu.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ