Niepozorny i skromny – jest dodatkiem do wielu męskich stylizacji. Swoje miejsce znajduje nie tylko w strojach formalnych, ale także i tych wpisujących się w business casual czy casual. Krawat, bo o nim mowa – ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ci pierwsi przekonują, że wystarczy tylko dobrać odpowiedni rodzaj krawata i stylizacja wcale nie musi być sformalizowana i sztywna. Ci drudzy uważają go za sztywny i przestarzały. Jak nosić krawat i jak go nie nosić. Zobaczcie sami.

Kiedy nie trzeba zakładać krawata?

Nie każda okazja wymaga zakładania krawata. Nie sprawdza się on przede wszystkim w sytuacjach nieformalnych, gdzie wystarczy sama marynarka i koszula wizytowa. W luźniej atmosferze nawet krawat dziergany może okazać się niewypałem i psuć całą stylizację.

Jak nosić krawat?

Jeśli jednak decyduje się na założenie krawata, należy pamiętać, aby go odpowiednio nosić i traktować. Powinien on być starannie zawiązany na szyi, mieć odpowiednią długość oraz kolor pasujący do całej stylizacji. Krawat nie powinien zwisać niechlujnie na ramiona, gubić się pomiędzy guzikami koszuli, czy rozluźniony wisieć na szyi. Zasady noszenia krawata mówią też, że:

  • Nie może on opadać poniżej paska, jego czubek musi kończyć się tuż przed linią spodni;
  • Wąski koniec krawata nie może być dłuższy od tego szerszego;
  • Karwata nie należy wsuwać do spodni,
  • W czasie jego wiązania nie należy skręcać krawata.

Jak dobrać krawat do stroju?

Najprościej jest dopasować krawat do białej koszuli – pasują do niej wszystkie modele, wzory i kolory. Problem może natomiast stanowić zestawienie wzorzystej koszuli ze wzorzystym krawatem. Tutaj można się kierować zasadą, że dobrze ze sobą współgrają zestawienia małych i dużych wzorów. Jeżeli chce się podkreślić krawatem przywiązanie do tradycji oraz nawiązać do powagi sytuacji najlepiej wybrać krawat w paski. Te we wzory, kwiaty, esy i floresy są przypisywane swobodniejsze stylowi. Krawaty dobrze jest zestawiać z chusteczkami w ciemniejszym odcieniu, dzięki temu będą wyglądać ciekawiej i ładniej.

Do strojów, w których wymagany jest krawat najlepiej wybierać te wykonane z jedwabiu, kaszmiru, wełny lub niezwykle modnej ostatnio dzianiny, z której tworzy się tzw. skarpety.

Jak dobrać krawat do sylwetki?

Panowie rodzaj krawata powinni dobrać też do swojej sylwetki. Mężczyźni o masywnych szyjach powinni postawić na modele wydłużone i wąskie węzły, ci z długimi szyjami dobrze będą się prezentować z szerszymi wiązaniami.

Jak zawiązać krawat?

W noszeniu tego elementu garderoby tak samo, jak jego wygląd, ważny jest również sposób jego zawiązania. Odpowiadając sobie na pytanie, jak zawiązać krawat należy wspomnieć, że wyróżnia się trzy podstawowe sposoby jego wiązania (ogólnie sposobów wiązania krawata jest ok. 80). Do najpopularniejszych sposobów wiązania krawata zalicza się: prosty, windsor i pół windsor. W każdy z nich trzeba zadbać, aby węzeł nie był luźny, zmięty lub zbyt obcisły.

Jak dbać o krawat?

Każdy mężczyzna powinien też wiedzieć co zrobić po zdjęciu krawata. Ten element garderoby wymaga właściwej pielęgnacji. Krawaty należy przechowywać rozwiązane – dzięki temu nie niszczą się i nie mną. Powinno się wieszać je luźno, w pionie. Krawaty należy pracą w pralni chemicznej, te wrzucone do domowej pralki mogą stracić fason.

 

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ