Kurs na wózki widłowe – jak wybrać najlepszy dla siebie?

Masz w planach poszerzyć swoje kwalifikacje związane z prowadzeniem pojazdów transportu bliskiego, ale nie jesteś pewien, który kurs na wózki widłowe będzie dla Ciebie najlepszy? Dobrze trafiłeś! W tym artykule postaramy się wyjaśnić, czym powinien charakteryzować się dobry kurs na wózki widłowe, dzięki czemu wybierzesz najbardziej optymalny dla Twoich potrzeb.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się związać swoją przyszłość z branżą logistyczną i przemysłową, w tym – z pracą magazynową. Nic w tym dziwnego – rynek sprzyja rozwojowi firm opierających swoją działalność na składowaniu oraz obiegu różnorodnych towarów. Naturalną konsekwencją tej tendencji jest rosnące zapotrzebowanie na pracowników magazynowych, w tym, w szczególności, na operatorów wózków widłowych.

Co trzeba zrobić, aby zostać operatorem wózka widłowego?

Jest to zazwyczaj pierwsze pytanie, jakie zadają sobie osoby, które myślą o pracy w charakterze operatora widlaka. Odpowiedź brzmi: zdobyć potrzebne uprawnienia. Mowa tutaj o certyfikatach wydawanych przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT) – państwową instytucję zajmującą się standaryzacją pracy w branżach technicznych. Aby je uzyskać, należy z pozytywnym wynikiem przejść przez organizowany przez UDT egzamin.

Tematem tego artykułu są jednak kursy na wózki widłowe, naturalnie więc nasuwa się pytanie, czy uczęszczanie na taki kurs również jest obowiązkowe, aby zdobyć potrzebne uprawnienia. Tym razem odpowiedź brzmi „nie” – w praktyce jednak odbywa go niemal każda osoba przystępująca do egzaminu UDT. Dlaczego? Na kursie przekazywane są wiedza i umiejętności niezbędne do zdania egzaminu, a zajęcia prowadzą specjaliści będący na bieżąco z materiałem obowiązującym na egzaminie. Co prawda, nabycie takiej wiedzy samodzielnie nie jest niemożliwe, jednak, uczęszczając na szkolenie, możemy mieć niemal całkowitą pewność, że zagadnienia na nim poruszane na pewno powtórzą się na egzaminie. Tymczasem, ucząc się na własną rękę, idziemy na egzamin niejako „w ciemno”.

Istnieją jednak sytuacje, kiedy rzeczywiście kurs na wózki widłowe nie jest wymagany.

Szczególnym przypadkiem może być sytuacja, kiedy osoba chcąca zdobyć uprawnienia UDT potrafi już w praktyce operować określonym widlakiem. Może to mieć miejsce na przykład w sytuacji, gdy ktoś w swoim poprzednim miejscu pracy kierował pojazdem dzięki uprawnieniom zakładowym, nowy pracodawca wymaga zaś od niego zdobycia państwowego certyfikatu. Wówczas taki pracownik może zdecydować się na uczęszczanie jedynie na część teoretyczną kursu – chociaż, z pewnością, odświeżenie sobie części praktycznej także mu nie zaszkodzi.

operatorzy wozkow widlowych

Jak wygląda kurs na wózki widłowe?

Kursy na wózki widłowe zostały opracowane w ten sposób, aby jak najlepiej odwzorować strukturę egzaminów UDT, do których mają przygotowywać. Warto zatem najpierw odpowiedzieć na pytanie, jak wyglądają same egzaminy.

Egzaminy UDT pozwalają zdobyć uprawnienia na trzech poziomach:

  • I WJO – jest to kategoria dająca największe możliwości: pozwala ona kierować wszystkimi wózkami widłowymi, w tym wózkami specjalizowanymi (np. wysokiego składowania, takimi jak tutaj). Kategoria ta zawiera w sobie dwie niższe kategorie;
  • II WJO – uzyskując tego rodzaju certyfikat, można kierować jedynie wózkami jezdniowymi (np. takimi jak te). Kategoria ta zawiera w sobie III WJO;
  • III WJO – najwęższa z kategorii UDT; obejmuje ona możliwość kierowania wózkami jezdniowymi, ale niewymagającym znajdowania się wewnątrz pojazdu (w kabinie) lub na nim (podest).

Bez względu na to, na którą kategorię się zdecydujemy, struktura egzaminu wygląda zawsze tak samo: składa się na nią zarówno część praktyczna, jak i teoretyczna.

Kursy na wózki widłowe z reguły przeznaczone są dla konkretnej kategorii, którą mamy zamiar zdawać – inny kurs wybierzemy więc, gdy planujemy przystąpienie do I WJO, inny – gdy zamierzamy zdobyć uprawnienie III WJO. Każdy kurs oferuje przygotowanie zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej.

Część teoretyczna obejmuje kompleksową wiedzę na temat budowy widlaków, zasady kierowania nimi, a także przepisów BHP. Część praktyczna z kolei to nic innego jak nauka prawidłowego i bezpiecznego operowania wózkiem – nie tylko jazdy, ale także transportowania i podnoszenia ładunku oraz manewrowania. Nie należy bagatelizować zwłaszcza tej drugiej części – to, że potrafimy właściwie prowadzić różne pojazdy, na przykład samochody osobowe, wcale nie oznacza, że równie łatwo opanujemy umiejętności dotyczące pracy na widlaku. Operowanie i manewrowanie niejednokrotnie ciężkim ładunkiem jest tutaj bowiem równie ważną czynnością, jak sama jazda wózkiem.

Tym, co sprawia, że zdecydowanie się na kurs na wózki widłowe jest naprawdę dobrym pomysłem, jest fakt, iż szkolenie takie, poza wspomnianymi już częściami teoretyczną i praktyczną, obejmują także dodatkowe zagadnienia, niezwykle przydatne w codziennej pracy operatora widlaka, takie jak kurs z zakresu wymiany butli gazowej w pojeździe.

Więcej na temat tego, czego nauczysz się na kursie, znajdziesz tutaj w artykule Kursy na wózki widłowe – dlaczego warto je zrobić?.

Ile kosztuje kurs na wózki widłowe?

Kwestią, od której wiele osób uzależnia decyzję o uczęszczaniu na kurs na wózki widłowe, jest jego cena. Zadając wprost pytanie, ile kosztuje takie szkolenie, trzeba jednak odpowiedzieć: „to zależy”.

Od czego? Jak się okazuje, kurs kursowi nierówny i w zależności od kwoty, jaką za niego zapłacimy, możemy się też spodziewać, że będzie on inaczej przebiegał. Do dodatkowo płatnych elementów kursu, wymaganych, aby przystąpić do egzaminu UDT, należą:

  • badania psychotechniczne, pozwalające stwierdzić, czy kandydat na operatora wózka nadaje się do tego rodzaju pracy pod względem psychologicznym,
  • badania lekarskie, obejmujące konsultacje neurologiczne, okulistyczne i ogólne,
  • opłata egzaminacyjna.

Można też poprosić za dodatkową opłatą o wydanie odpisu certyfikatu w innym języku, np. w angielskim.

W zależności od tego, czy nasz kurs będzie obejmował wymienione wyżej dodatkowe świadczenia, jego cena może się wahać od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Na jego cenę wpływ ma też liczba godzin kursu oraz miejsce, w którym się on odbywa.

Nawet jeśli zamierzamy wybrać ofertą jak najlepszą dla naszej kieszeni, nie warto przesadzać z oszczędzaniem na kursie – jeśli bowiem wybierzemy najtańszą opcję, i tak będziemy musieli potem samodzielnie zapłacić za wymagane zaświadczenia, np. za orzeczenie lekarskie o sprawności fizycznej i psychicznej. Oszczędzanie na liczbie godzin nauki także nie jest dobrym pomysłem – pamiętajmy, że im więcej czasu spędzimy na jeździe wózkiem na szkoleniu, tym lepiej i pewniej będziemy się na nim czuli na egzaminie, a potem w trakcie regularnej pracy.

jazda na wozku widlowym

Kurs na wózki widłowe – podsumowanie

Dzisiejszy rynek pracy stwarza dogodne możliwości rozwoju dla wszystkich tych, którzy widzą swoją przyszłość w branży przemysłowej i logistycznej, np. jako operatorzy wózków widłowych. Aby jednak pracować w upragnionym zawodzie, konieczne jest zdobycie stosownych uprawnień. Pomoże nam w tym kurs na wózki widłowe, na którym posiądziemy wiedzę niezbędną nie tylko do zdania egzaminu UDT, ale przede wszystkim do bezpiecznej i sprawnej obsługi wózka w przyszłości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ