deska rozdzielcza

Kontrolki na desce rozdzielczej pojazdu pełnią w nim bardzo ważną funkcję. Informują, ostrzegają, a czasem robią jedno i drugie jednocześnie. Lampka dotycząca rezerwy paliwa jest wszystkim kierowcom dobrze znana. Jednak jak się okazuje, opis pozostałych sprawia nam już pewien kłopot, gdy nie możemy zerknąć do instrukcji obsługi auta. Jeśli chcesz wiedzieć, co się dzieje z Twoim samochodem, na które kontrolki powinieneś zwrócić szczególną uwagę oraz, jak zareagować, gdy jakaś lampka nagle się wyświetli – ten artykuł jest dla Ciebie.

Kontrolki w samochodzie – ich kolor ma znaczenie

W każdym samochodzie, niezależnie od marki, czy modelu, kontrolki na desce rozdzielczej samochodu występują w trzech różnych kolorach. Każdy z nich oznacza grupę lampek spełniających odmienną rolę podczas jazdy. Podział ten doskonale obrazuje infografika wraz z obszernymi wyjaśnieniami, jakie znaleźliśmy w eksperckim artykule akademii mfind na stronie https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/kontrolki-w-samochodzie/. Nawet jeśli nie kojarzysz teraz konkretnej lampki, przedstawione tam ilustracje i odświeżą Twoją pamięć. Co ciekawe, we wspomnianym serwisie udostępniono „ściągę” – infografikę i opis najważniejszych kontrolek, w pliku PDF do pobrania.

W każdym pojeździe sprawa wygląda tak samo. Kolor zielony oznacza kontrolki informacyjne, kolor pomarańczowy – kontrolki informacyjno-ostrzegawcze, z kolei jeśli wyświetli się nam czerwona lampka, będzie to oznaczało, że uruchomiła się kontrolka ostrzegawcza.

kontrolki w desce rozdzielczej

O czym informują i przed czym ostrzegają kontrolki w samochodzie?

Każdy typ kontrolek ma przypisane inne zadanie. I tak zielone kontrolki, których zadaniem jest informowanie kierowcy, włączą się, aby Cię poinformować. Zatem, gdy się wyświetlają nie ma powodu do paniki – nic złego się nie dzieje. W tej grupie właśnie znajdują się kontrolki, które powiadamiają kierowcę o uruchomieniu poszczególnych systemów, czy funkcji w aucie. Będą to np. włączone światła, kierunkowskazy, czy tempomat.

Gdy jednak zapali się kontrolka w kolorze pomarańczowym, warto już zachować czujność. Pomarańczowe kontrolki informują bowiem, ale i ostrzegają. Co mogą powiedzieć Ci pomarańczowe lampki? Będzie to np. informacja o nieprawidłowościach w działaniu któregoś z podzespołów. Może to być również następstwo działania kierowcy, m.in. w sytuacji, gdy włączymy ogrzewanie tylnej szyby. Na szczególna uwagę wśród pomarańczowych lampek z pewnością zasługuje kontrolka silnika. Oznacza ona awarię w układzie elektrycznym silnika. 

Świecące w kolorze czerwonym kontrolki ostrzegawcze to znak, że z pojazdem dzieje się coś niedobrego i powinniśmy się zatrzymać. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki, jak kontrolki niezapiętych pasów bezpieczeństwa czy otwartych drzwi. Z pewnością warto zwrócić uwagę  na lampkę z termometrem zanurzonym w wodzie, czy też z oliwiarką z dużą kroplą. Pierwsza z nich oznacza osiągnięcie zbyt dużej temperatury przez ciecz chłodzącą silnik. Druga – niskie ciśnienie oleju.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ