Aby zyskać dostęp do szerokiego wachlarza instrumentów inwestycyjnych, będziemy potrzebowali założyć rachunek maklerski. Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem, nie ma jednak pojęcia, na co zwracać uwagę, wybierając konto maklerskie. O ile w przypadku zwykłych kont bankowych możemy nieopacznie stracić w ten sposób co miesiąc drobne sumy, to w przypadku konta maklerskiego straty mogą być poważne. Poznaj ranking kont maklerskich i dowiedz się, na co uważać, zakładając tego rodzaju konto.

Wybieramy biuro maklerskie

Aby założyć konto maklerskie, będziemy musieli udać się do biura maklerskiego. Jedynie na pierwszy rzut oka oferty wszystkich biur wydają się do siebie podobne. W praktyce już samo to, że jesteśmy klientem konkretnego biura może dawać nam dostęp do interesujących szkoleń, darmowych materiałów i innych korzyści. Zyskując w ten sposób dostęp do najnowszych komentarzy i analiz giełdowych, możemy – oczywiście poświęcając na to odpowiedni czas – znacznie poszerzyć swoją wiedzę o inwestowaniu.

Pamiętajmy jednak, że biuro maklerskie ma inne interesy niż my. Nam zależy na wypracowaniu możliwie jak największego zysku, podczas gdy biuro interesują prowizje od obrotu walorami inwestycyjnymi. Oznacza to, że biuro będzie chciało zachęcić nas przede wszystkim do wykonania dużej liczby transakcji, co nie zawsze będzie dla nas opłacalne.

Na co powinniśmy zwracać uwagę wybierając konto maklerskie?

Wybierając konto maklerskie istotne będą dla nas przede wszystkim dwa aspekty. Po pierwsze, konto musi być funkcjonalne. Po drugie, ważne są niskie opłaty związane z korzystaniem z konta. Niezawodność serwisu online jest tu absolutnym minimum. Trudno wyobrazić sobie, byśmy musieli podejmować decyzje inwestycyjne walcząc z zacinającym się oprogramowaniem. Poza tym niezbędny jest dostęp do notowań online w czasie rzeczywistym oraz czytelne wykresy. Wiele biur maklerskich udostępnia własne programy, które znacznie ułatwiają śledzenie notowań i podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

Korzystny może okazać się również wybór konta maklerskiego zintegrowanego z rachunkiem ROR. Pozwoli to uprościć dokonywanie transakcji i ograniczy niektóre koszty.

Z jakimi kosztami może być związane korzystanie z konta maklerskiego?

Zazwyczaj założenie konta maklerskiego jest bezpłatne. Będziemy już jednak płacić pewną opłatę (najczęściej raz do roku) za prowadzenie rachunku. Wysokość tej opłaty często zależy od naszej aktywności na koncie. Możemy również spotkać się z opłatą za przechowywanie papierów wartościowych. Najważniejszą dla nas opłatą będzie jednak prowizja za dokonanie każdej transakcji. Szczególnie gdy nasz portfel inwestycyjny jest niewielki, wysoka prowizja będzie znacząco się na nim odbijać. Warto zwrócić uwagę również na to, jaki jest koszt przelania pieniędzy z rachunku maklerskiego na konto ROR.

Przeglądając ranking kont maklerskich łatwo znajdziemy istotne dla nas informacje o kosztach poszczególnych kont oraz oferowanych przez nie funkcjonalnościach.

http://www.filtrbiznesu.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ