Każdy z podatników jest zobowiązany do złożenia do urzędu skarbowego formularzy potwierdzających rozliczenie PIT. Można to zrobić zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej za pomocą specjalnego programu https://www.pitax.pl/program-pit/. Ta druga opcja jest coraz częściej i chętniej wybierana przez Polaków, ponieważ ułatwia w znaczący sposób poprawne wypełnienie formularza. Z drugiej strony umożliwia szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Rozliczenie PIT w 2018 jest obowiązkiem i warto poświęcić mu chwilę uwagi, by dokonać wyliczeń bezbłędnie i oczywiście złożyć wszystkie dokumenty w terminie.

Jakie zmiany czekają nas w PIT 2018?

Nowoczesny program do rozliczania PIT 2018 jest dostosowany do zmieniających się przepisów. Wypełniając wersję papierową formularza, warto sprawdzić jego aktualność. Jak co roku ustawodawca przewidział zmiany. Jedną z najważniejszych jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku dla płatników rozliczanych według skali podatkowej (PIT-36 lub PIT-37) oraz wyższa kwota zmniejszająca podatek. Jej wartość uzależniona będzie od wysokości podstawy opodatkowania. Kolejną ważną zmianą jest rezygnacja z druku PIT-40, czyli możliwości rozliczenia pracownika przez pracodawcę. Od tego roku samodzielnie będziemy musieli wypełnić dokumentację na podstawie formularza PIT-11.

W rozliczaniu podatku https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit/ zauważymy również ulgę podatkową z racji oddania krwi lub jej składników wyliczoną na podstawie następujących kryteriów: 1 litr krwi to 3 litry osocza, 2 donacje krwinek płytkowych lub 2 jednostki krwinek czerwonych pobranych przez separator komórkowy, a także pół donacji krwinek białych uzyskanych tym samym sposobem.

Zmiany dla prowadzących działalność

Spośród ważnych zmian, które obejmą PIT-y 2018 są również te, które dotyczą przedsiębiorców. Podwyższone zostały limity odliczeń podstawy opodatkowania od wydatków kwalifikowanych na działalność badawczą lub rozwojową do 50% poniesionych kosztów, ale jedynie osobowych. Poza tym lista kosztów kwalifikowalnych została uzupełniona o wydatki poniesione przez mikroprzedsiębiorców oraz małe i średnie firmy w celu uzyskania oraz utrzymania patentu, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego oraz prawa ochronnego na wzór użytkowy.

Zmiany dotkną również osoby związane z pracą twórczą będą mogły rozliczyć się z uwzględnieniem obniżonego limitu opodatkowania od wartości praw autorskich. Z jednej strony zwiększono limit do 85 528 zł, ale z drugiej zawężono krąg osób objętych ulgą. Z możliwości odliczania 50% kosztów uzyskania przychodu wyłączono zatrudnionych w sektorze IT, szkoleniach i związanych z rozwojem osobistym.

[Głosów:5    Średnia:1.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ