Kiedy inwestujemy pieniądze, powinniśmy zdawać sobie sprawę z podstawowych wskaźników, jakie sprawią, że będzie ona dla nas opłacalna. Najbardziej powszechnym i najłatwiejszym do obliczenia jest stopa zwrotu z inwestycji. Możemy skupić się na całkowitym zwrocie, jaki osiągniemy na przestrzeni całego okresu inwestycji lub liczyć roczną stopę zwrotu. Jest to niezwykle ważne niezależnie od rodzaju inwestycji, jaką przeprowadzamy. Dzięki temu możemy wyliczyć, ile jesteśmy w stanie zarobić i czy tego tego typu inwestycja będzie dla nas wystarczająco opłacalna.

W jaki sposób obliczyć ROI?

ROI, czyli Return Of Investment to rentowność z inwestycji, czyli wskaźnik, który powinniśmy wziąć pod uwagę jeszcze przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu naszych środków w wyznaczony cel. Najprostszym wzorem, jaki możemy w tym przypadku zastosować jest:

(wartość końcowa/wartość początkowa – 1)*100 procent

Jeżeli użyjemy przykładu, dowiemy się, że jeżeli kupiliśmy coś za 100 zł, a sprzedaliśmy za 120 zł, uzyskaliśmy 20 procent zwrotu z inwestycji, ponieważ:

(120/100-1)*100%=(1,2-1)*100%=0,2*100%=20%

Jest to najprostszy sposób na obliczenie, czy i w jakim stopniu inwestycja będzie nam się opłacać (lub nie). Można powiedzieć, że wzór ten ma zastosowanie przy każdym rodzaju inwestycji i powinien nam towarzyszyć przy każdej decyzji, jaką podejmujemy w związku z naszymi finansami.

Jak wyliczyć roczny zwrot z inwestycji?

Czasem jednak zdarza się, że nie całkowity zysk, a zysk roczny będzie decydował o tym, czy chcemy zainwestować pieniądze w jakiś konkretny cel. Często dotyczy to mieszkań lub innych nieruchomości, które mają nam przynosić ciągły przychód. W takim przypadku należy zastosować nieco inny wzór, który da nam odpowiedź, ile rocznie jesteśmy w stanie zarobić na danej inwestycji.

Powinniśmy wówczas określić miesięczny przychód, pomnożyć go przez 12 miesięcy, a uzyskany iloczyn podzielić przez nasz wkład w inwestycję (np. koszt zakupu mieszkania na wynajem). Następnie wynik działania mnożymy przez 100 procent i uzyskujemy roczny zwrot inwestycji, np:

Zainwestowaliśmy w nieruchomość 200 tysięcy złotych, miesięcznie otrzymujemy 1500 złotych za jej wynajem, a więc:

(1500*12/200000)*100%=(18000/200000)*100%=9%

W tym przypadku uzyskamy 9 procent rocznego zwrotu z inwestycji.

Oczywiście w przypadku nieruchomości jest to nieco bardziej złożone. Możemy tu liczyć się bowiem z kosztami remontów oraz musimy wziąć pod uwagę możliwy wzrost lub spadek wartości posiadanej przez nas nieruchomości, jednak w przypadku takiego długoterminowego inwestowania nie będziemy dążyć raczej do jej szybkiej sprzedaży, więc jest to kwestia drugorzędna.

Ważne informacje dla inwestorów

Podane wyżej wyliczenia nie uwzględniają niektórych podatków, które będziemy musieli zapłacić. Najistotniejszym z nich jest podatek od zysków kapitałowych, który zredukuje nasz zysk o 19%. W przypadku inwestowania w nieruchomości musimy pamiętać o płaceniu podatku od nieruchomości i wszelkich innych opłat związanych z posiadanym przez nas mieszkaniem na wynajem.

http://www.auric.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ