Wpusty pryzmatyczne

Ruchome połączenia różnych elementów metalowych wymagają zastosowania specjalnie dostosowanych do nich połączeń. Istnieje wiele ich typów, ale jednym z najchętniej wybieranych są wpusty pryzmatyczne. Poznaj bliżej ich najważniejsze cechy.

Czym są wpusty pryzmatyczne i czółenkowe?

Wśród nich są popularnym rozwiązaniem, stosowanym między innymi w budownictwie. Pozwalają na połączenie piasty z wałem i są jednym z najczęściej stosowanych połączeń, służącym do osadzania piast na powierzchni czopów wałów. Ich charakterystyczną cechą jest łatwość przesuwania, dzięki czemu są połączeniem ruchomym.

Ich działanie opiera się na ścisłej współpracy konkretnego elementu wpustu, umieszczonego w rowku na wale, z piastą. Od rodzaju połączenia oraz konkretnej specyfikacji danego urządzenia, wyróżnić można kilka typów połączeń, takich jak zwykłe, ruchowe oraz spoczynkowe. W przeciwieństwie do połączeń klinowych, wpusty nie posiadają samoczynnych zabezpieczeń, dlatego zazwyczaj wykorzystywane są w nich dodatkowe zabezpieczenia.

Wyróżnić można wśród nich dwa podstawowe typy: wpusty pryzmatyczne oraz czółenkowe. Wpusty pryzmatyczne są elementami ciasno dopasowanymi do określonych parametrów złącza i mogą posiadać odmienne formy. Z kolei wpusty czółenkowe zbudowane są na bazie odcinka koła. Zazwyczaj stosowane są w połączeniach nie przekraczających 40 mm.

Z czego wykonane są wpusty pryzmatyczne?

Ze względu na to, iż wpusty pryzmatyczne mogą mieć różnorodne zastosowania, między innymi w budownictwie oraz w branżach wymagających ich dużej odporności, wykonywane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Jest ona nie tylko odporna na korozję, ale również na rozciąganie i odkształcenia, dzięki czemu zapewnia najlepsze właściwości ruchowe połączeniu.

Zadania wpustu pryzmatycznego

Wpusty pryzmatyczne wykorzystywane są w połączeniach ruchomych, w których nie muszą odpowiadać za centrowanie elementów. Nie są w tym celu stosowane, gdyż nie wywierają nacisku na poszczególne elementy. Mogą jednak zabezpieczać je przed wystąpieniem obrotu względnego, spowodowanego pojawieniem się momentu obrotowego.

Wiele typów wpustów pryzmatycznych

Wpust pryzmatyczny to ogólna nazwa, która obejmuje aż dziesięć rodzajów elementów łączących piastę z wałem. Są one wyróżnione ze względu na swoją budowę i można wśród nich wyróżnić między innymi: wpusty zaokrąglone, ścięte, pełne, dwuotworowe czy wciskowe. Wszystkie ich typy, będące różnymi kombinacjami tych cech, można dokładniej poznać dzięki specjalistom marki Kristal, specjalizującym się w produkcji i sprzedaży elementów metalowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ