Koniak

Koniak to szlachetny wysokoprocentowy trunek alkoholowy o bursztynowej barwie, jedna z odmian brandy pochodząca z francuskiej miejscowości Cognac. Jest specjałem docenianym przez koneserów mocnych alkoholi ze względu na oryginalny, niezwykle atrakcyjny smak i zapach. Co oczywiste, tak wyjątkowy alkohol powinien być degustowany w sposób, który pozwoli smakoszowi nacieszyć się wszystkimi jego cennymi walorami. A zatem – jak pić Koniak i z czym pić Koniak, żeby nie popełnić gafy? I co jeszcze powinieneś wiedzieć o tym klasycznym trunku? Zachęcamy do lektury!

Czym się różni koniak od whiskey?

Koniak a whisky – na czym polega różnica? Przede wszystkim na metodzie produkcji interesujących nas trunków. Koniak otrzymywany jest z winogron uprawianych w okolicach Cognac w zachodniej części Francji. Przedestylowane podwójnie białe wino z regionów Charente i Charente-Maritime (w 90% ze szczepów Ugni Blanc, Folle Blanche i Colombard) poddawane jest procedurze minimalnie dwuletniego dojrzewania w dębowych beczkach. W ten sposób otrzymana „woda życia” (eau-de-vie) mieszana jest w dalszej kolejności z innymi eaux-de-vie z tego samego obszaru w celu otrzymania trunku o pożądanych właściwościach smakowych i aromatycznych. Czasami w kupażu konkretnej marki znajduje się ponad 100 destylatów!

Whiskey natomiast to alkohol otrzymywany drogą destylacji zacieru zbożowego (najczęściej jęczmiennego lub kukurydzianego). Najsłynniejsze trunki tego rodzaju pochodzą ze Szkocji, Irlandii, Kanady, USA i Japonii. Jeśli natomiast chodzi nie tyle o różnice między koniakiem a whiskey, lecz o łączące te wspaniałe trunki podobieństwa, warto pamiętać, że oba alkohole poddawane są długotrwałej procedurze leżakowania w dębowych beczkach i to właśnie jej w dużej mierze zawdzięczają swoje cenne właściwości.

Koniak a brandy – różnica

Koniak to nazwa własna brandy zastrzeżona dla alkoholi otrzymywanych na określonym obszarze  (wspominanych wcześniej departamentów na zachodzie Francji) według ustalonych odgórnie zasad. Zatem każdy Koniak to brandy, ale nie każda brandy jest Koniakiem. Potoczne nazywanie brandy  “koniakiem” jest tym samym co określanie każdego samochodu terenowego mianem Jeep.  Z racji swoich cen Koniaki występują na sklepowych półkach o wiele rzadziej, przez co w odczuciu wielu uchodzą za trunki bardziej prestiżowe. Pamiętajmy jednak, że również wśród „zwykłych” brandy znajdziemy jak najbardziej „niezwykłe” trunki, takie jak np. Metaxa Grande Fine czy Torres Brandy. Zwróćmy uwagę także na fakt, że o ile procedura produkcji Koniaku nie uległa poważniejszym zmianom od trzech stuleci, o tyle producenci brandy mają nam do zaoferowania wiele oryginalnych odmian smakowych napitku. Pozostając w temacie „Koniak a brandy”, możemy więc pokusić się o stwierdzenie, że pierwsza z propozycji przypadnie do gustu miłośnikom klasyki, druga zaś – entuzjastom różnorodności!

Jak się pije Koniak?

Jak podawać Koniak? Najlepiej w kieliszkach przypominających swym kształtem tulipana lub tzw. koniakówkach, w temperaturze około 21 st. C. Alkohol należy degustować powoli, ciesząc się jego wyjątkowymi nutami aromatycznymi i akcentami smakowymi. Nie popełnimy błędu, serwując Koniak po wykwintnym posiłku!

Z czym pić Koniak?

Na pytanie „z czym pić Koniak”, czy też „z czym pić brandy” wielu koneserów-purystów z pewnością odpowie stanowczo „z niczym”. My jednak odważymy się zaproponować wszystkim miłośnikom brandy świetne drinki z Koniakiem. Klasycznym połączeniem jest deserowy koktajl “Stinger”. To 2/3 Koniaku i 1/3 zielonego likieru miętowego (Crème de Menthe), które można wlać bezpośrednio do szklanki typu Old Fashioned z kruszonym lodem. Młode Koniaki można również mieszać z colą z dodatkiem soku z limonki. Natomiast brandy z sokiem pomarańczowym, sokiem z cytryny oraz likierem Blue Curacao pozwoli nam przygotować doskonały koktajl na wakacyjną (i nie tylko!) imprezę.

Jaki Koniak wybrać?

Jeśli chodzi o Koniak z winnicalidla.pl, jedną z naszych propozycji jest doskonały Martell Blue Swift, trunek zachwycający niecodzienną kompozycją aromatów, wśród których każdy koneser rozpozna przyjemne akcenty banana, gruszki, wanilii i kokosa. Alkohol ten cechuje się także niepowtarzalnym smakiem, na który składają się nuty imbiru i kandyzowanych owoców. Wyborny Koniak, który przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym koneserom, to także Cognac Hennessy XO, jedyny taki trunek, które swoje cenne właściwości zawdzięcza ponad 100 wykorzystanym do jego produkcji destylatom. Smakosze gustujący w trunkach jednocześnie łagodnych, jak i dojrzałych, mogą sięgnąć po butelkę Remy Martin Accord Royal.

Koniak i brandy to zatem trunki, które z pełną odpowiedzialnością możemy polecić wszystkim amatorom mocnych alkoholi, którzy poszukują interesującej alternatywy dla whisky czy wódki. Pamiętajmy też, że to, jak ostatecznie będziemy pić Koniak (czy inną brandy), zależy wyłącznie od nas – możemy spożywać go solo lub w formie orzeźwiających drinków. Zachęcamy do eksperymentów! Poszukujesz dodatkowych inspiracji? Wejdź na stronę winnicalidla.pl, jeśli pragniesz zarezerwować trunek na specjalną okazję!

[Głosów:7    Średnia:2.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ