pięty

Pękające pięty są najczęściej spowodowany suchą skórą i brakiem nawilżenie skóry stóp. Pęknięcia występują na tylnej części pięty i najczęściej dotykają obu stóp. Sporo osób uważa ten problem za drobną wadę kosmetyczną, jednak zgrubienia oraz pęknięcia mogą stać się problematyczne, jeżeli oglądają się i powodują ból, a w niektórych przypadkach infekcję. Profilaktyce oraz leczeniu pękających pięt, najlepiej sprawdzą się preparaty zawierające mocznik. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/pekajace-piety-jak-dbac-o-stopy/ 

Suche i pękające pięty 

Skóra pięt narażona jest na nadmierne rogowacenie oraz pęknięcia. Przeważnie skóra na piętach jest grubsza, ponadto pozbawiona jest gruczołów łojowych. Powoduje to wraz z codziennym narażeniem skóry pięt na odkrycie i przeciążenie, że mogą pojawić się zgrubienia oraz pęknięcia. Popękane pięty to zwykle wynik przesuszonej skóry stóp. 

Na powierzchni stóp mogą pojawić się pęknięcia, a z dnia na dzień mogą przybierać one na wielkości i grubości, powodując przy tym ból i krwawienie. Osoby z większymi i grubszymi pęknięciami pięt mają zwiększone ryzyko infekcji, które może przekształcić się zapalenie tkanki łącznej i owrzodzenie, zwłaszcza kiedy osoba posiada dodatkowe czynniki ryzyka takie jak cukrzyca. 

Jakie są przyczyny pękania pięt? 

Istnieje wiele czynników oraz chorób powodujących wystąpienie pęknięć na piętach. Należą do nich: 

  • chodzenie boso lub w butach z odkrytymi pięknymi 
  • długotrwałe stanie na twardych powierzchniach 
  • nadwaga
  • odciski lub modzele
  • przesuszenie skóry 

Do rogowacenia i pękania pięt mogą przyczynić się również dolegliwości takie jak: 

  • Łuszczyca
  • Stan ogólnoustrojowy, który może prowadzić do wysuszenia skóry – nadczynność tarczycy lub cukrzyca
  • Młodzieńcza dermatoza podeszwowa
  • Atopowe zapalenie skóry 

W jaki sposób dbać o pięty?

Istnieje duży wybór preparatów, które można stosować do zapobiegnięcia, jaki leczenia suchej i popękanej skóry pięt. Najbardziej znane są produkty, które zatrzymują wodę (utrzymują wilgoć), a także preparaty keratolityczne. Warto jest zwrócić uwagę na produkty na bazie mocznika, które zawierają związek stężeniu 10%. 

U osób z zaawansowanymi pęknięciami pięt, może być konieczne używanie produktów z wyższą zawartością mącznikami – 25%. Inną możliwością jest łagodzenie suchości skóry i pęknięć pięt przez stosowanie produktów na bazie kwasu salicylowego. Złuszcza on skórę, zmniejsza hiperlaktozę, pęknięcia oraz ból. 

Zobacz też: http://realife.pl/rzesy-pielegnacja-sztucznych-i-naturalnych-rzes/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ