Felgi aluminiowe - wady i zalety

Felgi aluminiowe to swoistego rodzaju atrybut dynamicznych, wydajnych, zwłaszcza nowych aut typu BMW, czy Audi. Aluminiowe obręcze kół montowane są aktualnie w znakomitej większości samochodów klasy średniej, wyższej oraz premium. Często posiadacze nieco starszych pojazdów, myśląc o modernizacji swojego cacka, w pierwszej kolejności decydują się właśnie na zaimplementowanie aluminiowych felg. Czy ma to sens i jakie zalety/wady płyną z tego rozwiązania?

Niewątpliwie plus aluminiowych obręczy tkwi w łatwości ich instalacji; nie ma potrzeby większej ingerencji w nasze auto, a sam proces wymiany jesteśmy w stanie wykonać indywidualnie. Ważne jest natomiast, by właściwie dobrać parametry nowych felg, takich jak m.in. odsadzenie koła od piasty, czy rozstaw śrub i szpilek. Niewłaściwy wybór obręczy może skutkować obcieraniem o zewnętrzne fragmenty karoserii lub zawieszenia, a to z kolei wiąże się z ewentualnymi, poważnymi problemami nawet całego auta.

Fenomen aluminiowych felg tkwi bezsprzecznie w ich efektownym wyglądzie, do którego mnóstwo kierowców przywiązuję bardzo dużą uwagę. Niekiedy wprowadzenie tego typu obręczy ma na celu ‚odświeżenie’ estetyki pojazdu, w innych przypadkach aluminiowe obręcze to wręcz ‚must have’ dla właściciela, gdyż ich stalowe odpowiedniki kompletnie psują wizerunek samochodu. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach rynek jest niezwykle elastyczny i pozwala nam indywidualnie dopasować w zasadzie każdy element aluminiowych felg. Pragmatycy często podkreślają, że aluminiowe obręcze nijak nie wpływają na parametry jezdne samochodu. Jest to oczywiście prawda, jednak z drugiej strony, czyż atrakcyjny wygląd naszego auta nie jest równie istotną (i napawającą wzrok radością) cechą?

Z drugiej jednak strony felgi aluminiowe są znacznie droższe od swoich stalowych odpowiedników. Wynika to wprost z wyższych kosztów produkcji i wartości surowca. I choć aluminiowe obręcze nie są narażone na zjawisko korozji, to jednak w przypadku braku ochrony przy pomocy odpowiednich emalii, może ono śniedzieć i równie dotkliwie zaburzać estetykę pojazdu.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ