Kolor płynu chłodniczego

Aktywnie użytkując samochód prędzej czy później każdy użytkownik auta stanie przed problemem wymiany płynu chłodniczego. Wybór odpowiedniej cieczy nierzadko stanowi zagwozdkę dla mniej doświadczonych kierowców, głównie ze względu na to, iż obecnie na rynku dostępne są aż trzy typy płynów chłodzących. Jak sprawnie się w tym wszystkim zorientować i czym charakteryzują się poszczególne rodzaje cieczy?

Trzy elementarne odmiany płynów chłodniczych to IAT, OAT i HOAT. Generalnie różnica między nimi jest niewielka i polega głównie na dodatkach zapobiegających powstawaniu rdzy. Warto nadmienić, że w tych nieco bardziej sędziwych autach używa się głównie typu IAT, opartego o dodatki nieorganiczne. Defektem tego rodzaju płynu jest zdecydowanie jego krótkowieczność – ciecz wymaga wymiany przynajmniej raz na dwa lata.

Z kolei rodzaje OAT i HOAT zawierają w sobie dodatki organiczne, co pozytywnie wpływa na żywotność płynu. Trwałość cieczy z tych serii jest ponad dwukrotnie dłuższa, w związku z czym wystarczy wymieniać płyn co pięć lat.

Mówiąc o typach płynów chłodniczych, nie sposób nie poruszyć tematyki ich wzajemnego łączenia. Dwa identyczne rodzaje można śmiało mieszać między sobą, jednak połączenie płynu organicznego z nieorganicznym nie jest już korzystne dla auta. Wchodzą one bowiem w reakcję, przez co zmniejsza się skuteczność ochrony metalowych części przed korozją.

Informacje na temat dedykowanego rodzaju cieczy dla naszego auta powinniśmy odszukać w książeczce obsługi. Jeśli takowej nie posiadamy najbezpieczniejszym wyjściem będzie skorzystanie z uniwersalnego płynu chłodniczego (takie również dostępne są na rynku).

Kolejny istotny aspekt to wybieranie płynu chłodniczego po kolorze – NIE POWINNO się tym sugerować, gdyż producenci mają wolną rękę w zakresie stosowania barwników w swoich produktach i stosunkowo łatwo o nieumyślną pomyłkę. Z reguły ciecze IAT mają charakterystyczne niebieskie lub zielone zabarwienie, a płyny organiczne nieco inne np. różowe, żółte. Jednak to tylko swojego rodzaju ciekawostka, przed zakupem płynu konieczne trzeba potwierdzić jego rodzaj, i to wiarygodnym źródłem, by cieszyć się bezawaryjną pracą naszego pojazdu.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ