Zmiana opon w samochodzie

Właściwy moment zmiany opon z letnich na zimowe i vice versa to przedmiot nieustannych dyskusji wśród licznych kierowców. Średnia sprawdzalność długoterminowych prognoz pogody z pewnością nie pomaga podjąć decyzji, a dodatkowo również prawo w tej kwestii pozostaje mocno niejednoznaczne, przez co wielu kierowców zwyczajnie nie wie kiedy zmienić opony lub robi to bardzo instynktownie, co nie zawsze idzie w parze z rzeczywistą potrzebą.

Przypomnijmy, formalnie nie spoczywa na nas żaden obowiązek terminowej zmiany ogumienia w aucie. Niedoszła ustawa wspominała o konieczności poruszania się na oponach zimowych w okresie od początku listopada do końca marca, jednak w praktyce to my sami jesteśmy odpowiedzialni za podjęcie rozsądnej i przemyślanej decyzji. Doświadczenia ostatnich lat dobitnie pokazały, że aura w naszym kraju potrafi być niesamowicie nieprzewidywalna, co dodatkowo utrudnia ustalić trafną datę. Jak w przypadku zmiany opon z letnich na zimowe im wcześniej to zrobimy, tym lepiej, tak w odwrotnej sytuacji zasada ta niekonieczne zdaje egzamin.

Warto mieć ogólną wiedzę, czym w zasadzie odróżniają się opony zimowe od letnich. Otóż te pierwsze zawierają domieszkę krzemionki, co głównie determinuje o ich miękkości, a tym samym braku twardnienia nawet na zaśnieżonych czy oblodzonych drogach, typowych dla zimowej pory. Tym samym, pomagają one zachować przyczepność na tego typu trudnych nawierzchniach, w zupełnym odróżnieniu od opon letnich. Dlatego też zbyt szybka decyzja o zmianie ogumienia na letnie jest szczególnie ryzykowna, bo trafiając na mroźny poranek nasze bezpieczeństwo na drodze wyraźnie spada. Co zatem robić, by optymalnie ‚wstrzelić się’ w moment zmiany opon? Przede wszystkim sumiennie obserwować aurę za oknem, jak i również zachować swoistego rodzaju dystans i nie kierować się np. kilkoma ciepłymi dniami z rzędu, gdyż w każdej chwili może nadejść ochłodzenie. Dopiero gdy temperatura powietrza utrzymuje się na względnie stałym poziomie nie spadającym poniżej 7-8 stopni Celsjusza, wówczas warto zdecydować się na zmianę ogumienia, by niepotrzebnie nie eksploatować bardziej wrażliwej, zimowej konfiguracji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ