borowina

Kąpiele borowinowe mają niezwykły nacisk na nasze zdrowie. Borowina pomaga w leczeniu stanów zapalnych, zaburzeń kości, mięśni oraz stawów. Jest wykorzystywana przy wielu dolegliwościach kobiecych. Także dobrze oddziałuje na stan skóry, która staje się dzięki niej gładka jak jedwab. Zabiegi z borowiny wykonywa się w wielu ośrodkach w Polsce, natomiast z powodzeniem można je wykorzystywać bezpośrednio w domu.

Borowina – czym jest

Borowina to typ torfu o wielkim stopniu przetworzenia przez bakterie. Jego złoża uformowały się 10 tys. lat p.n.e. Najwięcej kumuluje się go w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce kąpiele borowinowe zastosowano po raz pierwszy w celach medycznych w 1858 roku w Krynicy Górskiej. Borowina zawiera substancje organiczne: kwasy fulwonowe oraz humusowe, białka, węglowodany, bituminy, garbniki, makro- oraz mikroelementy. Działa estrogennie, stymulując pracy jajników, dlatego używana jest w leczeniu kobiecych wad. Poza tym zawiera sole wapienne, żelazowe, glinkowe oraz krzemionkę, które oddziałują przeciwzapalnie, ściągająco, bakteriobójczo oraz bakteriostatycznie. Dzięki temu wygładza naskórek oraz zwiększa ukrwienie skóry.

borowina to naturalny kompres na wiele dolegliwości

Borowina – wartości medyczne

Borowina uczestniczy w:
•dolegliwościach reumatycznych,
•ciężkim oraz długotrwałym stanie zapalnym organów ruchu: kości, stawów, mięśni, obrzękach po stłuczeniu, złamaniu, zwichnięciu, bólach szyjnych, barkowych, lędźwiowych, zapaleniu stawów kręgosłupa, bólach kręgosłupa,
•dolegliwościach układu nerwowego, takich jak rwa kulszowa, niedowłady, porażenia,
•dolegliwościach układu krążenia, np. miażdżycowym zwężeniu naczyń,

Zabiegi borowinowe – typy

Borowina jest materiałem niezwykle dobrze przyjmowanym przez skórę. Każde kremy wykonywane na podstawie borowiny stosowane są do zabiegów borowinowych odmładzających, modelujących, antycellulitowych oraz odchudzających. Podczas przeprowadzania zabiegów borowinowych dochodzi do rozpulchnienia skóry oraz naskórka, dzięki czemu substancje aktywne wchodzą w głąb skóry. Na podstawie borowiny wykonywane są mydła, szampony, płyny do kąpieli i sole do kąpieli.
Typy zabiegów:
1. Kąpiel borowinowa – Zabieg tenże prowadzi do powolnego przegrzania tkanek, co skutkuje ich odpowiedniejszym odżywieniem, dotlenieniem oraz przyśpiesza usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.
2. Okładanie oraz owijanie – Zabieg borowinowy, gdy smarujemy ciało papką borowinową, a potem owijamy folią, określa się, jako body wrapping.
3. Chłodzenie oraz rozgrzewanie – Innym zabiegiem borowinowym jest ochładzanie wybranych partii ciała w ciężkich stanach zapalnych. Borowinę trzeba schłodzić do blisko 2 stopni, nałożyć na bolesne miejsce oraz owinąć bawełnianą tkaniną. Taki zabieg borowinowy winien trwać blisko 20 minut. Oddziałuje również na działanie autonomicznego układu nerwowego, zwiększa rozciągnięcie części współczulnej układu nerwowego. Niezwykle efektywnie relaksuje mięśnie oraz obniża ich bolesność, więc taki zabieg borowinowy powszechnie wykorzystywany jest po wysiłku fizycznym, zawodach czy treningach. Wszystkie zabiegi medyczne z użyciem borowiny to prosty sposób na zdrowie, a przy tym, jeśli wspominamy o przeciwwskazaniach, to jest zabiegiem naprawdę bezpiecznym, który ułatwi nam pozbycie się wielu chorób.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ