usunięty ząb

Prawdopodobnie każdy z nas doświadczył choć raz w życiu bólu zęba. Towarzysząca mu opuchlizna uniemożliwia normalne życie i funkcjonowanie. Nie możemy spać, mówić, mamy problem z jedzeniem i skupieniem się na wykonywanych czynnościach. W takiej sytuacji trudno jest skupić się na pracy, a jedyną myślą jest jakoś przetrwać ten czas, najlepiej w zaciszu własnej sypialni. W takich sytuacjach konieczna będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym. Czy dentysta może nam wystawić L4? Czy możemy skorzystać z usług prywatnego lekarza, czy tylko tego pracującego w przychodni NFZ?

Kwestie prawne

Oczywiście istnieje możliwość, aby lekarz dentysta wystawił nam zwolnienie lekarskie na pierwszych kilka dni po zabiegu stomatologicznym. To najlepsza opcja, jeśli zabieg ten wiąże się z odczuwaniem przez pacjenta dolegliwości bólowych. Jakie są wskazania i jakie warunki trzeba spełnić aby było to możliwe?

Ważne są uprawnienia

Zanim wybierzesz się do dentysty na zabieg, którego skutkiem może być ból operowanej okolicy, musisz dowiedzieć się, czy ma on uprawnienia do wystawienia zwolnienia lekarskiego, nazywanego L4. Do uprawnień tych należy zgoda Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) – tylko lekarz, który samodzielnie ją uzyskał, ma prawo wystawić pacjentowi zwolnienie lekarskie zgodnie z literą prawa.

Czy każdy lekarz może mieć takie uprawnienia?

Pamiętaj, że zgodę tą może mieć nie tylko lekarz świadczący usługi w ramach NFZ, ale także dentysta pracujący w prywatnym gabinecie lub klinice. Warto jednak sprawdzić wcześniej, jeszcze przed wizytą i zabiegiem, czy wybrany przez nas lekarz ma prawo wystawiania zwolnienia. Informacje te uzyskasz telefonicznie.

Kiedy możesz poprosić o wystawienie L4?

W każdym przypadku decyzja o wystawieniu zwolnienia lekarskiego podejmowana jest indywidualnie i uzależniona od kilku czynników. Najważniejszym z nich są oczywiście rodzaj zabiegu, jakiemu poddany został pacjent, oraz ewentualne powikłania.

Nie każdy przypadek kwalifikuje się do L4. Jeśli masz wątpliwości, zasięgnij porady swojego lekarza.

Zabiegi, po których możesz otrzymać zwolnienie

Należą do nich te, które mogą spowodować ból, opuchliznę i problemy z mówieniem. Leczenie kanałowe, chirurgiczna ekstrakcja zęba trzonowego czy zabiegi, po których pacjent doświadczył powikłań to zdecydowanie przypadki, w których zwolnienie lekarskie będzie przysługiwało.

Dzieje się tak nie tylko dlatego, że proces rekonwalescencji wymaga spokojnego trybu życia, ale także dlatego, że w niektórych przypadkach konieczna może się okazać natychmiastowa pomoc lekarska, na przykład w razie nie dającego się zahamować krwawienia lub wystąpienia wysokiej gorączki.

Ważny będzie także rodzaj zawodu, który wykonujesz

Zwykle brany jest pod uwagę także zawód wykonywany przez pacjenta. Niektóre profesje wymagają od nas większego skupienia lub wysiłku fizycznego, a ich wykonywanie jest ściśle uzależnione od naszego dobrego samopoczucia. Jeśli więc jesteś nauczycielem, wykładowcą czy pracownikiem działu obsługi klienta, lub wykonujesz jakikolwiek inny zawód związany z długotrwałym mówieniem, możesz spodziewać się wystawienia L4. Trudno bowiem rozmawiać przez kilka godzin mając opuchliznę i odczuwając ból. Podobnie rzecz ma się z pracownikami fizycznymi, których praca polega na przykład na podnoszeniu dużych ciężarów – wykonywanie takich obowiązków może wiązać się z pogorszeniem stanu zdrowia osoby po poważniejszych zabiegach.

Na zwolnienie może liczyć także pacjent, który pracuje na dużej wysokości, jeśli odczuwa dolegliwości związane z przebytym zabiegiem.

Powikłania po zabiegach

Jeśli w trakcie zabiegu lub po jego zakończeniu, Twój stan zdrowia Cię niepokoi, powinieneś od razu zgłosić wątpliwości lekarzowi. Jednak czasami dolegliwości te mieszczą się w granicach ogólnie przyjętych jako norma, co i tak może Cię kwalifikować do uzyskania zwolnienia.

Powikłania po zabiegu, do których należy trudne do zatamowania krwawienie lub gorączka, a także zabiegi przeprowadzane z nacięciem dziąsła także stanowią solidne wskazanie do wystawienia zwolnienia lekarskiego przez stomatologa.

Po jakich zabiegach nie otrzymasz zwolnienia?

Oczywiście nie każdy z zabiegów stomatologicznych rodzi konieczność wystawienia L4. Znaczna część z nich nie jest dla pacjenta bolesna i nie powoduje żadnych komplikacji.

Warto tu wymienić nie skomplikowane ekstrakcje zębów przebiegające bez interwencji chirurga szczękowego, wypełnienie ubytków w zębach, a także zabiegi estetyczne takie jak wybielanie czy założenie aparatu ortodontycznego – w ich przypadku nie ma powodu do wystawiania zwolnień.

Zwolnienie ze szkoły

Dokładnie tak samo ma się sytuacja w przypadku uczniów szkół podstawowych, średnich i wyższych. Każde dziecko może zostać w domu na czas rekonwalescencji po poważniejszym zabiegu stomatologicznym.

Jeśli skutki zabiegu stomatologicznego uniemożliwiają pacjentowi uczęszczanie na zajęcia przez kilka kolejnych dni, lekarz stomatolog może wystawić zwolnienie, które będzie usprawiedliwieniem nieobecności w szkole.

Opieka nad dzieckiem po zabiegu stomatologicznym

Nie ma także żadnych przeszkód, aby ze zwolnienia lekarskiego skorzystał rodzic dziecka po zabiegu. O ile nastolatek może sam zostać w domu, kiedy rodzice są w pracy, o tyle w przypadku dziecka młodszego nie ma takiej możliwości. Tutaj więc jedynym rozsądnym wyjściem wydaje się być poproszenie stomatologa o wystawienie L4. Rodzić może wówczas cały czas kontrolować proces dochodzenia do pełni zdrowia i zapewniać dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Coraz więcej osób regularnie korzysta ze zdobyczy stomatologii i poddaje swoje zęby profesjonalnemu leczeniu. Warto więc znać swoje prawa i sposób ich egzekwowania, ale także wiedzieć, kiedy nie możemy liczyć na zwolnienie lekarskie.

[Głosów:46    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ