Jak dbać o tenisówki męskie?

0
1637

Wiele pisze się na temat tego, w jaki sposób najlepiej dbać o obuwie skórzane, zwłaszcza wykonane z naturalnej skóry. Tymczasem często wiele inwestujemy również w zakup butów mniej oficjalnych, wykonanych z materiału i służących nam na co dzień; należą do nich również tenisówki męskie. Warto wiedzieć, jak utrzymać je w dobrej formie i świetnym wyglądzie na dłużej.

Kupowanie co sezon nowych butów codziennych albo sportowych oczywiście jest jakimś rozwiązaniem – ale bywa też stratą pieniędzy, bo często w modzie są takie same buty przez kilka sezonów. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób dbać o tenisówki męskie, aby długo utrzymywały się w dobrej formie i wyglądały tak samo świeżo jak na początku noszenia.

Mycie i pranie

Na początek odpowiedź na pytanie, które zadaje sobie regularnie wiele osób: czy można tenisówki męskie prać w pralce, jeśli ta posiada program do obuwia? Teoretycznie – tak, można, zwłaszcza gdy program ma niską temperaturę i nie jest długi. W praktyce jednak może to oznaczać, że buty po prostu zostały zdekompletowane, bo… puścił klej. Dlatego, jeśli inwestujemy w droższe, szyte tenisówki, to pranie może być jakimś rozwiązaniem. W przypadku butów klejonych o wiele bezpieczniejsze jest zastosowanie jednej z pianek czyszczących bezpośrednio na zabrudzenia albo po prostu na cały materiał buta. Przy silniejszych zabrudzeniach dobrze jest zastosować preparat czyszczący kilka razy. Najpierw jednak sprawdźmy na mało widocznym fragmencie obuwia, czy przypadkiem nie będzie go odbarwiać – dotyczy to zwłaszcza butów kolorowych i ciemnych.

Czyszczenie na co dzień

O wiele więcej zyskamy, czyszcząc buty na co dzień w odpowiedni sposób. Najmniejsze zabrudzenia warto po prostu potraktować wspomnianą pianką, zanim przekształcą się w spore plamy. Jeśli buty są jednak czyste, a po prostu nieco zakurzone od chodzenia po dworze, wystarczy przetrzeć je suchą, czystą szczotką z włosiem. W ten sposób wyczyścimy zarówno jasne tenisówki męskie, jak również i ciemniejsze modele. Zbyt częste stosowanie środków czyszczących może doprowadzić do utraty koloru przez buty, zwłaszcza w miejscach czyszczenia. Zamiast pozwalać na tworzenie się plam możemy im po prostu zapobiegać. W tym celu warto kupić impregnaty do obuwia tekstylnego, dzięki którym możemy zabezpieczyć materiał przed poważniejszymi zabrudzeniami.

Zamoczenie i białe elementy

Co w sytuacji, gdy podczas noszenia tenisówek męskich złapał nas deszcz i buty kompletnie przemokły? Warto ustawić je w ciepłym miejscu, ale nie bezpośrednio przy źródle ciepła, bo może to źle wpłynąć na klej i gumowe elementy. Do wnętrza butów możemy włożyć papierowe gazety (nie śliskie, czyli takie z gazet codziennych), które przyspieszą suszenie obuwia. Jasne elementy warto wyczyścić szczoteczką do zębów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ