Jak wybrać drzwi wewnętrzne

Wybierając drzwi, trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników, które w istotny sposób wpłyną na satysfakcję płynąca z późniejszego użytkowania. Wybór nie jest prosty, a kryteria szerokie. Przyjrzyjmy się podstawowym wymaganiom, jakim muszą sprostać drzwi wewnętrzne.

Rozwiązania dobrane do potrzeb

Myśląc o drzwiach, zazwyczaj skupiamy się na ich cechach użytkowych. Podstawowym zadaniem, jakie przed nimi stawiamy, jest zapewnienie prywatności oraz budowanie wyraźnych stref podziału przestrzeni. Tymczasem drzwi, na równi z meblami, stanowią jeden z najważniejszych elementów decydujących o wyglądzie i atmosferze pomieszczeń. Warto poświęcić chwilę na wybór odpowiednich modeli, które pozwolą połączyć cechy funkcjonalne z estetycznymi. Rynek nas rozpieszcza, producenci aktywnie walczą o klienta i prześcigają się w oferowaniu ciekawych rozwiązań. 

Podstawowym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wyboru drzwi, jest charakter i przeznaczenie pomieszczenia, w którym będą one zamontowane. Innymi prawami rządzi się sypialnia, innymi salon, specyficznym wymaganiom będą podlegały drzwi do łazienki, czy też do pomieszczeń technicznych takich jak garaż, piwnica i kotłownia. 

Drzwi do sypialni powinny gwarantować intymność, w grę wchodzą więc modele pełne, które ochronią wnętrze przed wzrokiem osób postronnych. Dobrze, jeśli drzwi takie będą posiadały izolację akustyczną. W przypadku łazienki konieczne będzie zastosowanie produktów wyposażonych w otwory wentylacyjne. Jeszcze większe wymagania obejmują drzwi techniczne. W zależności od potrzeb powinny zapewnić szczelność, wodoodporność, w specyficznych wypadkach warto pokusić się o instalację drzwi przeciwpożarowych.

Laminat, fornir, czy drewno?

Drzwi laminowane dostępne są w ogromnym wyborze kolorów. Sztuczną okleinę cechują niezaprzeczalne zalety – łatwo ją utrzymać w czystości, a ewentualne naprawy naruszonej powierzchni nie będą kłopotliwe. W przypadku zastosowania forniru uzyskamy wygląd zbliżony do drzwi drewnianych. Tu jednak wszelkie naprawy będą wymagały większego nakładu pracy i najprawdopodobniej nie obejdzie się bez pomocy fachowca. Jeżeli zależy nam na naturalnym wyglądzie, to najlepszym rozwiązaniem okażą się drzwi drewniane. Szczególnie ciekawą propozycję posiada firma 4iQ, która część modeli oferuje w wersji surowej, co pozwala na pełną dowolność wykończeniową.

Poza atrakcyjnym wyglądem drzwi drewniane 4iQ Group oferują bogaty zestaw zalet użytkowych. Dobrze znoszą zmiany temperatur, nie podlegają odkształceniom, cechuje je wysoka izolacyjność cieplna. Zmiana koloru jest procesem szybkim i łatwym do przeprowadzenia. Pamiętajmy jednak, że utrzymanie drzwi drewnianych we właściwej kondycji będzie wymagało okresowego przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Możemy to zrobić we własnym zakresie – taka dbałość zagwarantuje nam długi, nawet kilkudziesięcioletni okres bezproblemowej eksploatacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ