Wymiana drobnych kwot nie stanowi problemu. Wystarczy wybrać kantor i dokonać w nim transakcji. Jednak do wymiany większych kwot musimy się przygotować z większą starannością.

Dobrze wybierz miejsce

Warto pamiętać, że nie każdy kantor wymieni od ręki większą kwotę. Zazwyczaj, ze względów bezpieczeństwa kantory dysponują ograniczonym zapasem gotówki. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak by umówić się ze sprzedawcą na dokonanie wymiany z wyprzedzeniem – wtedy obie strony będą mogły się do transakcji właściwie przygotować. Trzeba też wziąć pod uwagę, że wymieniając pieniądze w stacjonarnym kantorze, dostaniemy całą kwotę w gotówce, co może być problematyczne podczas transportu oraz później, na etapie na przykład wpłaty na konto (zwłaszcza jeśli to była wymiana obcej waluty na obcą walutę taka jak na przykład wymiana euro na franki szwajcarskie lub wymiana franków na euro) . Do takich wpłat musimy dysponować kontem walutowym, więc dokonywanie wymiany za pośrednictwem kantoru nie jest opcją najbardziej praktyczną. W przypadku wymiany dużych kwot z waluty obcej na walutę obcą najwygodniejsze będą opcje bezgotówkowe.

Wymiana bezgotówkowa

Jeśli chcemy wymienić dużą kwotę waluty, najwygodniej i najbezpieczniej jest dokonać takiej transakcji za pośrednictwem banku lub kantoru internetowego. W przypadku skorzystania z pośrednictwa banku, powinniśmy mieć konto walutowe w walucie, którą chcemy wymienić i drugie, na które dokonamy przelewu. Przewalutowanie nastąpi automatycznie. Jeśli na przykład interesuje nas tylko wymiana euro na złotówki, wystarczy przelew na zwykły ROR. Jeśli natomiast naszym celem jest na przykład wymiana EUR na CHF musimy mieć jeden rachunek walutowy w euro, a drugi we frankach. Wymiana za pośrednictwem banku to opcja szybka i bardzo bezpieczna, jednak banki z reguły narzucają duży spread, przez co w wypadku wymiany dużych kwot koszt transakcji może być dość duży. Niektóre banki mają w ofercie wyspecjalizowane usługi, za pośrednictwem których można dokonywać tańszych transakcji. Jest to jednak rozwiązanie dla tych osób, które regularnie obracają walutą. Jeśli chcemy zaoszczędzić, warto skorzystać z usług internetowych kantorów. Tu również potrzebne jest posiadanie konta walutowego, ale kantory takie zazwyczaj narzucają niewielki spread więc wymiana waluty będzie zdecydowanie tańsza.

Pamiętaj o negocjacjach

Nie każdy o tym wie, ale w przypadku wymiany dużych kwot, można negocjować z kantorem wysokość spreadu. Im większa kwota do wymiany, tym większe możliwości negocjacji. To od naszych umiejętności targowania się w takim wypadku będzie zależało, czy wymiana euro będzie dla nas korzystna czy nie. Umiejętnie negocjując, można wymienić walutę nawet o kilka groszy taniej niż po oficjalnym kursie bankowym. W przypadku naprawdę dużych kwot, zdolności negocjacyjne rosną nawet do 10 groszy. W podsumowaniu takie różnice mogą przynieść spore oszczędności. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy, warto pamiętać, że wymiana dużych kwot daje na też większe możliwości korzystnej wymiany.

www.bazanet.pl

[Głosów:31    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ