Kredyt studencki jest niezwykle popularnym środkiem finansowym, który umożliwia zarówno przetrwanie okresu studiowania, jak i może zapewnić pewność finansową na stracie zawodowym. Jest nisko oprocentowany, a jego komfortowe warunki spłaty zachęcają do ubieganie się o kredyt. Ale komu, tak naprawdę, najbardziej się to opłaca?

Kredyt studencki jest udzielany na każdym etapie studiów, nawet doktoranckich. Wypłaty ( w zależności od stopnia: czy są to studia standardowe, czy doktoranckie ) są dzielone na 60 lub 40 miesięcy. Maksymalna wysokość finansowa to odpowiednio 600 zł i 800 zł. Zakładając, że tradycyjnie nauka trwa 5 lat, student może otrzymać kwotę kredytu nawet 40 000 zł.
Sam kredyt jest finansowany głównie przez państwo, a oprocentowanie wynosi połowę połowę stopy redyskontowej weksli NBP.
Student, który zaciągnie taki kredyt, jest zobowiązany spłacić go po upływie 2 lat, licząc od momentu ukończenia nauki.
Kredyt studencki można też umorzyć. Ale warunkiem jest umorzenie 20% jego wysokości, o ile student ukończył uczelnie, jako jeden z 5% najlepszych. Całość kredytu można anulować w przypadku złej sytuacji życiowej ( choroba, wypadek ), lub niepełnosprawności, która wyklucza zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu.

O kredyt może ubiegać się każdy student, który:

– rozpoczął studia przed 25. rokiem życia,
– posiadają zabezpieczenie kredytu od banku,
– mają pełną zdolność do czynności prawnych,
– mają udokumentowane dochodu swojej rodziny.

Dokumentami potrzebnymi do uzyskania zobowiązania są:

– wniosek,
– dokument potwierdzający status studenta,
– dokument banku dotyczący poręczenia kredytowego,
– oświadczenia liczy członków rodziny studenta,
– zaświadczenie o dochodach.

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie placówki bankowe oferują możliwość zaciągnięcia kredytu studenckiego. Jest to spowodowane dużym nakładem pracy i czasu na obsługę tego produktu, co nie idzie w parze z przychodami z tego tytułu. Obecnie jedynie cztery placówki oferują tego typu kredyt:

– PKO Bank Polski SA, który obsługi aż 75% wszystkich kredytów. Jest to związane z łatwością uzyskania zobowiązania oraz z najlepiej wykwalifikowaną kadrą pracowniczą w temacie kredytów dla żaków,
– Bank PEKAO SA,
– Bank Polskiej Spółdzielczości SA,
– Spółdzielcza Grupa Bankowa SA.

Czy warto w ogóle zaciągać kredyt studencki?

Tego typu zobowiązanie finansowe jest doskonałą opcją dla tych spośród studentów, którzy bez takiej formy pomocy nie mogliby w ogóle podjąć studiów. Otrzymane środki można przecież przeznaczyć na bieżące potrzeby studenckie.
Poza tym warto pomyśleć o tym, że część z uzyskanych pieniędzy można odłożyć i tym samym zapewnić sobie finansowe bezpieczeństwo na start zaraz po ukończeniu nauki. Będzie to forma wsparcia w momencie szukania najlepszej pracy, odbywania szkoleń, czy przeprowadzki.
Ale jak przy zaciąganiu każdego zobowiązania finansowego należy na początku rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” nim podpiszemy umowę.

www.interactiveart.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ