Mieszkanie w stylu vintage

0
457

Mieszkanie w stylu vintage może wyróżniać się na tle innych swoim niezwykłym wystrojem, który łączy elementy nowe i stare. Jest w nim kilka istotnych nurtów, które powinny zainteresować każdego miłośnika klasycznych stylizacji. Zobaczmy zatem, na jakie meble, kolory i dodatki warto się zdecydować.

Co nowego, co starego?

Zacznijmy od tego, że styl vintage nie oznacza wstawiania do domu samych staroci, przyniesionych z “pchlego targu”. Wręcz przeciwnie – to bardzo skrupulatny dobór elementów starych (lub stylizowanych na stare) i nowych. Wyróżniamy w nim przy tym trzy główne nurty:

  • wykorzystanie stylizowanych na stare mebli, które są odpowiednio przecierane i malowane, ale zachowują pełną funkcjonalność mebli nowych;
  • wykorzystanie prawdziwych starych mebli, zachowanych w idealnym stanie i dobranych tak, aby kontrastowały z nowoczesnym wnętrzem;
  • wystylizowanie wnętrza na stare na przykład poprzez wykorzystanie murów z cegły i dodanie do niego modernistycznych mebli.

Dużo drewna i naturalnych materiałów

Niezależnie od tego, na który z powyższych stylów się zdecydujemy, jedno jest pewne: styl vintage to przede wszystkim naturalność. Dlatego każdy, kto chce posiadać stylizowane w ten sposób mieszkanie, powinien przede wszystkim postawić na wykorzystanie w nim prawdziwego drewna. Przede wszystkim powinno stanowić ono główny element konstrukcyjny mebli. Drewno może mieć przy tym różnorodne, naturalne odcienie, od brązu aż po matową szarość.

Ciekawym elementem wyposażenia na pewno będą tradycyjne w kształcie fotele na giętych, drewnianych ramach, do których dodano wygodne, pełne miękkich obić siedziska. Warto przy tym postawić na tapicerkę z klasycznego weluru, aksamitu lub lnu.

Kolorystyka tkanin

W stylowym wnętrzu kolory odgrywają bardzo ważną rolę. Dlatego wybierając tapicerkę mebli, powinniśmy zadbać o jej ogromną spójność. W przypadku oryginalnych mebli zabytkowych czasem nawet lepszym pomysłem jest wykonanie nowej tapicerki, która ujednolica wygląd foteli i sof, niż próba ich łączenia takimi, jakie są obecnie.

Na jakie kolory warto postawić we wnętrzach vintage? Z pewnością doskonale sprawdzą się modne w tym sezonie kolory natury, takie jak ciepłe beże i brązy, żółty, pomarańczowy, intensywna ochra czy ceglasty. Warto dodać do nich także elementy zielone, co pomoże urozmaicić całe wnętrze. Odpowiednie połączenie takich tkanin i ich naturalnych faktur pomoże uzyskać wspaniały i harmonijny pokój.

Dodatkowo warto postawić na elementy ocieplające wygląd wnętrza. Mogą to być kolorowe poduszki, miękkie zasłony lub dopasowane kolorystycznie, grube dywany, które aż zachęcają do stąpania po nich boso. Zdecyduj się na ocieplenie nimi wnętrza, a na pewno będziesz z przyjemnością spędzać w nim każdą chwilę.

Mieszkanie w stylu vintage wyjątkowo pięknie prezentuje się w trakcie uroczystych dni, takich jak okres Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, gdy wykorzysta się do jego dekoracji różne materiały świąteczne.

Sepia, czerń i biel dodatków na ścianach

Na koniec warto wspomnieć o dekoracjach ścian, których nie może zabraknąć w żadnym mieszkaniu. W stylu vintage warto postawić na ich kolorystyczną spójność. Dlatego najlepiej sprawdzą się proste zdjęcia, czarno-białe lub w odcieniu sepii. Jeśli pragniesz mieć coś więcej, możesz także zdecydować się na klasyczny obraz, jednak i on powinien mieć stonowany, dopasowany kolorystycznie do wnętrza klimat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ