Najpopularniejsze trendy na rynku nieruchomości

Inwestycje mieszkaniowe są jednymi z najbardziej stabilnych inwestycji w ostatnich latach, mimo że rynek nieruchomości charakteryzuje się dużą dynamiką.  Dotyczy to zwłaszcza dużych miast, które prężnie się rozwijają i rozrastają, przez co dzielnice czy osiedla jeszcze dekadę temu znajdujące się na przedmieściach obecnie są uznawana za jedne z lepiej skomunikowanych i bliskich centrum. Patrząc na Warszawę można tak powiedzieć choćby o Tarchominie Kościelnym, gdzie w latach dziewięćdziesiątych mieszkali jeszcze rolnicy, na początku dwudziestego pierwszego wieku za Tarchominem budowano Nowodwory, a obecnie powstają osiedla na Kępie Tarchomińskiej, która, patrząc od strony centrum miasta, położona jest jeszcze dalej. Dziś mieszkanie na Tarchominie jest dobrze zlokalizowane i skomunikowane z centrum, a osiedle charakteryzuje się rozwiniętą infrastrukturą. Każdy więc, kto kupił taki lokal kilkanaście lat temu z pewnością mógłby na nim dużo zarobić, czy to wynajmując go, czy też sprzedając.

Można przypuszczać, że takie rozrastanie się miast, zwłaszcza największych metropolii nie ustanie – widać to doskonale na przykładzie różnorakich aglomeracji, choćby śląskiej, gdzie zanikły już całkowicie granice między poszczególnymi miastami i obecnie istnieją jedynie na papierze. Także aglomeracja warszawska ma się podobnie – pomimo włączenia w granice administracyjne miasta kilku peryferyjnych dzielnic w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, nadal możemy obserwować prężny rozwój miejscowości podwarszawskich, z których ludzie co dzień dojeżdżają do pracy do miasta. Jest to niesłabnący trend dotyczący sposobu życia w Polsce w dużym mieście. W związku z tym można mówić też o modzie na mieszkanie w domu pod miastem, która przejawia się na rynku nieruchomości w postaci osiedli domków jednorodzinnych usytuowanych na obrzeżach metropolii, w okolicy jednocześnie spokojnej i bliskiej miastu.

Innym ciekawym zjawiskiem, które można obserwować na rynku nieruchomości jest rosnące zapotrzebowanie na dosyć nietypowe lokale i budowle. Rośnie liczba chętnych do prowadzenia drobnej działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu prywatnych akademików czy domów spokojnej starości, jednak tego typu działalność wymaga specyficznych przestrzeni, w których mogłaby się odbywać. Firmy deweloperskie w Warszawie nie pozostają głuche na te specyficzne oczekiwania rynku: w nowych inwestycjach uwzględniają tego typu nieszablonowe potrzeby, projektując całe piętra czy segmenty budynków z myślą o konkretnych nabywcach.

Warto również odnotować coraz większą partycypację nabywców lokali w procesie ich projektowania i budowania – świadomość konsumencka rośnie u każdego rodzaju konsumentów, także o ludzi nabywających mieszkania czy planujących rozkręcenie biznesu związanego z najmem różnych lokali. Ze względu na niewielką w stosunku do zapotrzebowania ilość inwestycji budowlanych w Warszawie możliwe jest nawiązanie współpracy z deweloperem czy innym podmiotem stawiającym budynek jeszcze na etapie jego planowania. Dzięki temu łatwiej aktywnie włączyć się w proces planowania przestrzeni, a także przenieść swoje pomysły ze sfery marzeń do rzeczywistości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ