Odzież motocyklowa na lato

Upalna pogoda nie zawsze wpływa pozytywnie na jazdę motocyklem. Jeżeli temperatura przekracza pewien pułap, to ciężko jest dobrać jednocześnie bezpieczną i komfortową odzież chłodzącą. W tym tekście podpowiemy, jak znaleźć balans między wygodną i przyjemną jazdą a wysoką ochroną na trasie.

Pamiętaj, że niezależnie od pogody nie warto poruszać się jednośladem w krótkich spodenkach, spódnicy czy T-shirtach. To niefortunny pomysł z kilku powodów. Przede wszystkim w razie ewentualnego upadku nie masz żadnej ochrony ciała. Nawet pozornie niegroźne zdarzenie może skończyć się poważną kontuzją.

Jednak nawet gdy nie dojdzie do żadnego ekstremalnego zdarzenia, to niebezpieczeństwo nadal jest spore. Przykładowo kamyk spod opony jadącego przed Tobą samochodu może uszkodzić odsłonięte części ciała. Dodatkowo ciągła jazda w intensywnym przeciągu może doprowadzić do przeziębienia stawów i reumatycznych dolegliwości. Z tego względu postaw na kompletny strój.

Letnia garderoba motocyklisty – co to oznacza?

W chłodniejsze dni, najczęściej wiosną i jesienią, motocykliści poruszają się w pełnym ekwipunku, stawiając na ciężkie skórzane kurtki, kombinezony, grube spodnie, odzież termoaktywną czy kominiarki pod kask. Z niektórych elementów możesz latem zrezygnować. Termoregulacyjna bielizna i kominiarka to zbędne części, podwyższające temperaturę ciała w czasie jazdy.

Letnie ubrania to lekkie kurtki motocyklowe (najlepiej wykonane z delikatnych materiałów, zapewniających odpowiednią przewiewność) oraz kamizelki, spodnie z protektorami, które przepuszczają ciepło i cieńsze rękawice ochronne. Powinieneś mieć w szafie dwa komplety strojów – na chłodne i upalne dni, tak by zawsze móc odpowiednio dobrać odzież na trasę.

Czym powinny charakteryzować się ubrania dla motocyklisty na upały?

Na początku zwróć uwagę na odpowiedni dobór kurtki lub kamizelki. Z tej drugiej najlepiej skorzystać jeżeli masz do dyspozycji pełną zbroję motocyklową i na nią możesz narzucić ochronne ubranie. W przypadku braku takiej zbroi, powinieneś wybrać kurtkę na motocykl z protektorami.

Letnia wersja motocyklowych odzieży wierzchnich powinna być wykonana z materiałów tekstylnych, które posiadają odpowiednie wypustki na wypuszczenie gorącego powietrza, które magazynuje się pod powierzchnią ubrania. Przewiewność to najważniejsza cecha motocyklowego ekwipunku w czasie upałów. Stawiaj też na jasne kolory, które nie będą tak przyciągać promieni słonecznych. Cechy takiej letniej odzieży mają między innymi niektóre kurtki Rebelhorn.

Wybierając spodnie, możesz kierować się podobnymi zasadami jak w przypadku kurtki. Tu możesz postawić na lekki materiał z protektorami w newralgicznych miejscach, takich jak kolana. Zwróć jednak uwagę na to, żeby materiał nie był za bardzo przewiewny i umożliwił Ci np. schowanie nogawek w buty. W innym przypadku możesz mieć efekt balonu z powietrzem, który skutecznie utrudni Ci bezpieczną i komfortową jazdę.

Pamiętaj o dodatkach

Niemniej ważne niż kurtka i spodnie są ochraniacze innych części ciała. Głównie chodzi o buty motocyklowe i rękawice. W chłodniejsze dni najczęściej motocykliści ubierają obuwie z grubą podeszwą i ocieplaną wkładką. Z kolei rękawice mają dodatkowe systemy do utrzymywania temperatury przy dłoni i materiał, który dodatkowo ociepla skórę. W czasie upałów powinno być inaczej.

Najlepiej postaw na buty, które posiadają oddychające wypustki i wykonane są z lekkiego materiału, wzmocnionego i usztywnionego w najważniejszych miejscach (takich jak kostki czy palce). Obieg powietrza w bucie powinien być ciągły, a jazda ma wręcz schłodzić nogi. Nie radzimy jednak inwestować w obuwie przed kostkę – choć jest ono chłodniejsze, to nie gwarantuje tak skutecznej ochrony jak wysokie.

Z kolei rękawice powinny być wykonane z przewiewnego materiału np. siatki. W ten sposób Twoje ręce cały czas będą oddychać. Mimo to, konieczne jest, aby posiadały wbudowane protektory. Wyłącznie w ten sposób zapewnisz sobie najwyższy poziom ochrony przed uszkodzeniem ciała.

Latem nie rezygnuj z bezpieczeństwa

Jak widzisz, istnieje wiele możliwości skompletowania ubrań motocyklowych na lato, które z jednej strony będą chłodne i przewiewne, a z drugiej bezpieczne i komfortowe. Jeżeli ruszasz w dłuższą trasę, to możesz również zainwestować w specjalne kamizelki chłodzące, które moczysz w zimnej wodzie, a następnie zakładasz na siebie tworząc efekt swego rodzaju „klimatyzacji”. Jednocześnie zabieraj ze sobą w upały spore ilości wody i rób częste, krótkie przerwy. W ten sposób skutecznie ochronisz się przed wysokimi temperaturami i zapewnisz sobie przyjemną podróż.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ