Palisady

Palisady kojarzą się głównie z zabezpieczeniem ziemi przed osunięciem i niwelowaniem nierówności. Mają one jednak również inne zastosowanie w ogrodzie, jako na przykład:

– ozdoba schodów,
– miejsce na siedziska,
– zakrycie niepożądanych, wystających elementów,
– podwyższone grządki i klomby,
– obrzeża fontann,
– oparcie dla roślin w cieniu.

Schody to pierwsze, co zauważamy wchodząc do domu. Ich otoczenie świetnie nadaje się do zagospodarowania pozostałej po budowie ziemi. Można tu stworzyć miejsce na przyjemne rabaty, niejako witające gości jeszcze nim przekroczą próg. Palisady w tym miejscu mogą stać się na przykład częścią siedzisk. Wystarczy tylko zamontować na nich (lub nieco ponad nimi) deski.

Wystające ponad powierzchnię elementy na działce (typu rury odpływowe, konary), możemy dzięki palisadzie zasłonić. W przyszłości, bez problemu, będziemy mogli powrócić do sprzątania tej części ogrodu. Jeżeli użyjemy niewysokich słupków, to górną część tej przestrzeni może stać się ławką, tarasem lub częścią altany. Dzięki plastikowym siedziskom bądź metalowym konstrukcjom możemy stworzyć oryginalny kącik. Nasi goście zapewne nie domyślą się przyczyny powstania tegoż i będą podziwiać pomysłowość.

Hitem, szczególnie wśród osób starszych, są podwyższone grządki. Umożliwiają one łatwą pracę przy uprawie warzyw. Odpowiednie zestawienie roślin i terenu wokół podwyższenia może zachwycać zarówno ferią barw jak i ciekawym kształtem.

Ponadczasowym klasykiem romantycznych rozwiązań w ogrodach są fontanny i wszelkiego rodzaju źródełka, strumyczki. Ich obudowa i zabezpieczenie to też funkcja obrzeży kamiennych. Dzięki zastosowaniu różnej wielkości słupków palisadowych (na przykład typu NOSTALIT DECOR polecanych przez firmę Jadar), w połączeniu z nierównym terenem, możemy tworzyć miejsce relaksu zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt (ptaszków, owadów).

Najczęściej w cieniu rosną rośliny płożące się. Tutaj też spełnią swoją rolę wszelkiego typu obrzeża. Do kolorowych roślin możemy dobrać szarości, zaś do wiecznie zielonych – brązy bądź oryginalne barwy.

Palisady, podobnie jak kostka brukowa i płyty wszelkiego rodzaju, są ponadczasową dekoracją przestrzeni na zewnątrz domu. Choć moda w tym zakresie się zmienia, jednak większość wzorów jest zawsze ceniona. Dzięki temu mamy pewność, że nasza inwestycja w elegancki wystrój ogrodu, będzie nam służyła przez lata.

O ile obecnie odchodzi się od dużej ilości kostki bądź płyt na podwórku, o tyle palisady nie mają już takiego wpływu na przykład na retencję wody. Są one wykorzystywane na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Przerwy między poszczególnymi słupkami często wykorzystują dziko rosnące rośliny typu mech oraz małe zwierzęta (na przykład jeż lub jaszczurka). Do niedawna widok jednych i drugich w ogrodzie uznawany był za niepożądany. Jednak dzisiaj już wiemy, że wszelkie rośliny okrywowe wzbogacają wygląd betonowych i kamiennych konstrukcji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ