Po co korygować pit i jak to zrobić?

W deklaracjach rocznych PIT pojawiają się błędy i zdarza się ich być bardzo dużo. Nic więc dziwnego, że już teraz wiele osób zastanawia się, po co składać korektę deklaracji PIT za 2017 rok, a jeżeli tak, to jak to zrobić. Odpowiedź na pierwsze powinna zachęcić niezdecydowanych do rozpoczęcia pracy nad korektą – jeżeli zauważyli błędy w swoim druku podatkowym. Korekta PIT pozwala uniknąć negatywnych skutków błędów popełnionych w pierwotnym zeznaniu podatkowym. Możliwe, że uchroni podatnika nawet przed odpowiedzialnością karno- skarbową.

Po co korygować PIT – obowiązek deklaracyjny

Każdy podatnik jest zobowiązany do złożenia odpowiednich dokumentów do organów podatkowych, w określonych w przepisach terminach. Jest to obowiązek deklaracyjny. W przypadku najpopularniejszych formularzy, takich jak PIT-36 i PIT-37, podatnicy powinni złożyć odpowiednie, prawidłowe i bezbłędne deklaracje podatkowe do 30 kwietnia 2018 roku. Ciężko więc powiedzieć, że w chwili obecnej złożenie tych deklaracji, nawet w formie korekt jest w terminie – termin minął. Podatnik powinien bezbłędnie wypełnić PIT wcześniej. Nie można więc uznać, że przygotowanie czy złożenie korekty deklaracji podatkowej umożliwia „omijanie” przepisów powszechnie obowiązujących. Ustawodawca przewidział jednak, że jako ludzie podatnicy mają prawo się mylić. Dlatego przewidział wyjątkową formę dokonywania zmian w błędnych deklaracjach PIT. Jest to korekta PIT, która może pozwolić uniknąć negatywnych konsekwencji prawno – podatkowych wcześniejszych błędów. Należy złożyć ją jak najszybciej, po dowiedzeniu się o błędach.

Po co korygować PIT – obowiązek podatkowy

Drugim z obowiązków podatników, jest uiszczanie odpowiednich zobowiązań podatkowych na rachunki bankowe organów podatkowych. W uproszczeniu – obowiązkiem podatnika jest zapłacić podatek. Wysokość podatków, które powinni zapłacić podatnicy, zależy między innymi od ich wyliczeń. A dokładniej – wyliczenie wskazuje ile podatku należy uiścić. Jeżeli podatnik popełnił błędy w deklaracji PIT za 2017 rok i są to pomyłki kalkulacyjne lub finansowe możliwe, że zapłacił złą kwotę podatku. W tym momencie okazuje się, że zwykła pomyłka w deklaracji PIT, powoduje dalsze problemy dla podatnika, łącznie z możliwymi konsekwencjami karno-skarbowymi.  Dlatego, tak ważne jest odpowiednie przygotowanie i złożenie deklaracji korekty. Po jej przygotowaniu podatnik, razem ze złożeniem korekty pit za 2017 rok, jest również zobowiązany do uiszczenia brakującego zobowiązania podatkowego, wraz z odpowiednimi odsetkami.

Jak przygotować i złożyć korektę PIT

Korekta PIT to nic innego, jak ponowne złożenie formularza PIT, takiego samego jak pierwotnie. Różnica polega na konieczności oznaczenia innego celu złożenia PIT 2017 – czyli korekty. Druk można przygotować oraz złożyć w tych samych formach co standardowy PIT, czyli zarówno w  opcji tradycyjnej oraz e-deklaracji przygotowanej na komputerze.

Podsumowanie i rekomendacje

Podatnik powinien wypełnić prawidłowo oficjalne dokumenty przekazywane do organów podatkowych. Niestety czasami zdarza się, że popełni błędy. Długie terminy przedawnienia roszczeń podatkowych skłaniają do rekomendacji, aby korzystać z korekt PIT. Niestety, podatnik nie powinien liczyć, że urząd skarbowy pominie jego błędy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ