leżak do ogrodu

Okres wysokich temperatur sprzyja spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu. Szczególnie gdy mamy do dyspozycji ogród, działkę, lub po prostu duży taras. By odpoczynek był bardziej satysfakcjonujący, warto zaopatrzyć się w odpowiednie meble ogrodowe – wśród których znajduje się leżak. Dla niektórych leżak to zbędny rodzaj siedziska, dla większości jednak – najważniejszy element przydomowego wyposażenia. Poniżej przedstawiamy kilka porad dla osób przygotowujących się do leniuchowania na świeżym powietrzu.

Leżak wygodny czyli – jaki?

Leżaki to urządzenia, które najlepiej wypróbować na własnej skórze. Na szczęście, każdy z nas miał okazję korzystać z leżaków i przekonać się, jaki rodzaj odpowiada nam najbardziej. A tych jest bardzo wiele. Oprócz zwykłych leżaków znajdziemy także te wyposażone w dodatkowe elementy konstrukcyjne, takie jak podnóżki, zagłówek oraz podłokietniki. Ich zastosowanie pozwala na przyjęcie wygodnej pozycji i odciążenie mięśni poszczególnych części ciała.

Ponadto, znajdziemy leżaki przeznaczone do przebywania w pozycji leżącej. Na leżakach takich możemy się swobodnie opalać oraz ucinać drzemki w ogrodzie. Urządzenia te dają możliwość ustawienia kąta nachylenia ich poszczególnych elementów – na przykład oparcia i/lub podnóżka.

Niemal wszystkie dostępne na rynku leżaki to urządzenia składane. Łatwa konstrukcja sprawia, że za pomocą jednego lub dwóch prostych ruchów możemy złożyć lub rozłożyć dany leżak. Zastosowanie lekkich materiałów pozwala na ich łatwy transport, zarówno w obrębie ogrodu, jak i podczas wycieczek samochodem za miasto. Warto wspomnieć, że znajdziemy także leżaki wyposażone w kółka; są to siedziska przeznaczone do stawiania i poruszania się po utwardzonej powierzchni.

Materiał wykonania – jaki wybrać?

Leżaki ogrodowe powinny być wykonane z materiałów o odpowiednich właściwościach. Przede wszystkim wymienić należy:

  • lekkość – która zapewni łatwy transport danego leżaka,
  • walory estetyczne – dzięki którym leżak wkomponuje się w otoczenie naturalnej zieleni,
  • wytrzymałość – by służył nam za siedzisko przez kilka lat.

Do najchętniej wybieranych należą oczywiście leżaki drewniane. Drewno to materiał uniwersalny, świetnie wkomponowujący się w otoczenie każdego ogrodu. Znajdziemy zarówno leżaki wykonane z drewna rodzimego, jak i egzotycznego. W zależności od rodzaju, leżak może być mniej lub bardziej trwały, a także – wymagać od nas zastosowania odpowiedniego impregnatu.

Leżaki wykonane z tworzyw sztucznych są wyjątkowo lekkie oraz odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Oprócz zabrudzeń – mowa także o szkodliwym oddziaływaniu wilgoci, niskich lub skrajnie wysokich temperatur, a także innych czynników atmosferycznych. W rezultacie, są to leżaki idealne na działkę lub podczas wyjazdu na wakacje.

Leżaki metalowe są niezwykle solidne – najchętniej korzystamy z nich w przydomowych ogródkach. Niestety, z uwagi na dużą wagę oraz tendencję do rdzewienia, nie nadają się do stosowania we wszystkich miejscach, ani tym bardziej do transportu.

Technorattan to coraz chętniej stosowany materiał w produkcji wyposażenia do ogrodu. Leżaki z technorattanu są lekkie, a przy tym odporne na najróżniejsze potencjalne uszkodzenia – zarówno te powstające pod wpływem czynników mechanicznych (wgniecenia, odkształcenia), jak i te wywołane oddziaływaniem pogody (wilgoć, niskie temperatury, promienie słoneczne).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ