Możemy skutecznie chronić się przed napastnikami za pomocą dostępnych środków, które nie wymagają zezwolenia. Wybrany do samoobrony przedmiot musi być współmierny do tego, jakim zostaliśmy zaatakowani.

Na rynku dostępna jest broń, którą możemy bez problemu kupić i legalnie posiadać. Trzeba jednak wiedzieć jak posługiwać się każdym jej rodzajem. Warto wcześniej przejść kurs lub obejrzeć instruktaż i przetestować wybrany przez nas środek.

Gaz pieprzowy

Gaz pieprzowy jest tanim i skutecznym środkiem do samoobrony. Występuje pod dwiema postaciami – chmury gazu oraz żelu. Żel jest bardziej precyzyjny i bezpieczniejszy dla samego miotającego (nie ma obawy, że gaz zostanie skierowany przez wiatr w stronę ofiary). Po użyciu gazu trzeba pamiętać, aby nie przecierać oczu. Niektóre miotacze są zakamuflowane – przypominają brelok do kluczy lub szminkę.

Paralizator

Paralizator elektryczny jest polecany przez specjalistów równie często, jak gaz pieprzowy. Urządzenie wykazuje dużą skuteczność, a także charakteryzuje się bezpieczeństwem stosowania (nie zostaniemy porażeni prądem). Paralizator nie wyrządzi napastnikowi krzywdy, ale na chwilę go obezwładni. Dużym plusem jest skuteczność – prąd przejdzie nawet przez grubą kurtkę. Urządzenie wydaje również dźwięk iskrzenia, który często wystarczy do odstraszenia atakującego.

Pałka teleskopowa

Proste rozwiązania, do których potrzebna jest siła fizyczna, również są skuteczne. Przykładem takiej broni jest pałka teleskopowa, zwana „batonem”. Pałka jest rozkładana teleskopowo, a po złożeniu można ją schować do torby, kieszeni lub przypiąć do paska. Zbudowana jest z połączonych ze sobą rurek lub ze sprężyny zakończonej twardym elementem. To jedna ze skuteczniejszych metod samoobrony – specjaliści twierdzą, że przy pomocy pałki jesteśmy w stanie wygenerować dużą siłę oraz zwiększyć dystans do napastnika.

Alarm akustyczny

Alarm akustyczny emituje dźwięki o wysokiej częstotliwości – około 110 decybeli. To niewielkie urządzenie przyda się również wtedy, gdy trafimy na agresywnego, bezdomnego psa. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre zwierzęta w szale bojowym mogą nie zareagować na hałas, dlatego taka forma samoobrony będzie przydatna na niezbyt duże psy.

Paralizator wielofunkcyjny

Ten rodzaj paralizatora nie wymaga bliskiego kontaktu z napastnikiem, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych modeli. Urządzenie wystrzeliwuje ładunek elektryczny przy pomocy diod. W ten sposób możesz obezwładnić napastnika nawet z odległości 7 metrów. Wystrzelony ładunek powoduje paraliż układu nerwowego. Minusem urządzenia jest jego wysoka cena (około 2000 zł), jednak warto zainwestować w taki gadżet, jeżeli często musisz poruszać się w niebezpiecznym terenie.

Paralizator w lasce

Paralizator działa na podobnej zasadzie, jak tradycyjne modele (czyli wymaga kontaktu z napastnikiem). Laska przydaje się szczególnie w czasie ataku psa, kiedy bardzo ważne jest utrzymanie dystansu między ofiarą a zwierzęciem.

Długopis – kubotan

Mały gadżet, który można wykorzystać do pisania, ale także do samoobrony. Posługiwanie się tym gadżetem wymaga jednak wprawy, umiejętności i wiedzy, dlatego nie obejdzie się tutaj bez odpowiedniego szkolenia. Długopis można jednak wnieść na pokład samolotu, co czyni go bardzo funkcjonalnym przedmiotem do obrony. Kubotan umożliwia wykonanie obezwładnienia i różnego rodzaju dźwigni.

Wyrzutnia pocisków pieprzowych

Wyrzutnia jest ukryta w latarce, dzięki czemu możemy użyć jej nawet poruszając się po zmroku. Latarka rozjaśni trasę, po której się poruszamy, a wyrzutnia pomoże uchronić się przed atakiem. Urządzenie miota kulami pieprzowymi, które po zderzeniu z przeszkodą (w tym wypadku z napastnikiem) rozpadają się i uwalniają ostry środek. Gadżet ma wbudowany laser, dzięki któremu trafimy bez problemu do celu. Światło latarki jest tak silne, że dodatkowo oślepia agresora.

Broń hukowa

W sprzedaży są również pistolety na naboje hukowe, które odstraszają głośnym dźwiękiem, podobnym do tego, jaki wydaje broń ostra. To z kolei może w pewnym stopniu oszołomić agresora, a na pewno zawiadomi otoczenie o niebezpieczeństwie.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ