Dziś o rozrywkę i ciekawe wypełnienie wolnego czasu nie jest trudno. Niedawne targi E3 przyniosły kolejne zapowiedzi gier i innych rozrywek na prąd. A jak bawiono się wtedy, kiedy prądu jeszcze nie było? Na pewno ludzie nie byli zdani na ponure siedzenie i robienie niczego. Na przykład grali w szachy.

Szachy to jedna z pierwszych gier strategicznych jakie powstały. Za miejsce ich powstania uchodzą Chiny, ale pierwsze przekazy o szachach pochodza z Indii, z V w. Stamtąd szybko rozprzestrzeniły się w kierunku zachodnim za sprawą Arabów. Do Polski dotarły w XII w. Zapewne ze względu na intelektualny charakter gry, rozrywka ta była niezwykle popularna na dworach, nie zaś pośród prostych, niewykształconych ludzi.

Zasady szachów z biegiem czasu ulegały drobnym modyfikacjom, wprowadzano nowe reguły czy możliwości. Standardowo do gry wymagana jest tablica w 64 pola białe i czarne, czyli szachownica. Każdy z dwóch graczy otrzymuje 16 figur, w tym 8 pionków. Pionki poruszają się o jedno pole do przodu, za wyjatkiem pierwszego ruchu, który może zostać wykonany o dwa pola, oraz bicia, które wykonuje się po skosie. Każda z figur ma swój sposób poruszania. Zadaniem gracza jest doprowadzenie do sytuacji, w której przeciwnik straciłby króla, czyli tzw. mat. Do zbicia króla rzeczywiście nie dochodzi, gra kończy się gdy przegrany nie ma innej możliwości ruchu i nie może królem uciec. Gra może również skończyć się patem, czyli remisem.

Pomimo upływu czasu, szachy wciąż są popularne i cenione. Organizowane są zawody w szachach, a najlepsi potrafią rozgrywać partie z wieloma przeciwnikami jednocześnie. Pisane są także programy do gry w szachy, z którymi konkurują ludzie.

www.moda.info.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ