Tani laptop do podstawowych zastosowań - jaki powinien być?

Laptop – kto go dzisiaj nie ma? To sprzęt, bez którego ciężko normalnie funkcjonować. Dzisiaj, gdy rynek obfituje w urządzenia tego typu, łatwo znaleźć model odpowiedni dla siebie. Co jednak, jak mamy ograniczony budżet, a naokoło wszyscy powtarzają, że jak chcemy porządnego laptopa, powinniśmy wyłożyć na niego kilka tysięcy złotych? Wiadomo, jak potrzebujemy supermocnego kombajnu do gier czy grafiki, to nie ma tu innej opcji, w innych przypadkach zaś wystarcza po prostu solidne urządzenie, na które wcale nie potrzebujemy przesadnie dużej gotówki.

Duży wybór tanich laptopów

Większość nas szuka po prostu laptopa do kilku podstawowych czynności, wśród których jedną z ważniejszych jest przeglądanie internetu. A do tego zadania znajdziemy już sprzęt nawet za 2000 (i nawet mniej) tysięcy złotych, co doskonale pokazuje ranking laptopów do 2000 zł. TOP 10, który udowadnia, że jest to jak najbardziej możliwe. Żeby jednak wybrać mądrze, nie wystarczą tylko takie zestawienia, bo równie ważna jest wiedza, jakie komponenty powinien zawierać laptop, aby bezproblemowo łączył się z siecią. Sprawdźmy to!

laptop

Laptop do internetu – na co zwrócić uwagę?

To przede wszystkim dwurdzeniowy procesor, który jest nie tylko dobry do internetu, ale i wielu innych czynności (na przykład oglądania filmów). Nie ma potrzeby, by przepłacać i kupować laptop z 4 rdzeniami, bo do tak prostego zastosowania, a takim jest bez wątpienia surfowanie po sieci, wystarczy “dwurdzeniowiec”. To oczywiście WiFi, aby można było łączyć się z internetem drogą radiową. Właściwie większość laptopów, nawet tych najtańszych, jest wyposażonych w tę funkcję, ale przed zakupem lepiej to sprawdzić. I również rodzaj WiFi jest ważny, bo może to być technologia WiFi N oraz WiFi AC. N to starszy standard 802.11 o prędkości do 600 Mbps, AC zaś to aż 1300 Mbps, więc zapewnia szybszą prędkość internetu.

Innym ważnym elementem jest dysk twardy, który powinien mieć pojemność co najmniej 500 GB. Istotna jest też wielkość ekranu, ale tu już dużo zależy od tego, gdzie najczęściej będziemy z niego korzystać. Jeśli w domu, możemy sobie pozwolić na matrycę 17-calową, jak zaś w innych miejscach (pociąg, uczelnia) pomyślmy o większej mobilności i wybierzmy laptopa mniejszego, na przykład 14-calowego.

notebook

Co jest mniej ważne?

Wspomniane powyżej elementy są najważniejsze i to na nie zwracajmy uwagę, gdy będziemy wybierać taniego laptopa do internetu. Inne kwestie nie są tak ważne, choć warto o nich wspomnieć. Niektóre osoby na przykład uważają, że bateria musi być bardzo wytrzymała, tymczasem do przeglądania internetu niekoniecznie. Nie wymaga to zużycia dużej ilości energii, a więc nie musimy martwić się o bardzo pojemne ogniwo. Tak samo nie ma potrzeby zbytniego przykładania wagi do tego, jaka powinna być matryca. Z drugiej strony jak spędzamy przed komputerem wiele godzin dziennie, to lepiej kupić komputer z powłoką matową. Polepsza komfort patrzenia na ekran, a jednocześnie nie wpływa tak negatywnie na wzrok, jak matryca błyszcząca.

Niedrogi laptop wcale nie musi być zły, a już na pewno bardzo dobrze nadaje się do przeglądania internetu. Warto jednak przed kupnem kierować się wskazówkami, o których wspomnieliśmy w tekście.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ