Uciążliwi sąsiedzi – jak z nimi walczyć?

Stukanie młotkiem lub staranne odkurzanie od 6 rano? A może głośne imprezy do białego rana? Życie z uciążliwymi sąsiadami w bloku może stać się naprawdę męczące na dłuższą metę. Czy w tej sytuacji można coś zrobić? Oczywiście – zobacz, jak walczyć o spokój w swoim mieszkaniu!

Zanim wejdziesz na ścieżkę wojenną…

Zanim zaognisz spór z sąsiadem i zaczniesz walkę o swój spokój na drodze administracyjnej, spróbuj załatwić sprawę polubownie i porozmawiać z uciążliwym sąsiadem. Co więcej, najlepiej zebrać kilku innych sąsiadów, którym również przeszkadza tryb życia męczącego lokatora, i przeprowadzić rozmowę razem – zyskasz wtedy świadków na to, że wyraziłeś dobrą wolę i usiłowałeś załatwić sprawę na własną rękę. Istnieje też taka możliwość, że sąsiad po prostu nie jest świadomy tego, jak bardzo słychać go w lokalu poniżej. Spójrzcie razem na rzut architektoniczny mieszkań i sprawdźcie, skąd tak zła akustyka – być może uda się to naprawić bez psucia relacji z sąsiadem.

Jeśli sąsiad przemyśli swoje zachowanie i postanowi zmienić swoje nawyki, to już wygrałeś. Jeśli jednak jego zachowanie będzie dalej zaburzać spokój w bloku, możesz podjąć dalsze kroki w celu jego uspokojenia – brak chęci współpracy z jego strony zadziała tylko na Twoją korzyść.

Kiedy trudny sąsiad jest właścicielem mieszkania

Uciążliwy sąsiad – co robić, jeśli tylko wynajmuje mieszkanie?

Jeśli nieszanujący spokoju i porządku w bloku sąsiad jedynie wynajmuje lokal, zmuszenie go do jego opuszczenia sprawi Ci mniejszą trudność. Najlepiej zacząć od kontaktu z właścicielem lokalu i skłonienia go do wypowiedzenia umowy najmu z powodu uciążliwego trybu życia osoby wynajmującej. Co jednak zrobić, gdy właściciela nie obchodzi to, jak zachowuje się lokator, gdyż otrzymuje czynsz w terminie?

W takiej sytuacji możesz zgłosić się do administratora budynku i rozpocząć oficjalne postępowanie w tej sprawie. Pierwszy krok stanowi tutaj pisemne upomnienie i wezwanie do przestrzegania zasad obowiązujących w budynku. Jeśli to nie odniesie skutku, sprawa trafia do sądu zgodnie z zgodnie Ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z 21 czerwca 2001 r. (tj. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 ze zm.). – w efekcie uciążliwy lokator może zostać eksmitowany.

Warto wiedzieć

Czy aby na pewno można tak po prostu eksmitować głośnego sąsiada? Nie jest to co prawda proste, jednak możliwe do zrealizowania. W powyższej ustawie można przeczytać: Jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia.

Uciążliwy sąsiad

Kiedy trudny sąsiad jest właścicielem mieszkania

Uciążliwy sąsiad w bloku posiada własnościowe prawo do lokalu? W tej sytuacji pomoc administratora budynku nie przyniesie dużego pożytku, gdyż nie ma prawa ingerować w prywatne mieszkanie. Nie oznacza to jednak, że nie możesz nic zrobić – po prostu wymaga to większego zaangażowania. Przede wszystkim nie możesz działać sam – potrzebujesz pomocy wspólnoty mieszkaniowej i innych lokatorów, którym to również przeszkadza. Razem możecie skierować sprawę do sądu zgodnie z Art. 16 Ustawy o własności lokali i domagać się zlicytowania mieszkania uciążliwego sąsiada i jego eksmisji. Na szczęście do takich sytuacji dochodzi bardzo rzadko – zwykle samo widmo postępowania sądowego przemawia takiemu lokatorowi do rozsądku i powoduje zmianę jego zachowania. Nie bój się zatem walczyć o swój spokój – masz do niego pełne prawo!

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ