PIT-37

Rozliczenie się z zarobionych w zeszłym roku pieniędzy dotyczy każdej osoby, która uzyskała jakiś przychód w tym czasie. Jak to zrobić, jeżeli mamy do czynienia z formularzem PIT-37? Kto musi się na nim rozliczać i do kiedy ma obowiązek złożyć dokument? W jaki sposób ułatwić sobie rozliczenie deklaracji PIT, jeżeli nie czujemy się za bardzo na siłach wypełniać jej całkowicie samodzielnie?

  1. Czym jest PIT 37?
  2. Kto powinien wypełnić PIT 37 za rok 2020?
  3. Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?
  4. PIT 37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Czym jest PIT 37?

Na początku nowego roku każda osoba, która pracuje lub w inny sposób uzyskuje przychody, musi rozliczyć się z tych, które miały miejsce w ubiegłym roku. Dokonuje się tego za pomocą deklaracji PIT, w której zawarte są informacje o naszych zarobkach, kwocie już odprowadzonych zaliczek na podatek, a także wszelkiego rodzaju ulgach, odliczeniach i przekazaniu 1% na wybraną organizację charytatywną. Jeżeli pracujemy u kogoś i to ta osoba przelewa za nas zaliczki na podatek, ubezpieczenie i inne daniny, powinniśmy otrzymać od niej PIT-11, będący de facto wyliczeniem, ile zarobiliśmy i ile już zapłaciliśmy państwu. Na podstawie tego dokumentu wypełniamy własną deklarację – PIT-37.

Kto powinien wypełnić PIT 37 za rok 2020?

PIT-37 jest najpopularniejszym rodzajem deklaracji podatkowej i większość z nas będzie musiała się z niego rozliczyć. Dotyczy on przede wszystkim osób pracujących na umowach cywilnoprawnych oraz o pracę – to właśnie ta grupa musi z wyprzedzeniem otrzymać PIT-11 od pracodawcy. Obecnie osoby poniżej 26 roku życia mają tzw. zerowy PIT, co oznacza że nie płacą podatku od swojej pracy.

Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?

Rozliczenie deklaracji PIT obejmuje wypełnienie jej poprawnymi informacjami, a następnie przesłanie do właściwego nam Urzędu Skarbowego. Można to zrobić osobiście, udając się do urzędu i składając dokumenty w okienku, albo wysłać pocztą poprzez list polecony. Ważnym jest, aby zachować potwierdzenie nadania na wypadek, gdyby urząd upomniał się o dowód przesłania rozliczenia. Najwygodniejszą wersją jest jednak PIT 37 online, za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Możemy w ten sposób nie tylko bezbłędnie wypełnić deklarację, ale również prześlemy ją przez internet do fiskusa. Jest to najlepsze rozwiązanie ze względu na łatwość przygotowania naszego PITa, jak i brak konieczności chodzenia gdziekolwiek i czekania w kolejce na swoją kolej. Podobnie, jak w przypadku listu, wysyłając dokument online również otrzymamy potwierdzenie w formie pliku UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru), które powinniśmy zachować podobnie jak karteczkę z potwierdzeniem nadania.

PIT 37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Warto pamiętać, że rozliczenie deklaracji PIT-37 to nie tylko samo wypełnienie jej i przesłanie poprzez program do PIT online lub w inny sposób. Jeżeli mamy nadpłatę podatku, Urząd Skarbowy ma do 45 dni na zwrot nadwyżki, przy czym czas ten liczy się od momentu wysłania dokumentu. Z kolei gdy to my zapłaciliśmy zbyt mało, jesteśmy zobowiązani do dopłaty najpóźniej w ostatnim dniu terminu rozliczenia, czyli ostatnim dniu kwietnia. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje problemami z fiskusem, a także koniecznością napisania tzw. czynnego żalu z wyjaśnieniem, dlaczego się spóźniliśmy. Jest to jeden z powodów, dla których warto rozliczyć się wcześniej, tak abyśmy nie musieli robić wszystkiego na ostatnią chwilę. W przypadku nadpłaty jest to również korzystniejsze, ponieważ wcześniej otrzymamy zwrot.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ