Suchość oczu jako efekt uboczny pracy przy komputerze

Praca przy laptopie potrafi być bardzo wygodna i pozwala na zdalną pracę w każdym możliwym miejscu. Jednak i to rozwiązanie wiąże się paroma wadami, które wpływają między innymi na zdrowie i kondycję naszych oczu. Dzisiaj opowiemy więcej o suchości oczu, z którą można poradzić sobie na kilka sposobów. Sprawdź, czy poniższe objawy dotyczą również Ciebie i zacznij działać.

Skąd bierze się suchość oka?

Praca z udziałem komputera czy laptopa wiąże się między innymi z bezpośrednim kontaktem naszych oczu z monitorem. Ekran podczas pracy komputera emituje dużą ilość ciepła, co powoduje kolejno zwiększenie temperatury powietrza w pomieszczeniu i jednoczesne zmniejszenie się wilgotności. W rezultacie oczy stają się przesuszone i przemęczone, ponieważ powietrze nie zapewnia odpowiednich warunków do pracy.

Poza tym trzeba zwrócić uwagę na produkcję przez komputer pola elektrostatycznego, które z kolei przyczynia się do przyciągania przez nasze oczy wszelkich drobinek kurzu, zanieczyszczeń w powietrzu, pyłków roślinnych czy bakterii. To także ma swój wpływ na kondycję oczu, które stają się przewrażliwione i pojawiają się pierwsze objawy alergiczne. Oddziaływanie pola elektrostatycznego przestaje być na tyle intensywne dopiero po 15 minutach od włączenia komputera, dlatego lepiej jest odczekać tą chwilę i zadbać o swoje oczy.

Pierwsze oznaki suchości oczu

Jak sama nazwa wskazuje można rozpoznać jej objawy po odczuwalnej suchości oka, co przeszkadza i utrudnia normalne funkcjonowanie. Poza tym pojawia się swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie oczu oraz ból. Wszystko to może mieć związek z emitowanym ciepłem albo polem elektrostatycznym, które natychmiastowo oddziałują na nasze oczy. W przypadku alergicznego podrażnienia, mamy już do czynienia z poważniejszym i bardziej zawansowanym zapaleniem oczu. Staje się to widoczne poprzez obrzęk spojówek i powiek, a także wydzielanie się nadmiernej ilości wydzieliny w kąciku oka. Wszystkim tym oznakom suchości oczu może towarzyszyć również światłowstręt oraz łzawienie oczu.

Przemęczenie oczu może również powodować dyskomfort w formie podwójnego widzenia, zamglonego obrazu czy bólów głowy. Dodatkowych symptomów może być jeszcze mnóstwo, dlatego jeśli poszczególne z objawów nie przejdą po pewnym czasie leczenia, lepiej będzie skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Jak leczyć suchość oka?

Na pewno dobrze by było ograniczyć czas spędzany przed ekranem komputera, aczkolwiek czasami obowiązki zawodowe nam na to nie pozwalają. W takim razie trzeba wesprzeć się innymi metodami, które złagodzą objawy lub nawet mogą im całkowicie zapobiec. Jako pierwszy sposób polecić stosowanie kropel nawilżających do oczu, które dodatkowo będą dbać o poziom nawilżenia oraz zabezpieczą oczy przed objawami alergii. Dostaniesz je między innymi na mylenshop.com w formie zwykłych kropel lub mniejszych minimsów. Warto aplikować je systematycznie i codziennie, aby oko mogło funkcjonować prawidłowo.

Na pewno równie ważne jest ustawienie monitora komputera, aby znajdował się na tle okna. Wówczas będziesz mógł odpoczywać wzrokiem, patrząc w dal i skupiając się na innym punkcie. Podobnie trzeba wyeliminować wszelkie odblaski, które pojawiają się na ekranie monitora i rozpraszają Twoje oczy, przez co stają się bardziej przemęczone. Ostatnią rzeczą do zmiany w miejscu Twojej pracy jest oświetlenie, które powinno być przyjemne dla oka i ustawione nad samym komputerem. Poza tym wszystkim musisz koniecznie pamiętać o mruganiu, ponieważ podczas pracy przed komputerem często o tym zapominamy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ