Ustawa anty-lichwiarska – jakie zmiany wprowadziła nowelizacja?

Jeszcze kilka lat temu pożyczanie od tzw. parabanków wiązało się z dużym ryzykiem. Umowy z haczykami i treści pisanymi małym druczkiem potrafiły wpędzić w poważne kłopoty. Firmy pożyczkowe ukrywały szereg dodatkowych kosztów, w rezultacie czego osoba pożyczająca często zwracała wielokrotność pożyczonej sumy. Nowelizacja ustaw z lat poprzednich przyniosła zmiany korzystne dla konsumentów.

Czego ustawa dotyczy?

Zmiany związane są z ustawami uchwalonymi w latach poprzednich – ustawy z 21 lipca 2006 roku o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz ustawy z 12 maja 2011 o kredycie konsumenckim. Ustawa anty-lichwiarska, czyli nowelizacja poprzednich ustaw wprowadzona została 11 marca 2016 roku, a kolejne zmiany w życie weszły 22 lipca 2017 roku. Dzięki zmianom w prawie konsumenci mogą bezpiecznie korzystać z ofert firm pozabankowych, ponieważ regulacje zawarte w ustawie jednoznacznie eliminują nieuczciwe praktyki stosowane dotychczas przez parabanki. Pożyczkobiorcy są bardziej chronieni przed niekorzystnymi działaniami, zmniejszone są koszty pozaodsetkowe kredytu, a możliwość założenia parabanku ściśle ograniczona koniecznością spełnienia odpowiednich wymagań.

Koszty pozaodsetkowe, czyli największa zmora pożyczkobiorców

Przed wejściem ustawy w życie konsument musiał się liczyć z olbrzymimi kosztami dodatkowymi. Prawo obecnie dokładnie reguluje wysokość tych kosztów. Suma ich nie może przekroczyć 25 proc. całkowitej kwoty kredytu i dodatkowo 30 proc. całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Jeśli kredyt lub pożyczka udzielane są na kilka lat, wartość pozaodsetkowych kosztów kredytu nie może być wyższa niż wartość kredytu. Mało tego, ustawa mówi również o wszelkich praktykach mających na celu podwyższenie kosztów pozaodsetkowych, na przykład proponowania ubezpieczenia kredytu od utraty pracy osobie na rencie lub emeryturze. 

Nie tak łatwo zostać pożyczkodawcą

Nowelizacja ustawy obejmuje również wymagania wobec osoby, która planuje założyć firmę pożyczkową. Działalność prowadzona musi być jako spółka akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a wniesiony kapitał nie może być mniejszy niż 200 tysięcy złotych. Firma zobowiązana jest złożyć oświadczenie dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej jako instytucji pożyczkowej. Co istotne, nie tylko osoba zakładająca spółkę, ale również wszystkie osoby wchodzące w skład zarządu i rady nadzorczej nie mogły mieć wyroku w sprawie przestępstwa, które dotyczyłoby niewłaściwych praktyk przeciwko mieniu, obrotowi papierami wartościowymi, wiarygodności dokumentów. Ustawa jest również zapowiedzią zaostrzenia kontroli przez Komisję Nadzoru Finansowego. Instytucje, których będzie dotyczyło postępowanie zobowiązane są do przedstawienia wskazanych dokumentów. W trudnych przypadkach pracownicy Komisji mogą wesprzeć się pomocą policji, a także informacjami z Urzędu Skarbowego, które objęte są tajemnicą skarbową.

Współpraca: Kancelaria Prawna Wrocław

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ