Branża security w Polsce dynamicznie się rozwija. Nie ma się czemu dziwić: wszyscy potrzebujemy zabezpieczeń – zarówno w firmach i instytucjach, jak i domach prywatnych. Jednak w gąszczu ofert przygotowanych przez agencje ochrony trudno jest czasem odnaleźć tę najlepszą. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Na rynku pojawia się coraz więcej firm ochroniarskich. Z jednej strony, to dobrze – konkurencja zawsze działa na korzyść klientów, którzy mogą cieszyć się dzięki niej niższymi cenami usług czy ich większym zakresie. Z drugiej jednak, zdarzają się przypadki, gdy usługi ochroniarskie są realizowane na niższym niż oczekiwany poziom wymagań. Dlatego, jeśli zastanawiasz się jakie agencje ochrony sprostają Twoim wymaganiom, warto się dobrze zastanowić.

Cena nie jest najważniejsza

Pierwszym odruchem dla większości z nas jest pytanie o cenę oferowanych usług. Nie jest to bezzasadne. Koszt obsługi ma ogromne znaczenie. Jednak w przypadku ochrony oszczędzać nie warto, a nawet nie można. Usługi z branży security są po to, by zabezpieczyć się na wypadek różnorodnych zagrożeń: od kradzieży, włamań i niszczenia mienia, aż po bezpieczeństwo osób, które znajdują się na terenie obiektu. Szukając więc oszczędności, nie warto korzystać z najtańszej oferty, a zoptymalizować pakiet usług, które są wybierane. Przykład? Ochronę fizyczną obiektu można zastąpić wideo nadzorem – takie rozwiązania oferują najlepsi, np. Konsalnet. Przy zastosowaniu inteligentnego monitoringu budynku oraz odpowiednich systemów zabezpieczeń ogólny koszt będzie niższy, a efekty ochrony lepsze niż te zapewniane przez samego pracownika ochrony.

Potwierdzone kompetencje to podstawa

Agencje ochrony, zgodnie z polskim prawem, działają w oparciu o koncesję wydawaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych. Aby ją uzyskać, trzeba być tzw. kwalifikowanym pracownikiem ochrony, czyli posiadać odpowiednie uprawnienia.  Na samym początku warto więc sprawdzić, czy wybierana agencja ochrony posiada wszystkie niezbędne uprawnienia. Pod uwagę warto również wziąć m.in.:

  • wdrożenie przez agencję ochrony systemu ISO, który gwarantuje najwyższe standardy pracy,
  • przynależność agencji do stowarzyszeń branżowych – należą do nich m.in. Polski Związek Pracodawców „Ochrona” czy Polska Izba Ochrony Osób i Mienia,
  • przynależność do organizacji biznesowych – te z agencji, które należą np. do Business Centre Club czy Związku Pracodawców Lewiatan, mogą być bardziej wiarygodne.

Agencje ochrony – zakres usług

Dziś branża security oferuje znacznie więcej niż tradycyjną ochronę fizyczną. Choć usługi tego typu nie zniknęły z oferty i nadal cieszą się ogromną popularnością, nowoczesne zabezpieczenia obejmują także m.in.:

  • systemy inteligentnego monitoringu – pozwalające zwiększyć bezpieczeństwo i usprawnić procesy na terenie obiektu,
  • profesjonalną obsługę gotówki – od konwojów aż po kompleksowy cash processing,
  • nowoczesne systemy zabezpieczeń,
  • zabezpieczanie imprez,
  • szereg usług dodatkowych – w tym np. sprzątanie obiektów.

Zasadniczo: im szerszy zakres usług oferowanych przez agencję – tym większy zakres jej kompetencji oraz doświadczenie. A jeśli na dodatek firma cieszy się renomą i jest obecna na rynku (na skalę ogólnopolską) od kilkunastu i więcej lat – można zaufać jej rozwiązaniom.

[Głosów:14    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ