Położona w dolinie Łososiny Laskowa być może nie jest zbyt znana, jednak miłośnicy górskich wycieczek i Beskidu Wyspowego znają tę miejscowość dość dobrze. Założona w początkach XVI wieku przez rodzinę Laskowskich wieś ma swą ciekawą historię. Do ciekawych okresów w jej dziejach zalicza się koniec XVII stulecia, kiedy to jej właścicielami stali się lazarysi – misjonarze francuscy sprowadzeni na ziemie polskie przez Marię Ludwikę – żonę Jana Kazimierza.
Dzisiejsza Laskowa ma charakter dużej wsi letniskowej, w której znaleźć można bardzo dobre warunki do wypoczynku. Można się stąd wybrać w pobliskie góry, zaś szczególnie polecana jest wycieczka z Laskowej na Sałasz.
Zabytków we wsi jest niewiele, niemniej jednak zasługują one na odrobinę uwagi. Ciekawie prezentuje się zespół dworski, który można ujrzeć w centrum Laskowej. Otacza go nieco zaniedbany park, na terenie którego dostrzec można spichlerz oraz dawną stajnię. Najważniejszym budynkiem jest tu jednak sam dwór – drewniany budyneczek przykryty charakterystycznym polskim dachem łamanym.
Dworek ten powstał w XVI lub w XVII wieku. Co do daty jego budowy brak bardziej szczegółowych informacji w źródłach historycznych, zaś w dostępnych materiałach spotkać można różne teorie związane z jego początkami. Wiadomo jednak, do kogo dwór ten należał. Był własnością urzędujących we wsi zakonników, a następnie kolejnych rodów szlacheckich. Po II wojnie światowej budynek ten stał się własnością państwa, jednak w latach 90-tych XX wieku znów wrócił w ręce prywatne. Jego właścicielami zostali państwo Michałowscy – potomkowie ostatnich właścicieli tutejszego majątku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ