Zachwyca wspaniałą, historyczną zabudową oraz swym reprezentacyjnym charakterem. Ulica Zwycięstwa to jedna z większych atrakcji, jakimi mogą się pochwalić Gliwice. Dlaczego w czasie wycieczki po tym mieście warto zajrzeć na tę ulicę?

Początkowo główną ulicą Gliwic była ulica Dworcowa, jednak szybka rozbudowa miasta sprawiła, że w latach 70-tych XIX wieku niezbędne stało się wytycznie nowej ulicy, mogącej łączyć rynek z rejonem dworca kolejowego. W ten oto sposób powstała Wilhelmstrass, dziś znana jako ulica Zwycięstwa. To przy niej zaczęły powstawać najpiękniejsze kamienice na terenie miasta oraz takie obiekty, jak domy towarowe oraz hotele. Do dziś ulica ta jest miejscem wyjątkowym. Co można zobaczyć w tym miejscu?

Spacer po ulicy Zwycięstwa może się dla każdego z nas stać wspaniałą lekcją historii. Przy tej ulicy czekają na gości wspaniałe budowle – cenne perełki architektury, obok których nie można przejść obojętnie. Jakie zabytki zasługują tu na szczególną uwagę? Neorenesansowy „Dom Chleba”, utrzymany w tym samym stylu Hotel „Diament” – oto atrakcje, obok których nie można przejść obojętnie. Zachwyca też neogotycka kamienica z numerem 38 oraz secesyjne kamienice z numerami 11 i 13. Wyjątkowo cennym zabytkiem jest tu Dom Tekstylny Weichmanna, wzniesiony w latach 1922-23 według projektu Ericha Mendelsohna. Bez wątpienia jest on jednym z tych obiektów, którym miłośnicy modernizmu koniecznie powinni poświęcić nieco więcej uwagi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ