Chipsy bananowe jako naturalna przekąska

0
499

Banany to jeden z najbardziej odżywczych owoców, zalecany osobom w każdym wieku. Zwykle zjada się je w postaci surowej, czasem miksuje, by powstał smakowity koktajl, dodaje do ciast i ciasteczek a nawet piecze chlebek bananowy. Jest jeszcze jedna postać, w jakiej banan trafia do naszego jadłospisu, to chipsy bananowe, popularna i smaczna przekąska. Można je przygotować samodzielnie w domu, ale można kupić również gotowy produkt, powszechny na polskim rynku spożywczym.

Właściwości odżywcze chipsów bananowych

Aby powstały chipsy bananowe, należy poddać je obróbce termicznej. W ślad za nią powstaje produkt, który niektórzy konsumenci traktują jako owoc a inni jako słodką i zdrową przekąskę, zaliczając je do słodyczy. Dlaczego opinie są tak podzielone? Dlatego, że chipsy łączą właściwości odżywcze banana i słodycz, którą zwykle kojarzy się z przyjemnością odczuwania cukru.

W składzie chipsów bananowych wyróżnia się szereg ważnych dla ludzkiego organizmu witamin i minerałów, m.in:

  • potas
  • wapń
  • magnez
  • witaminy: A, D, E, K
  • witaminy z grupy B
  • serotoninę

Potas, wapń oraz magnez działają zbawiennie na układ krwionośny, regulują ciśnienie krwi, przeciwdziałają skurczom mięśni, wpływają na proces ukrwienia organizmu. Witaminy odżywiają każdą komórkę ciała, mają znaczenie dla skóry i mózgu, wpływają na pracę układu nerwowego i samopoczucie. Szczególnie witaminy z grupy B poprawiają koncentrację i pamięć. Warto łączyć je z różnego rodzaju orzechami, tworząc smaczną przekąskę dla ucznia, studenta czy starszej osoby.

Smak i kaloryczność

Nie da się ukryć, że ta smaczna przekąska, jaką są chipsy bananowe zawiera sporą ilość kalorii. Dlatego osoby będące na diecie odchudzającej powinny ograniczać ich spożycie, ale nie wykluczać z diety. Wystarczy kontrolować ich spożycie i nauczyć się odstawiać miseczkę daleko od siebie. Tego rodzaju suszone produkty, pozbawione wilgoci są doskonałą przekąską właśnie wtedy, gdy liczymy kalorie. Zawsze przychodzi moment, gdy wilczy głód przeważy nad samokontrolą, wówczas dobrze jest mieć pod ręką właśnie suszone owoce. Bardzo szybko bowiem, już po kilku chipsach najsilniejsze łaknienie zostaje zaspokojone i łatwiej nad nim zapanować.

Chipsy bananowe to też doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących na bezsenność lub takich, które nagle w nocy odczuwają głód i koniecznie muszą coś zjeść. Kilka chipsów powinno zaspokoić łaknienie, a słodycz bananów oszukać mózg.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ