Choroby reumatyczne są najczęstszą przyczyną bólów stawowo-mięśniowych u ludzi. Częściej występują u osób straszych, ze względu na wiek, osłabienie organizmu i ich podatność na różne schorzenia. Jednak coraz więcej młodych osób uskarża się na dolegliwości spowodowane chorobami reumatycznymi.

Choroby reumatyczne doprowadzają do uszkodzenia ruchu. Im wcześniej zostaną wykryte, tym lepiej, bo zbyt późna diagnoza poże spowodować nawet niepełnosprawność chorego. Choroby te mają podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to, że organizm atakuje własne tkanki. Przyczyna tego stanu nie jest znana. Przypuszcza się, że wpływ na rozwój tych chorób mogą mieć też geny, infekcje czy nawet zażywane leki.

Jakie choroby zalicza się do reumatycznych? Przede wszystkim pierwotną i wtórną chorobę zwyrodnieniową stawów. Objawia się ona strzykaniem, zgrzytaniem, a także bólem. Jest to choroba przewlekła i nieodwracalna. Nie jest znana przyczyna pierwotnego rodzaju choroby. Wtórna natomiast wynika z nadmiernego obciążenia stawów. U osób starszych jest to powszechna choroba, bo ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Jednak jest coraz częstsza u młodych osób, ze względu na ich niedbałość o postawę, siedzący tryb życia czy ciężką, fizyczną pracę.

Drugą najbardziej znaną chorobą reumatyczną jest reumatoidalne zapalenie stawów. Objawia się obrzękiem i bólem małych stawów rąk i stóp. Charakterystyczne jest występowanie bólu w tych samych stawach po obu stronach ciała i poranna sztywność stawów.

Kolejna choroba dotyczny nastolatków przed 16 rokiem życia. To młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Objawia się bólem i obrzękiem stawu.

Poważną chorobą tego rodzaju jest również toczeń rumieniowaty układowy. Poza bólami i obrzękami stawów, objawia się charakterystycznym rumieniem na twarzy.

Niebezpieczne są choroby przebiegające z zajęciem stawów kręgosłupa, np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reaktywne zapalenie stawów czy łuszczycowe zapalenie stawów.

W przypadku tych chorób konieczna jest jak najszybsza diagnostyka i leczenie. Polega ono na podawaniu leków, rehabilitacji, edukacji i psychoterapii. Czasami konieczna bywa operacja.

www.dzienreumatyzmu.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPodpórki wędkarskie
Następny artykułObjawy prostaty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ