Co czytają współcześni mężczyźni

Podobno czytelnictwo w Polsce spada, a jednak niejedna księgarnia internetowa przeżywa właśnie prawdziwy rozkwit. Mitem jest również to, że czytają tylko kobiety. Mężczyźni też mają wiele do powiedzenia w tej kwestii. Poradniki, literatura faktu, przewodniki, kryminały czy powieści obyczajowe – co czytają współcześni mężczyźni?

Kryminały i sensacja wciąż na topie

Mężczyźni chętnie sięgają przede wszystkim po literaturę luźną i przyjemną, a zatem na topie są niezmiennie wszelkiego rodzaju kryminały i sensacje. W gronie najbardziej poczytnych autorów znajdziemy obecnie Jo Nesbo, Remigiusza Mroza, Wojciecha Chmielarza oraz Harlana Cobena. Każda szanująca się księgarnia internetowa ma również na swoich „półkach” klasykę, czyli „Ojca Chrzestnego” Mario Puzo, „Fight Club” Chucka Palahniuka oraz „Milczenie owiec” Thomasa Harrisa. Chociaż to dość stereotypowe podejście, mężczyźni z reguły uwielbiają dreszczyk emocji, zagadkę, no i oczywiście mocnych, męskich bohaterów. Czy się z nimi utożsamiamy? Różnie bywa.

Fantastyka i komiksy – bo wciąż tkwią w nas mali chłopcy

Mężczyźni to również najwięksi fani fantastyki i komiksów. Nie wiadomo, czy to zamiłowanie wynika z tego, że wciąż tkwią w nas mali chłopcy czy też z tego, że częściej interesujemy się kosmosem i abstrakcją. Niezależnie jednak od wytłumaczenia, to właśnie mężczyźni najchętniej sięgają po pozycje autorstwa Stephena Kinga, J.R.R. Tolkiena, Andrzeja Sapkowskiego albo George’a R.R. Martina. Nieśmiertelna pozostaje też klasyka gatunku, czyli książki Stanisława Lema. Na pewno każda księgarnia internetowa posiada w swojej ofercie co najmniej kilka egzemplarzy słynnego „Solarisu”.

Biografie połączone z hobby

Kategorię biografii w przypadku mężczyzn należy natomiast łączyć z zagadnieniem ich hobby. Jeżeli sięgamy bowiem po ten rodzaj literatury, najczęściej są to biografie osób, związanych z dyscypliną sportu, którą chętnie oglądamy lub uprawiamy albo naukowców, których teorie nas fascynują. Właśnie dlatego szczególnym zainteresowaniem cieszą się chociażby książki o Robercie Lewandowskim, Arturze Hajzerze, Wojciechu Szczęsnym, Messim, Adamie Bieleckim albo Mike’u Tysonie.

Dbamy o zdrowie, a więc i czytamy o zdrowiu

W ostatnim czasie niezwykle popularne stały się też poradniki o zdrowiu i urodzie. Właśnie tak! Panowie również czytają takie rzeczy. Jesteśmy zainteresowani przede wszystkim tym, co robić, aby dobrze wyglądać i dobrze się czuć. Każda księgarnia internetowa zaoferuje nam zatem różnorodne poradniki, dotyczące ćwiczeń fizycznych, efektywnych treningów, zdrowych diet i innych, pokrewnych zagadnień.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ