Posiadanie konta firmowego przez małych przedsiębiorców nie jest wymagane. Warto założyć taki rachunek, aby m.in. zachować przejrzystość finansów. Zanim jednak zdecydujesz się na przypadkowy rachunek dla przedsiębiorców, poznaj kryteria jego wyboru. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że firmowe pieniądze są pod pełną Twoją kontrolą.
Wybór konta firmowego nie jest prosty, ponieważ pozornie podobne oferty mogą się bardzo różnić. Dlatego trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, uwzględniając m.in. własne oczekiwania oraz potrzeby.
Opłaty za otwarcie i prowadzenie konta
O ile otwarcie rachunku firmowego nie wiąże się z żadnymi opłatami, tak większość banków pobiera prowizje miesięczne za prowadzenie konta. Oczywiście koszty te można zredukować pod warunkiem spełnienia konkretnych warunków.
Przykładem może być Rachunek Firmowy dostępny w ofercie Toyota Banku. Standardowa opłata miesięczna wynosi 15 zł, jednak utrzymanie miesięcznego salda na wymaganym poziomie spowoduje zwrot pobranej kwoty.
Bezpłatne przelewy zewnętrzne
Dokonywanie wielu przelewów zewnętrznych każdego miesiąca to codzienność większości przedsiębiorców. Jeżeli jedna taka transakcja kosztuje choćby symboliczną złotówkę, na koniec miesiąca uzbiera się pokaźna kwota. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest konto firmowe dające dostęp do wielu bezpłatnych przelewów zewnętrznych – w tym do ZUS i urzędu skarbowego.
Wygodne zarządzanie online
Bankowość elektroniczna jest już standardem, którego oczekują przedsiębiorcy. Dlatego dobre konto firmowe powinno dawać dostęp do systemu internetowego. Pozwala to przejąć pełną kontrolę nad finansami – począwszy od monitorowania przelewów przychodzących, a skończywszy na dokonywaniu opłat wobec innych podmiotów itp.
Dostęp do produktów bankowych na atrakcyjnych warunkach
Dobre konto firmowe powinno być przepustką do wielu produktów bankowych ułatwiających prowadzenie biznesu. Mowa nie tylko o kredytach czy pożyczkach, ale również kontach oszczędnościowych czy lokatach.
Sprawdź, czy jako posiadacz rachunku firmowego możesz skorzystać z kredytów, lokat itp. na preferencyjnych warunkach.
Opłaty za wypłatę gotówki
Na wniosek przedsiębiorcy można uzyskać kartę płatniczą pozwalającą na dokonywanie transakcji bezgotówkowych. Czasami jednak zachodzi konieczność wypłaty gotówki z bankomatu. Trzeba więc sprawdzić, ile taka transakcja będzie kosztować – niektóre banki pobierają opłaty za wypłatę środków z bankomatów obcych.
Opłaty za transakcje kartą płatniczą
Standardem jest niepobieranie prowizji za dokonywanie bezgotówkowych transakcji kartą płatniczą. Są jednak od tej reguły wyjątki – mowa o transakcjach w obcej walucie. Jeżeli jesteś za granicą i tak chcesz dokonać płatności, bank może pobrać nie tylko opłatę za przewalutowanie, ale i prowizję.
Konto firmowe nie jest obowiązkowe, ale warto je założyć. Jeżeli odpowiedzialnie podejdziesz do wyboru odpowiedniego rachunku, aktywne z niego korzystanie nie będzie Cię dużo kosztować. Poświęć więc chwilę na analizę, by podjąć satysfakcjonującą decyzję.