Co mówią nasze paznokcie?

Wygląd paznokci świadczy nie tylko o naszych upodobaniach estetycznych, ale przede wszystkim ukazuje nam, co się dzieje z naszym zdrowiem. Zmiany zabarwienia, kształtu, kruchości płytki paznokciowej mogą wynikać z wielu powodów. Zmiany w wyglądzie paznokci zawsze powinny wzbudzać naszą czujność. Oto przykładowe zaburzenia paznokcia.
Zmiana koloru paznokci na kolor żółty – są różne przyczyny które mogą wywołać taki stan. Pierwszy z nich to palenie tytoniu. Paznokcie palacza są przebarwione, zwłaszcza te w których trzyma się papieros. Kolejną przyczyną jest przyjmowanie niektórych leków oraz występowanie takich chorób jak grzybica czy łuszczyca. Ostatnim czynnikiem wywołującym przebarwienie może być nie stosowanie bazy pod lakier do paznokci. Kolorowe lakiery bardzo lubią wywoływać przebarwienia.
Leukonychia, czyli występowanie białych plamek na paznokciach. Kiedyś mówiło się, że to wynik niedoboru wapnia, na chwilę obecną nie jest to prawdziwa teoria. Najbardziej prawdopodobną przyczyną są po prostu mikrourazy.
Rozdwajająca się płytka paznokciowa jest wynikiem urazów, stosowanie niewłaściwej pielęgnacji albo nieprawidłowo funkcjonującą tarczycą. Osoby chorujące na niedoczynność tarczycy mają problem z rozdwajającymi, kruchymi paznokciami. Też niedobór witaminy B12 ma wpływ na stan naszych paznokci.
Paznokcie, które przypominają szkiełko zegarka występują u osób, które cierpią z powodu rozedmy płuc, mukowiscydozy, hemosyderozy płucnej oraz rozstrzenia oskrzeli. Zdarza się również u osób chorujących na serce.
Pęknięcia płytki paznokciowej przebiegające wzdłuż paznokcia świadczą o niedoborze żelaza w organizmie. Natomiast pęknięcia poprzeczne informują nas o niedoborze witaminy A, wapnia i witamin z grupy B.
Paznokcie łyżeczkowate są kolejną przypadłością. Płytka paznokciowa wtedy jest wklęsła w części dolnej, a u góry wywija się jak łyżeczka. Takie paznokcie są objawem anemii lub problemów z układem oddechowym.
Poziome linię na paznokciu, czyli tzw. Linie Beau powstają w wyniku stresu lub są skutkiem urazu.
Z kolei o szponowatości paznokci mówimy, gdy płytka paznokciowa jest pogrubiona, wydłużona i zagięta jak szpon. Dodatkowo takie paznokcie mają żółte zabarwienie. Zazwyczaj wynikają z zaburzeń obwodowego układu krążenia.

podologwwarszawie.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ