Co to jest baza danych?

Każdy z nas pewnie nie raz spotkał się z określeniem baza danych. Może być to na przykład baza danych zawierająca różnego rodzaju dane personalne. Takie bazy danych najczęściej wykorzystywane są przez działy sprzedaży oraz działy marketingu.

Kiedy korzystamy z różnego rodzaju usług, na przykład kupując jakiś produkt w sklepach internetowych często w formularzu rejestracji widzimy pytanie czy zgadzamy się na przetwarzanie naszych danych osobowych w celach marketingowych. Jeśli wyrazimy zgodę wówczas nasze dane trafią do bazy danych. To najprostsza odpowiedź na pytanie co to jest baza danych.

Baza danych może zawierać różne informacje. Może być to nasze imię i nazwisko, numer telefonu czy adres mailowy. Najczęściej są to po protu te dane, które podajemy podczas rejestracji na różnego rodzaju serwisach internetowych. Dane te wykorzystywane są w bardzo prosty sposób. Po prostu co jakiś czas otrzymujemy na swoją skrzynkę pocztową lub telefon ofertą handlową.

Trzeba jednak wiedzieć, że zgoda na przetwarzanie danych osobowych nie jest obowiązkowa. Jeśli nie mamy na to ochoty to takiej zgody wyrażać nie musimy. Co więcej, przysługują nam także konkretne prawa nawet jeśli już taką zgodę wyrazimy. Po pierwsze w każdej chwili możemy takie dane modyfikować. I po drugie w każdej chwili możemy wycofać swoją zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych. Są to niezwykle istotne prawa i zawsze warto jest znać. Dzięki temu można uniknąć otrzymywania niechcianych ofert handlowych, które mogą zalewać naszą skrzynkę pocztową.

ladychwila.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ