Czosnek niedźwiedzi powiada również takie nazwy jak cygański oraz cebula czarownicy. Czosnek niedźwiedzi nie przypomina zwykłego, który jest podzielony na główki. Jednak również posiada dużo właściwości leczniczych. Podczas obróbki termicznej czosnek niedźwiedzi traci nie tylko część swojego smaku, ale również swoje właściwości lecznicze, najlepiej jest spożywać go na surowo. Świeże liście czosnku możemy dodawać do sałatek, pierogów i na przykład sosów. Natomiast suszone liście świetnie sprawdzą się z mieszanką różnych przypraw i ziół do mięsa. Na pewno nada również wspaniały smak daniom smażonym i pieczonym. Możemy go również zamrozić .
Właściwości czosnku niedźwiedziego
Czosnek niedźwiedzi zawiera związki siarki, które wykazują właściwości antynowotworowe. Jest to roślina, która radzi sobie ze zwalczaniem komórek nowotworowych. Roślina ta pomaga obniżyć ciśnienie krwi, podwyższyć poziom dobrego cholesterolu HDL w stosunku do złego LDL oraz obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia chorób serca, układu krążenia i miażdżycy. W składzie czosnku niedźwiedziego znajduje się adenozyna. Jest to substancja, która ma duży wpływ na układ krwionośny. Jedząc taki czosnek, można uchronić się przed nadciśnieniem. Wspomaga on także procesy trawienne oraz reguluje pracę jelit dodatkowo przyspiesza wydzielanie żółci. Warto również wiedzieć, że jest to idealne źródło żelaza, czyli składnika, który odpowiada na przykład za transportowanie i magazynowanie tlenu w krwinkach czerwonych. Czosnek niedźwiedzi działa też jak antybiotyk. Działa również na schorzenia reumatyczne. Związki siarki to składnik, który odpowiada za budowę tkanki, podstawowy element stawów. Na pewno pomoże również zadbać o zdrowe włosy i paznokcie. Jak więc widać czosnek posiada różnorodne i przydatne działania. Siarka jest również podstawowym budulcem tkanki łącznej i kolagenu. To właśnie z nich zbudowane są stawy, a to wpływa na prawidłowy rozwój chrząstek stawowych, ułatwia ich regenerację i sprawne funkcjonowanie.
Gdzie znajdziemy czosnek niedźwiedzi?
Czosnek niedźwiedzi rośnie dziko występuje przede wszystkim w lasach. Jest rośliną o długich liściach z białymi kwiatami, które rosną na łodygach. Musimy jednak wiedzieć, że kwiaty te są szkodliwe. W Polsce oczywiście też występuje czosnek niedźwiedzi, przede wszystkim w rejonach Bieszczad, Puszczy Białowieskiej oraz Puszczy Kampinoskiej. Najłatwiej go dostrzec wczesną wiosną. Czosnek niedźwiedzi jest podobny do konwalii dlatego też powinniśmy uważać, abyśmy tych roślin nie pomylili. Czosnek niedźwiedzi objęty jest w Polsce ochroną, dlatego też nie należy go zrywać w miejscach jego naturalnego występowania. Można jednak kupić gotowy czosnek niedźwiedzi lub podjąć się jego uprawy.