Cztery rzeczy, które warto wiedzieć o światłowodzie

Internet światłowodowy zyskuje w Polsce coraz większą popularność, a wszystko to ze względu na niezawodne działanie i świetny stosunek jakości do ceny. Ultraszybki internet, dostarczany do tysięcy gospodarstw domowych oraz siedzib firm działa dzięki nowoczesnej technologii FTTH (ang. „fiber to the home”), co w dosłownym tłumaczeniu oznacza po prostu „światłowód do domu”. Poniżej kilka informacji, które przybliżą specyfikę tego szybkiego łącza oraz sposób jego działania.

  1. Jak to działania

Jak wskazuje nazwa, sygnał łącza dociera z centrali do domu klientów po kablach światłowodowych, wykonanych z włókna szklanego – to właśnie światło jest głównym nośnikiem informacji. Światłowody są często wzbogacone o wzmacniacze optyczne, dzięki którym zasięg sygnału to nawet kilka tysięcy kilometrów. Kable są zakopane w ziemi oraz zabezpieczone warstwą izolacyjną, dzięki której są odporne na negatywne czynniki środowiska zewnętrznego – w efekcie czego, łącze wyróżnia się dużą bezawaryjnością. Szacuje się, że żywotność kabli to około 20-25 lat. Warto wspomnieć, że droga sygnału nie jest zakłócona przez żadne urządzenia pośredniczące.

  1. Ultraszybki

Prędkość z jaką pobierane są dane to jedna z największych zalet światłowodów. Domowe łącze FTTH może osiągnąć wartość nawet 600 mb/s. Co ważne, użytkownicy nie odczuwają spadków prędkości, nawet gdy z internetu jednocześnie korzysta kilka osób. Brak lagów, niski ping i szybkie buforowanie to kolejne cechy światłowodu, które szczególnie zadowolą miłośników gier online oraz tych, którzy często oglądają filmy i seriale w serwisach streamingowych.

  1. Odporny na zakłócenia

W przeciwieństwie do tradycyjnego łącza, technologia FTTH charakteryzuje się wręcz niezawodnym działaniem. Internet nie jest narażony na zakłócenia elektromagnetyczne lub negatywne warunki atmosferyczne, takie jak mróz, burza, intensywne opady deszczu lub śniegu, które często zakłócają działania tradycyjnego łącza. Sygnał światłowodowy jest więc stabilny i jak już wspomniano – ultraszybki.

  1. Rosnąca popularność

Wysoka jakość, a także możliwość korzystania nie tylko z łącza internetowego, ale także z innych usług multimedialnych (telewizja i telefon stacjonarny) sprawiają, że światłowód zyskuje coraz większą popularność. Użytkownicy cenią go również za to, że nie wymaga on czasochłonnego montażu. Szacuje się, że do 2020 roku będzie z niego korzystać aż 5 mln gospodarstw domowych.

Internet światłowodowy jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy ze względu na pracę zdalną lub inne pilne obowiązki, potrzebują niezawodnego i stabilnego łącza. Jest on również idealnym rozwiązaniem dla firm, które nie mogą sobie pozwolić na awarie spowodowane brakiem internetu – w końcu nawet chwilowy brak w jego dostawie może powodować bardzo poważne straty dla przedsiębiorstwa. Stabilne łącze światłowodowe jest więc odpowiednie dla wszystkich, którzy w dużym stopniu korzystają z internetu – niezależnie czy do celów zawodowych, czy też na potrzeby rozrywki. Studenci i uczniowie, którzy przygotowują się do sprawdzianów i egzaminów również potrzebują wysokiej jakości łącza – w końcu internet jest pierwszym źródłem, gdzie poszukuje się materiałów naukowych lub informacji o ich dostępności.

Wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom rynku, firma T-Mobile postanowiła rozszerzyć swoje usługi o internet światłowodowy. Firma przewiduje, że usługa ma być dostępna dla klientów od drugiego kwartału 2019 roku. Potencjał dotarcia tego typu łącza od tego operatora jest naprawdę duży, dlatego warto rozważyć skorzystanie z oferty. Jeżeli myślisz o zmianie oferty lub dostawcy internetu to zdecydowanie weź pod uwagę łącze światłowodowe i skorzystaj z wysokiej jakości.

Więcej informacji o internecie światłowodowym znajdziesz na stronie https://www.t-mobile.pl/internet/formularz-adresowy

Materiał partnera.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ