kociaki

Koty perskie, syjamskie, dachowce… to fascynujące zwierzęta, które jednocześnie potrafią być dość wybredne. Jak i czym karmić kota aby zwierzak cieszył się zdrowiem i był szczęśliwy? Na co zwrócić uwagę wybierając karmę dla kotów? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Francuski… kotek

Koty, podobnie jak ludzie, różnią się od siebie. Odnosi się to również do preferencji żywieniowych mruczków. Rynek karmy dla kotów jest bardzo bogaty i często stanowi nie lada wyzwanie dla opiekunów tych pięknych zwierząt. Zarówno jeśli chodzi o karmę suchą jak i mokrą, znajdziemy ją w różnorodnych wariantach smakowych i teksturach. Warto poświęcić czas na dobór produktów, gdyż dobrze zbilansowana kocia dieta przekładać się będzie na stan zdrowia, sierści oraz humor zwierzęcia! Warto pamiętać, że w diecie kota powinny przeważać produkty pochodzenia zwierzęcego. Należy unikać podawania kotom resztek jedzenia spożywanego przez ludzi, gdyż może im to zaszkodzić.

Karma sucha

Jeśli chodzi o karmę suchą na rynku karmy dla kotów dostępnych jest wiele produktów tego typu. Warto postawić na produkty dobrej jakości z jak najmniejszą ilością sztucznych dodatków i ulepszaczy. Karma słabej jakości może przyczynić się do powstawania dolegliwości zdrowotnych u zwierząt. Szczególną uwagę należy zwrócić na zawartość białka w karmie, pamiętając o tym, iż preferowane jest białko pochodzenia zwierzęcego. Koty w swoim naturalnym środowisku żywią się bowiem białkiem zwierzęcym. W trosce o zdrowie kociaka warto czytać etykiety na karmie suchej, zwracając uwagę na zawartość wartościowych składników odżywczych i jak najmniejszą ilość sztucznych dodatków, które mogą powodować kłopoty zdrowotne.

Karma mokra

Również w przypadku karmy mokrej warto poświęcić trochę czasu na dobór produktu odpowiedniej jakości. Zdrowa mokra karma dla kotów także nie powinna zawierać wypełniaczy roślinnych lub zawierać je w niewielkiej ilości. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mokrej karmy dla kotów, która w całości składa się z mięsa. Powszechnie uważa się, że karma mokra to dla mruczka najlepsze rozwiązanie. Jest ona bowiem zbliżona do naturalnej kociej diety, a jej miękka konsystencja znacznie ułatwia trawienie i jednocześnie stanowi dodatkowe źródło nawodnienia organizmu. Warto o tym pamiętać szczególnie z uwagi na fakt, iż koty ze swoim charakterystycznych stylem życia, niezbyt często odwiedzają miskę z wodą. Mokra karma jest też idealnym rozwiązaniem dla młodych kociąt, które nie będą miały problemu z jej pogryzieniem i strawieniem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ