Depilacja bez podrażnień. Co robić a czego unikać?

0
547

Depilacja nie zawsze kojarzy się nam z czymś przyjemnym. Podrażnienia, wrastające włoski czy małe rany mogą powodować, że czynność ta nie należy do naszych ulubionych. Jak łagodzić podrażnienia po depilacji?

Depilacja – dobierz metodę do swoich potrzeb

Kiedy włoski są usuwane na siłę, tak jak w przypadku depilacji woskiem, powoduje to obciążenie otaczającej je skóry. U wielu osób po depilacji pojawiają się delikatne zgrubienia i stany zapalne. Chociaż zazwyczaj ustępują one po kilku dniach, leczenie może przyspieszyć gojenie i zapobiec powstawaniu kolejnych nierówności.

Do depilacji przydadzą się profesjonalne urządzenia, takie jak trymer męski czy golarka męska, które pomogą uniknąć podrażnień. Maszynki powoli odchodzą zapomnienie – metoda ta jest bowiem niepraktyczna i powoduje najwięcej podrażnień.

Co powoduje powstawanie podrażnień?

U wielu osób po depilacji pojawia się zapalenie mieszków włosowych – wyboista wysypka przypominająca pryszcze. Jest to zwykle spowodowane stanem zapalnym. Stan zapalny zazwyczaj ustępuje samoistnie bez leczenia.

Jeśli masz białe lub płynne grudki, które utrzymują się dłużej niż kilka dni, zapalenie mieszków włosowych może być wynikiem łagodnej infekcji. Zazwyczaj można ją leczyć w domu.

Jeżeli po ustąpieniu początkowego stanu zapalnego – maksymalnie tydzień po depilacji woskiem – pojawią się grudki, mogą one być wynikiem wrastania włosków. Wrastające włoski to specyficzny rodzaj zapalenia mieszków włosowych. Powstają, gdy włoski wrastają w skórę, zamiast wychodzić z jej powierzchni. Wrastające włoski powodują małe, okrągłe guzki lub krostki przypominające trądzik. Włoski mogą, ale nie muszą być widoczne wewnątrz guzka. Prawdopodobieństwo wystąpienia wrastających włosków jest większe, jeśli masz naturalnie kręcone lub szorstkie włosy.

Chociaż wrastające włoski mogą w końcu same przebić się na powierzchnię, są rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc im wyjść na powierzchnię i złagodzić objawy.

Szybkie wskazówki, jak zmniejszyć opuchliznę i stan zapalny

Chociaż zazwyczaj najlepiej jest zostawić wrastające włoski w spokoju, aby mogły się same zagoić, jest kilka rzeczy, które możesz spróbować zrobić, aby zmniejszyć obrzęk i stan zapalny.

Należy:

  • Nosić luźne, dopasowane ubrania. Ciasne tkaniny mogą zwiększać podrażnienia na już wrażliwej skórze.
  • Zastosować chłodny kompres, aby pomóc ukoić dotknięty obszar. Możesz użyć okładu z lodu lub zrobić własny kompres, zanurzając czystą ściereczkę pod zimną wodą. Przyłóż kompres do dotkniętego obszaru na okres do 20 minut.
  • Ciepły kompres pomoże usunąć wrastające włoski. Możesz użyć poduszki grzewczej lub zrobić własny kompres, zanurzając czystą ściereczkę pod gorącą wodą. Przykładaj kompres do miejsca dotkniętego problemem przez maksymalnie 5 minut.
  • Unikaj wydłubywania lub wyskakiwania guzków. Nie tylko może to uszkodzić skórę, ale także może wprowadzić bakterie i zwiększyć ryzyko infekcji.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ